Sağlık 02 Aralık 2021 - 13:34:06

Çubuk Tarçın Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Yenir mi? Fiyatı Ne Kadar?

Çubuk Tarçın Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Yenir mi? Fiyatı Ne Kadar?

Çubuk tarçın; bakterilerin yok edilmesini sağlayan,vücuda nörolojik destek sağlayan, kalbin korunmasına destek olan ve aynı zamanda diyabetin yönetilmesi için etkileri bulunan bir baharattır.

Çubuk Tarçın Ne İşe Yarar?

Ülkemizin mutfağında son derece önemli ürünlerden birisi olarak görülen tarçın; geçmiş dönemlerde toz halinde kullanılırken günümüzde karşımıza çubuk tarçın olarak da çıkmaktadır.

Çubuk tarçının üretimi oldukça özel şekillerde yapılmaktadır. Tarçın ağaçları çubuk tarçın üretimin kaynağı olurken ağacın kurumuş kabuklarının soyulması ile birlikte tarçınlar elde edilir. Elde edilen bu tarçın sonrasında küçük işlemler görürken kullanım için hazır bir hale getirilmektedir.

Antioksidan içeriği yüksek olan çubuk tarçın, vücudu enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Hem diyabet hem de kalp rahatsızlıkları ile savaşarak engelleyici ve önleyici etki oluşturmaktadır. Pek çok kişi çubuk tarçın zayıflatır mı diye sormaktadır. Sağlık konusunda etkileri kadar kilo verme konusunda da faydaları ile bilinmektedir.

Çubuk Tarçın Nasıl Kullanılır? Yenir mi?

Toz haline getirilmiş olan tarçın sütlü tatlılar için son derece önemli bir ürün olmaktadır. Tarihimizde birçok hikaye içerisine konu olan aşure üzerinde sıklıkla kullanılan bu ürün, muhallebi, sütlaç ve tavukgöğsü gibi tatlılarda da bolca tercih edilir. Ancak çubuk tarçın kullanımı daha farklı olmaktadır.

Ağacın kabuğundan elde edildiğinden bu kabuğu toz haline getirmek çok kolay değildir. Bu sebeple de genel olarak çubuk tarçınlar demlenerek çayı hazırlanması kaydıyla kullanılmaktadır. Bunun için bir demlik suyun kaynatılmasından sonra içerisine 1 adet çubuk tarçın atılarak demleme işlemine başlanabilir. Kaynar suyun içerisinde 3-4 dakika demlenmesi yeterli olacaktır. Bu sürenin ardından rahatlıkla içilebilir hale gelmektedir.

Eğer çubuk tarçın yenir mi diye soracak olursanız; toz tarçın da dahil olmak üzere doğrudan tüketim mideye zarar vermektedir. Bundan dolayı çubuk tarçını demleyerek kullanmak daha faydalı olacaktır.

Çubuk Tarçın Kaç Defa Kullanılır?

Genel olarak bir adet çubuk tarçını 4 defa kullanılabilir. Bu durumda sağlık açısından hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Tarçından yapılan çayın da haftada 3 ya da 4 defa tüketilmesi uygundur. Bu sebeple de her hafta bir adet tarçının kullanımı yeterli olacaktır. Bu çayın birçok faydası bulunurken kişilerin etkileri görebilmeleri için 15-20 günlük süre zarfında bu ürünü kullanmaya devam etmeleri gerekmektedir.

Çubuk Tarçının Faydaları Nelerdir?

Tarçının henüz toz hale getirilmemiş hali olarak tanımlanan çubuk tarçın neye iyi gelir diye bakacak olursak eğer;

 • İçeriğinde bol miktarda flavonoidler, polifenol ve fenolik isimli bileşenler vardır. Antioksidan özelliği olan bu bileşenler kansere karşı korur ve aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Bronşit tedavisinde ve öksürük giderilmesi için etkilidir. İçeriğinde yer alan biyoaktif bileşenler sayesinde vücudu bakteri, virüs, mantar ve mikroplara karşı korur.
 • Alzheimer ve parkinson gibi nörodejeneratif hastalıkların ilerlemesini durdurur.
 • Emziren annelerde sütün miktarının ve kalitesini artmasını sağlar.
 • Kilo vermeye destek olur ve vücutta yağ yakımı sağlar.
 • Vücuttaki serbest radikallerin giderilmesini ve yaşlanma etkilerinin gecikmesini sağlar.
 • İltihap azaltıcı ve giderici etkisi sayesinde ağrıların hafiflemesini sağlar.
 • Kan dolaşımını hızlandırır ve vücudun kendini yenilemesine destek olur.

Her açıdan oldukça faydalı olan çubuk tarçın, gerek cilt sağlığının korunması gerek diş sağlığının iyileştirilmesi gibi hem sağlık hem de fiziksel anlamda etki göstermektedir. Çubuk tarçın besin değeri yüksek oaln bir baharattır.

Çubuk Tarçın Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Aktarlarda, marketlerde ya da internet üzerinde satışı yapılan çubuk tarçının fiyatı çok pahalı değildir. 1 adeti 3-4 defa kullanılabildiği için ekonomik olmaktadır. Sizler de dilediğiniz yerden kabuk tarçın alabilir ya da sipariş verebilirsiniz. Özellikle kış aylarında bağışıklığı güçlendirmek için faydalarından yararlanabilirsiniz.

 • çubuk tarçın
 • çubuk tarçın fiyatı
 • çubuk tarçın fiyatları
 • çubuk tarçın bozulur mu
Yorumlar
Gizem Sarıkaya Çubuk tarçın zayıflama konusunda işe yarar mı? Bir de marketten aktardan aldığımız hazır çubuk şeklindeki tarçınlar kaç kez kullanılır? 1 çubuğu kaç kere kullanmak gerekir, kaç kullanımdan sonra bozuluyor? Şahsen ben 1 çubuğu 2-3 defa kullanıyorum ama doğru mu yapıyorum bilmiyorum cevapla
Habibe Hakkı Çubuk tarçın bazı bitki çaylarının demlenmesinde mesela oldukça kolay kullanım sağlıyor. Tarçın kullanıldığı karışımda kaynatılacaksa çubuk halde kullanılması daha iyi. Çünkü toz tarçın kaynatıldığında çok fazla yoğun bir acılık ve renk kayması sağlıyor. Bu sebeple çubuk tarçın genelde daha çok tercih ediliyor.. cevapla
yapışkan çubuk tarçın tatlı ihtiyacını tatlı yemeden de giderir mi? cevapla
yorum yaz
Kadınlar Nasıl Beslenmeli? Neleri Yemeli, Neleri Yememeli?