Sağlık 13 Nisan 2021 - 05:50:23

C Vitamini Ne İşe Yarar? Nelerde Var? Corona Virüs İçin C Vitamini Tedavisi

C Vitamini Ne İşe Yarar? Nelerde Var? Corona Virüs İçin C Vitamini Tedavisi

C vitamini; çiğ sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunan, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayarak hastalıklara karşı koruyucu etki meydana getiren oldukça önemli bir vitamindir.

C Vitamini Ne İşe Yarar?

Suda çözünen ve pek çok meyve, sebze içerisinde bulunan C vitamini, vücudumuz için oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemi için en önemli olan vitamindir. Bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olarak enfeksiyonlara karşı vücutta koruyucu etki meydana getiren bir vitamin aynı zamanda damarlarda meydana gelebilecek kan pıhtılaşması gibi durumların önlenmesine de destek olur. Hastalıkları önlemek ve tedavi aşamasında iyileşme sürecini desteklemek amacı ile uzun yıllardır bu vitaminden destek alınmaktadır. Kronik hastalıkların korunmasına oldukça etkin görevlere sahiptir.

C vitamini demir eksikliğinin önlenmesine yardımcı olur. Vücutta beyaz kan hücrelerinin artmasını ve dokuların onarılmasını sağlar. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Vücutta serbest radikallerin birikmesini önler ve buna bağlı olarak hem cilt sağlığına iyi gelir hem de tehlikeli birtakım hastalıkların oluşmasını önler. C vitamini yüksek tansiyonun dengelenmesine katkı sağlar. Aynı zamanda yüksek kolesterolün düşmesini etki eder. Vücutta kanser oluşumunu önleme konusunda etkili olabilen C vitamini, aynı zamanda hafızanın güçlenmesini de sağlamaktadır. Görüldüğü üzere tek bir şey için değildir vücutta genel bir sağlık için fayda sağlamaktadır.

C Vitamini Hangi Hastalıktan Korur? Corona Virüs İçin C Vitamini Tedavisi

Vücudumun için oldukça önemli olan C vitamini; anemi, tüberküloz, gut hastalığı, yüksek tansiyon, damar sertliği, kolesterol, katarakt ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıklardan vücudu korumaktadır. Bunun yanı sıra genel olarak kış aylarında yaşadığımız soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı hem koruyucu hem de iyileştirici etki meydana getirmektedir.

Son zamanlarda ülkemizi etkisi altına alan corona virüs için C vitamini tedavisi uygulaması yapıldığı belirtilmektedir. Kanser ve akciğer hastalıkları için uzun yıllardır pek çok hastaya vitamin C tedavisi yapılmaktadır. C vitamini dozu arttırıldığı zaman farmakolojik bir etkinin ortaya çıktığını söyleyen uzmanlar, yüksek dozda C vitamininin genetik yapıyı şekillendirdiğini ve viral enfeksiyonlarda akciğerin korunmasına yardımcı olduğu belirtilmektedir. Yapılan açıklamalar göre akciğer bulgusuna rastlanan hastalarda c vitamini tedavisinin işe yarar sonuçlar getireceği belirtilmektedir. Bu tedavinin evde basit şekilde hastalığı geçirenler için gerekliliği bulunmamaktadır. Vitamin C tedavisi hastalara doktor kontrolünde uygulanmaktadır.

C Vitamini Nelerde Var? C Vitamini Fazlalığının Yan Etkileri Nelerdir?

Vücudumuza yeterli oranda C vitamini almak için portakal, mandalina, greyfurt, çilek, üzüm, muz, avokado, limon gibi meyvelerin yanı sıra lahana, ıspanak, brokoli, salatalık, kırmızı biber gibi sebzeleri tüketmemiz gerekmektedir. Fakat aşırı tüketimden kaçınmalıyız. Günlük C vitamini seviyesi aşıldığında karın ağrısı, bağırsak tıkanıklığı, mide ekşimesi, baş ağrısı, yorgunluk, ciltte kızarıklık gibi etkiler meydana gelebilir. Bu nedenle gereğinden fazla tüketilmemelidir.

C Vitamini Eksikliğinin Belirtileri ve Neden Olduğu Hastalıklar

Yeterli oranda vitamin C alınmadığı zaman, tavuk derisi görünümü, saç köklerinde kırmızı lekeler, kuru bir cilt, kemiklerde güçsüzlük, yaralarda yavaş iyileşme, bağışıklık sisteminde zayıflık, yorgunluk, huzursuzluk, nedensiz kilo kaybı, ince kırılgan tırnaklar ve eklemlerde ağrı gibi belirtiler meydana gelir. C vitamini eksikliği, diyabet, anemi, kalp hastalıkları, diş eti kanamaları ve diş eti rahatsızlıkları gibi hastalıklara neden olur. Aynı zamanda sık sık grip olma durumu da söz konusu olur.

  • c vitamini ne işe yarar
  • c vitamini fazlalığı
  • corona virüs için c vitamini tedavisi
  • c vitamini hangi hastalıktan korur
  • c vitamini nelerde var
  • c vitamini eksikliği
  • günlük c vitamini
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Doğum Sonrası Depresyonu Nedir? Ne Kadar Sürer? Nasıl Atlatılır?