Sağlık

Çubuk Tarçın Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

08 Ekim 2017 - 11:36:06
Çubuk tarçın nasıl kullanılır? Fiyatı ne kadar?

Tarçın ülkemizin mutfağında son derece önemli ürünlerden birisi olarak görülür. Geçmiş dönemlerde toz haline kullanılan tarçın günümüzde karşımıza çubuk tarçın olarak da çıkarken üretimi oldukça özel şekillerde yapılmaktadır.

Tarçın Diyette Kullanılır mı?

Birçok tatlının içerisine katılan tarçın şifalı tarifler içerisinde de çoğunlukla yerini almaktadır. Bazı diyetlerde de tarçın kullanılırken bayanların fiziklerini daha güzel bir hale getirmelerini sağlamaktadır. İnsanların tamamına yakını tarçını kullanıyor olsa da nasıl elde edildiği konusunda çok fazla bilgi sahibi değildir.

Çubuk Tarçın Nasıl Üretilir?

Tarçın ağaçları çucuk tarçın üretimin kaynağı olurken ağacın kurumuş kabuklarının soyulması ile birlikte tarçınlar elde edilir. Elde edilen bu tarçın sonrasında küçük işlemler görürken kullanım için hazır bir hale getirilmektedir.

Çubuk Şeklindeki Tarçın Nasıl ve Nerede Kullanılır?

Toz haline getirilmiş olan tarçın sütlü tatlılar için son derece önemli bir ürün olmaktadır. Tarihimizde birçok hikaye içerisine konu olan aşure üzerinde sıklıkla kullanılan bu ürün, muhallebi, sütlaç ve tavukgöğsü gibi tatlılarda da bolca tercih edilir. Ancak bu tarçını alan kişiler genel olarak bu tarçını bu amaçla kullanmamaktadır. Ağacın kabuğundan elde edildiğinden bu kabuğu toz haline getirmek çok kolay değildir. Bu sebeple de genel olarak çubuk tarçınlar demlenerek çayı hazırlanması kaydıyla kullanılmaktadır. Bunun için bir demlik suyun kaynatılmasından sonra içerisine 1 adet çubuk tarçın atılarak demleme işlemine başlanabilir. Kaynar suyun içerisinde 3-4 dakika demlenmesi yeterli olacaktır. Bu sürenin ardından rahatlıkla içilebilir hale gelmektedir.

Çubuk Tarçın Kaç Defa Kullanılır?

Genel olarak bayanlar bir adet tarçını 4 defa kullanabilirler. Bu durumda sağlık açısından hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Tarçından yapılan çayın da haftada 3 ya da 4 defa tüketilmesi uygundur. Bu sebeple de her hafta bir adet tarçının kullanımı yeterli olacaktır. Bu çayın birçok faydası bulunurken kişilerin etkileri görebilmeleri için 15-20 günlük süre zarfında bu ürünü kullanmaya devam etmeleri gerekmektedir.

Tarçının Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Çubuk tarçın satın alarak bu mucize üründen yararlanmak isteyen kişilerin çok yüksek miktarda ödeme yapmasına gerek olmamaktadır. Bu aşamada 1 kilogram çubuk tarçın 60 TL fiyattan satışa sunulmaktadır. Ancak bu son derece kaliteli olan ürünlerin fiyat seviyesi olarak gösterilir. Daha düşük fiyatlardan da bu tarçınlar alınmaktadır. Ancak en iyi etkiyi alabilmek için 1. kalite ürün almayı düşünen kişiler bu bedeli ödemek durumundadır. Bu tarz tarçını satın alan kişiler romatizma ve farenjit tedavisinde destek olarak rahatlıkla kullanabilirler. Birçok araştırmacı yorgunluğun giderilmesinde de bu tarçınların son derece önemli olduğunu belirtmektedir. Cilt için çok faydalı olan bu ürün aynı zamanda migrene karşı da olumlu etkiler gösterir. İnsanların bu tarçını demleyerek hazırlaması ve sonrasında tüketmesi sakinleştirici bir etki oluşturmaktadır. Birçok amaçla bu ürün tercih edilebilir.

Yorumlar
Gizem Sarıkaya 03 Ekim 2017 - 10:38:53 Çubuk tarçın zayıflama konusunda işe yarar mı? Bir de marketten aktardan aldığımız hazır çubuk şeklindeki tarçınlar kaç kez kullanılır? 1 çubuğu kaç kere kullanmak gerekir, kaç kullanımdan sonra bozuluyor? Şahsen ben 1 çubuğu 2-3 defa kullanıyorum ama doğru mu yapıyorum bilmiyorumcevapla
Habibe Hakkı 10 Ağustos 2018 - 13:42:49 Çubuk tarçın bazı bitki çaylarının demlenmesinde mesela oldukça kolay kullanım sağlıyor. Tarçın kullanıldığı karışımda kaynatılacaksa çubuk halde kullanılması daha iyi. Çünkü toz tarçın kaynatıldığında çok fazla yoğun bir acılık ve renk kayması sağlıyor. Bu sebeple çubuk tarçın genelde daha çok tercih ediliyor..cevapla
yapışkan 31 Mart 2020 - 00:22:19 çubuk tarçın tatlı ihtiyacını tatlı yemeden de giderir mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: