Sağlık 26 Aralık 2020 - 14:30:18

Hayıt Tohumu Faydaları ve Zararları

Hayıt Tohumu Faydaları ve Zararları

Hayıt tohumu; yüzyıllardır tıbbi tedavi için kullanılan, kadınlarda hormonları düzeltip anne sütünü artıran ve yaraları temizleyen faydalı bir tohumdur.

Hayıt Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hayıt tohumu, ülkemizde Güney Anadolu'da yetişmektedir. Ağacı yaz aylarında mor renkli çiçekler açmakta olup kışın yapraklarını dökmektedir. Güzel bir kokuya sahip olması yönüyle parfümlerde ve kişisel bakım ürünlerinde de kullanılmaktadır. Hayıt tohumunun faydaları şunlardır;

 • İshali keser ve bağırsaklarda oluşan parazitleri etkisiz hale getirir.
 • Cilt sağlığı için oldukça etkilidir. Cilt bakımında tercih edilmektedir.
 • Regl sancılarına iyi gelerek ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.
 • Hazımsızlığı giderir. Mide şişkinliklerinin hafiflemesini sağlar.
 • Rahim duvarlarının güçlenmesine yardımcı olur.
 • Yeni anne olan kadınlar için anne sütünü artırmayı sağlar.
 • Hayvanların zehirli sokmalarına karşı panzehiri vazifesi görür.

Hayıt Tohumu Nasıl Kullanılır? Adet Döneminde İçilir mi?

Yarım tatlı kaşığı hayıt tohumu havanda ezilir. Bir bardak su kaynatılarak, ezilen tohum suyun içerisine eklenir. 10-15 dakika kadar suyun içerisinde demlenmesi beklenir. Ardından süzgeç yardımıyla bardağın içerisindeki tohumlar süzülür. Günde 2-3 bardak demlenerek tüketilebilir. Taze demlenmiş olarak tüketilmesi gerekmektedir. Soğutulmuş tohum çayının etkisi de azalacaktır. Piyasada poşet çaylarda olduğu gibi, hayıt tohumunun da paket versiyonu satılmaktadır. Poşet hali kullanılacaksa, sıcak suya koyduktan sonra iyice demlenmesi için 5 - 8 dakika kadar bekletilmesi gerekir. Sıcak tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir. Adet döneminde içilmesinin hiçbir mahsuru bulunmamaktadır. Tam aksine, adet sancılarını hafifletmesi yönüyle tercih edilmektedir.

Hayıt Tohumunun Zararları Nelerdir?

Tohumun faydaları olduğu gibi bazı durumlar için geçerli olan zararları da bulunmaktadır. Hayıt tohumunun zararları şunlardır;

 • Kadınlarda cinsel isteği artıran bu tohum, erkeklerde tam tersi olarak cinsel arzuyu azaltmaktadır. Dolayısıyla erkeklerin tüketmesi pek tavsiye edilmemektedir.
 • Kadınların hamilelik sürecinde bu tohumu tüketmemeleri önerilmemektedir. Çünkü tohum hormonlara etki ettiği için anne ve bebek için zararlı olabilmektedir.
 • Günlük 2-3 bardak tüketilebilen bu çay, fazla tüketildiğinde yan etki göstermektedir. Günlük tüketim miktarını aşmamaya özen göstermek gerekmektedir.
 • İlaç kullananlar doktor kontrolü altında bu tohumu tüketmelidir. Tohum ilaçlarla etkileşime girerek olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir.
 • Psikiyatr ilaçları kullananların ilaç etkisini azaltarak tedavi sürecinin aksamasına neden olabilir.
 • Yanlış ya da fazla tüketim sonucunda vücudun belli bölgelerinde karıncalanma meydana gelebilmektedir.
Hayıt Tohumunu Kullananların Yorumları Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre bu tohumun çayını tüketen kadınların regl dönemlerinin düzene girdiği ve yumurtalıklarda oluşan kistlerden kurtuldukları gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra regl ağrılarının giderilmesinde de oldukça etkilidir. Adet sürecinde kadınlarda oluşan sinirlilik durumuna da iyi geldiği gözlemlenmiştir. Tohumun düzenli kullanıcıları, göğüslerde dolgunluğa sebep olduğunu da belirtmişlerdir. Kimi kullanıcılar da tohumun olumsuz yanlarından birinin tüylenmeye sebep olduğunu ifade etmektedir. Hayıt tohumu düzenli kullanıldığında oldukça faydalı olabildiği gibi tüketim dozu artırıldığında beklenmedik yan etkilere de sebep olabilmektedir.

 • hayıt tohumu nasıl kullanılır
 • hayıt tohumu kullananların yorumları
Yorumlar
Ayşe Gülşen Hayıt tohumu ekstresi sivilce için faydalı olur mu? Adet döneminde bazen ağrım olduğunda içiyorum. Ama araştırdığım kadarıyla faydaları arasında sivilce için etkileri de bulunuyormuş. Kullansam etkisi olur mu deneyen var mı? cevapla
yorum yaz
Bağırsak Çalıştıran Besinler ve Egzersizler