Sağlık

Genital Bölgede Kaşıntı, Şişlik, Kabarma, Mantar Neden Olur?

03 Mayıs 2018 - 23:23:45
Genital bölgede kaşıntı, şişlik, kabarma, mantar neden olur?

Birçok kişinin yaşadığı genital bölgede kaşıntı, mantar, şişlik ve kabarma probleminin meydana gelmesinde çeşitli nedenler mevcuttur.

Genital Bölgede Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

  • Genital bölgenin kaşınmasının birçok nedeni olabilir. Fakat en bilindik olanlarından biri mantar rahatsızlıklarıdır. Her kişinin bu problemi mantar hastalığından dolayı olmayabilir. Kişiye göre nedenler çeşitlilik gösterebilmektedir.
  • Cinsel yollar ile bulaşan hastalıklardır. Genital siğil ve benzeri gibi rahatsızlıklar genital alanda kaşıntıya yol açabilmektedir. En fazla rastlanan rahatsızlıklar genel olarak gonore ve trikomonas'dır.
  • Genital alanda karşılaşılan mantar enfeksiyonlarının varlığı nedenler arasında bulunur. Genel itibariyle candida mantarına rastlanmaktadır. Yapılan araştırmaların verdiği bilgilere göre her dört kadından üçünün hayatı boyunca bir defa mantar enfeksiyonu gördüğü belirtilmektedir.

Genital Bölgede Mantar Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Kişinin temiz olmaması ve temizliğe önem vermemesinden kaynaklanmaktadır.
  • Cinsel ilişkiden dolayı mantar oluşmaktadır.
  • Bazı antibiyotikler mantarın meydana gelmesine yol açar.
  • Hamilelik şeklindeki faktörler bu bölgede kaşıntıya yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra menopozdan dolayı östrojen hormonu azalır ve bundan kaynaklı olarak vajina duvarında kuruma, incelme problemleri meydana gelir. Bu durum ise kaşıntılara yol açmaktadır.

Vajinal Mantarlar Nasıl Önlenir? Nasıl Engellenir?

Günümüz modasında sıkça tercih edilen dar pantolon ve taytların giyilmemesi tavsiye edilmektedir. Dar giysiler bölgede bu tip sorunlara yol açabilir. Bunun yanı sıra pamuklu iç çamaşırlarının giyilmesi daha sağlıklıdır. İç çamaşırının naylon ve sentetik yapıda olması mantarlara yol açabilir. Vajinanın içine ve dışına parfüm içeren şampuan, krem, pudranın temas etmemesi gerekmektedir. İç çamaşırı, bikini, mayo, ped gibi materyallerin uzun bir zaman ıslak kalmamasına özen göstermek gerekir. Bazı mantar türlerinin cinsel yol ile karşınızdaki kişiye ve size bulaşabilme ihtimali bulunmaktadır. İki kişide de kaşıntı, akıntı, yanma gibi bulgular var ise kesinlikle uzman hekime gidilmesi gerekir. Bu aşamada tedaviyi doktor gerçekleştirmektedir. Tedavi iki kişiye de uygulanmalıdır. Bir kişiye tedavinin uygulanması partnerinizde mantarın kalmasına neden olmaktadır. Vajinal mantarın olduğuna dair belirtilerin olması durumunda teşhisin koyulması için hekime muayene olmak gereklidir. Doktorun tavsiye ettiği tedavi yöntemi aksatılmadan uygulanmalıdır.

Vajinal Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinal mantarın meydana gelmesi durumunda tedaviye başlanır. Fakat tedavi boyunca cinsel ilişkiye girmemek gerekir. Cinsel ilişkiye girilmesi tedavi zamanını uzatmaktadır. Bunun yanı sıra bulaşma olasılığı olduğu için partnerinizde de çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Tedavi süreci içerisinde ateş, titreme ve kramp şeklinde problemler meydana gelir ise zaman kaybetmeden hekime gitmek zorunludur. Başka bir türün meydana gelme olasılığı olduğu için zaman kaybetmek kişinin zararına sonuçlanır. Genital bölgede mantar, kaşıntı, kabarma ve şişlik meydana geldiği zaman mutlaka hekime muayene olunması ve tedavi sürecine başlanması tavsiye edilmektedir.

Yorumlar
Özlem Karatoprak 03 Mayıs 2018 - 23:33:45 Genital bölgede sivilce neden olur? Bu çok sık karşılaştığım bir durum. Kendi kendine geçyiro fakat acısı oluyor. Mikrop kapma sonucunda olabilir mi? Bazen kaşıntı da beraberinde oluyor. Vajina temizliği nasıl olmalıdır?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: