Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yemeli? Güçlendiren besinler ve vitaminler
Sağlık

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yemeli? Güçlendiren Besinler ve Vitaminler

22 Ağustos 2017 - 23:11:07

Bağışıklık sistemi, canlı organizmayı her türlü yabancı maddeye ve biyolojik etkilere karşı koruyan özel hücre ve dokudan oluşan mükemmel bir sistemdir. Tabii ki, bu kadar önemli olan bir sistem çok dirençli olmalıdır.

Bağışıklık Sistemi Nedir, Ne Demek?

Hepimiz, bağışıklık sistemi terimi gündelik hayatta birçok kez duymuştuk. Bağışıklık aslında çok kapsamlı ve başarılı bir sistemdir. Basit olarak analoji yöntemi ile bağışıklık kavramını somutlaştırmaya çalışırsak, birçok askere sahip büyük bir ordu olarak düşünebilirsiniz. Bu askerler, vücuda yakın bir tehlike olduğunun farkına vardığında, bu hastalıktır, savunmaya giderler. Dahası, bu askerler bu tehditleri görür, hafızasına alır, bir sonraki yaklaşımlarında acil önlemler alır.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Çalışır?

Bir bebek annenin rahmini doğumla terk eder ve dış ortamda çok sayıda mikroorganizma ve yabancı maddeye karşı karşıya kalır. Bağışıklık sistemi doğumla birlikte mükemmel şekilde çalışmaya başlar. Canlının ölümüne kadar da işlevini sürdürür. Yani, doğadaki her canlı, yabancı dokulara, moleküllere ve hücrelere karşı savunma mekanizmalarına sahiptir. Bağışıklık herhangi bir sebeple zayıflarsa, vücudun kendini koruması zayıflar. Bu güvenlik açığının farkında olan virüsler vücuda girmeye başlar ve grip gibi en basit hastalıklara bile direnemezler. Bunun sonucu ölümle bile sonuçlanabilir. Zaten ameliyattan sonra çoğu hastanın hayatının kaybetmesi ameliyat değil ameliyattan sonra oluşan komplikasyonlardır. Yani ameliyat sonrası vücut kan da kaybettiği için bağışıklığı zayıflar ve en basit bir hastalığa bile karşı koyamaz. Bundan dolayı ameliyat sonrası, ameliyatın başarılı geçmesi kadar önemlidir.

Bağışıklık İstemi Nasıl Güçlendirilir?

Şimdi gelelim bizim için hayati öneme sahip bağışıklık sistemi nasıl güçlenir ve nasıl korunuz sorusunu yanıtlamaya. Sağlıklı ve dengeli beslenme, bağışıklığı destekleyen en önemli faktörlerden biridir. Bağışıklık kalkanı için, yeterli miktarda, protein, karbonhidrat ve yağ gibi temel besin grupları olduğu kadar vitamin ve mineral alımı içeren dengeli bir beslenme gerekir. Aksine, yetersiz beslenme, hastalık geliştirme riskini arttırır ve hastalıkların iyileşme süresini uzatır. Bağışıklığı güçlendiren gıdalar söz konusu olduğunda belirli bir besin grubunun veya bazı vitaminlerin akla gelmesi tam olarak doğru değildir. Çünkü bağışıklık sisteminin gücü, birçok vitamin ve minerallere, ayrıca alınan protein miktarına, esansiyel yağ asitlerine, karbonhidratlara, yani genel olarak bütün besin gruplarına bağlıdır. Vitamin ve minerallerden zengin bir beslenme programı uygulamak, her zaman güçlü bir bağışıklığa olduğu anlamına gelmez.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Yeterli miktarda protein tüketmezseniz, vücudunuz enfeksiyonlara karşı zayıflayabilir. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirmek için peynir, balık, et, yumurta yemeye özen gösterin. Elbette bazı vitaminler ve mineraller bağışıklık sisteminde ayrı bir sahiptir. Ancak bu vitamin ve minerallerin kısa sürede alınıp takviye edilmesinin yararlı olduğu söylenemez. Bağışıklığın D vitaminine de ihtiyacı vardır, E vitaminine de hatta potasyum, sodyum gibi mineral gruplarına da. Çünkü bağışıklık sistemi diğer sistemlerle etkileşimli olarak çalışmaktadır.

Yorumlar
Aysun Arslan 18 Ağustos 2017 - 11:04:39 Güçlü bağışıklık sistmei için ne yemek ve yapmak gerek?cevapla
Meliha Kantekin 29 Eylül 2017 - 12:24:56 Bağışıklık sisteminin sağlıklı hale getirmek için ne yapmalıyız? Havalar biraz soğuduğu zaman hemen hasta oluyorum. Doğal yollarla güçlendirmek isitiyorum hangi bitkile işe yarar?cevapla
Fulya Akıl 04 Ekim 2017 - 12:37:30 Bağışıklık ne ile güçlenir? Neler yemek gerekiyor? Havalar soğudu hemen grip belirtileri başladı bunu nasıl engelleyebilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: