Sağlık 12 Nisan 2021 - 20:40:42

Covid-19 Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar? Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Covid-19 Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar? Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Covid-19; kişiden kişiye hapşırma ya da öksürme yolu ile bulaşan, kuru öksürük ve düşmeyen ateş ile kendini gösteren, akciğer başta olmak üzere pek çok organın zarar görmesine neden olan bir virüstür.

Covid-19 Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar?

Ölümcül bir virüs olarak adlandırabileceğimiz covid-19, ilk olarak Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkmış ve çok kısa sürede dünya üzerindeki pek çok ülkeyi etkisi altında almış bir hastalıktır. Grip ile benzerlik gösteren fakat gribe göre çok farklı sonuçlar meydana getiren bu virüsün henüz bir aşısı ve kesin tedavisi bulunmamaktadır. Bu nedenle enfekte olan kişilerin bir kısmı yoğun bakımda tedavi görmekte ya da entübe edilmektedir. Hastalığın bulaştığı kişilerin yaklaşık olarak %80'i ayakta atlatsa da, virüs ileri yaştaki kişileri ve kronik hastaları önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Hatta bu virüs nedeniyle pek çok kişi hayatını kaybetmektedir.

Son zamanlarda küresel bir salgın haline gelen covid-19 belirtileri, vücuda bulaştıktan sonra genel olarak 2-4 gün arasında belirti vermektedir. Fakat kuluçka süresi 14 gün kadar da uzayabilmektedir. Bu nedenle uzmanlar şüphe taşıyan kişilerin 14 gün boyunca karantina altına alınmasını ve diğer insanlar ile temasının kesilmesini önermektedir. Bu 14 günlük süreçte kişini sağlıklı beslenerek bağışıklığını güçlendirmesi gerekmektedir. Virüs size herhangi bir şey yapmayabilir ve çabuk atlatabilirsiniz. Fakat bu sizi taşıyıcı konuma sokar ve diğer insanların virüsten etkilenmesi söz konusu olabilir. Herkesin vücudu aynı şekilde tepki vermediğinde bulaşan kişilerde ölüm tehlikesi meydana gelebilir. Bu nedenle 14 gün kuralı sıkı bir şekilde uygulanmalıdır.

Covid-19 İçin Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Daha çok hasta olan kişinin hapşırması ya da öksürmesi gibi durumlar ile yayılım gösteren covid-19 virüsünü önlemek için hem kişinin kendisine hem de çevresindekilere bazı görevler düşmektedir. Bu virüs için en etkili yöntem evde kalmak ve diğer insanlar ile sosyal izolasyonu korumaktır. Hasta kişilere 2 metreden yakın olmamak ve maske kullanmak gerekmektedir. Virüs en çok kalabalık yerlerde yayılım göstermektedir. Bu nedenle kalabalık ortamlara girmemeli ve mümkün olduğunda dışarı çıkmamalıyız.

Virüs engellemenin bir başka yolu hijyendir. Genel olarak gün içerisinde en fazla ellerimizi kullanırız ve her yere dokunuruz. Dokunduğumuz yerlerde virüs olabileceğini hesaplamalı ve temastan kaçınmalıyız. Tedbiri tam elde tutabilmek için ise ellerimizi gerekli zamanlarda sabunlu su ile yaklaşık 20 saniye yıkamalıyız. Ellerimizi ağzımıza, burnumuza ve yüzümüze sürmemeliyiz.

Covid-19 Belirtileri Nelerdir?

Bulaştıktan sonra 14 gün içerisinde kesin belirtiler ile kendini gösteren covid-19 genel olarak ateş ve öksürük ile ortaya çıkar. Pek çok kişide düşmeyen, her geçen gün yükselen ateş ve artan öksürük gözlemlenmektedir. Bağışıklığı düşük olan kişilerde, mikrobun kanda çoğalması ile birlikte ishal ve kusma belirtileri gözlemlenmektedir. Hastalık ilerledikçe baş ve eklem ağrıları ortaya çıkar. Kişi zamanla yeme içme gibi eylemleri yerine getirmekte zorlanır. Bununla birlikte solunum sıkıntısı ortaya çıkar ve nefes almak oldukça zor bir hal alır. Hastalığın ilerlemesi ile belirtiler her geçen gün şiddetlenir.

Covid-19 Tedavisi Var mı?

Dünya üzerinde aralık ayının sonlarından itibaren görülmeye başlanan bu virüsün bir tedavisi ve aşısı henüz bulunamamıştır. Covid-19 tedavisi için immun plazma yöntemi uygulamaya sokulmuştur. Bu yöntem ile iyileşen hasta sayısında artış gözlemlenmektedir. İlerleyen zamanlarda hastalığın aşısı ve kesin tedavisi bulunabilecektir.

  • covid-19 belirtileri
  • covid-19 belirtileri kaç günde ortaya çıkar
  • covid-19 için alınması gereken önlemler
  • covid-19 virüsü
  • covid-19 tedavisi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Saman Nezlesi Nedir? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir? Belirtileri ve Bitkisel Tedavisi