Sağlık

Gebelikte Kanama Neden Olur? Normal mi?

22 Ağustos 2017 - 16:56:08
Gebelikte kanama neden olur? Normal mi?

Hamileliğin 2. ve 3. trimesterindeki kanamalar ciddi bir komplikasyon belirtisi olabilir. Hamilelikte kanamalar çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Kanama Ne Zaman Olur?

Hamilelik 40 haftalık bir süreçten oluşmaktadır. Hamilelik 3 önemli trimester dönemi vardır. 1-3. Ay 1. Trimester, 4-6. Ay 2. Semestr, 7-9. Ay 3.Trimester dönemidir. Hamileliğin ilk üç ayında yani birinci trimester döneminde kanama olması daima ciddi sorunların belirtisi olmayabilir.

Hamilelikte Kanamanın Nedenleri Nelerdir?

Gebeliğin ilk yarısında kanamanın nedenleri, komplikasyonlar dışında kadınların% 20-30 oranında sık karşılaşılan problemleridir. Bunlar:

Üriner sistem enfeksiyonu: Bu durum hamilelik döneminde bazı kanama türlerine neden olabilir.

Hassas rahim ağzı: Hamilelik sırasında hassas rahim ağzı olan kadınlarda cinsel ilişkiden sonra kanama görülebilir. Bu durumda acilen doktorunuza danışın ve cinselliğe ara verin.

Plasentanın erken ayrılması: Bu durum sonucu da kanamaya neden olur. Bu da oldukça ciddi bir sorundur. Plasenta anne ile bebek arasında beslenmeyi sağlayan kılcal damarlardan oluşmaktadır. Bu durum sonucu bebeğe giden kan azalacağı için acil olarak doktora gidilmesi gerekir.

Gebelikte İmplantasyon Kanaması Ne Zaman Olur? Ne Kadar Sürer?

İmplant kanaması: Sperm ve yumurtanın döllenip zigot oluştuğu döllenme sonrası 6-12 gün arasında oluşabilir. Kadınların menstrasyon döngüsünde olduğu gibi yoğun bir kan yoktur. Çünkü zaten bu döngü bebeğin oluşması için her ay 21 günlük süreçte vücudun kendini hazırlamasıdır. Ama bebek olmadığında 5 ila 7 gün içerisinde kılcal damarlarla kalınlaşan rahim duvarı bir miktar kanla atılır. Bu süreç bebek olmadığında her ay gerçekleşmektedir. Bebek olduğunda da bebeğin rahatça rahim duvarına implat olmasını yani tutunmasını sağlar. İşte bu dönemde bir miktar kanama görülür.

Hamilelikte Kanama Neden Olur?

Döl yatağı yırtılması, polipler, çikolata kistleri olarak adlandırılan polikistik over sendromu, kanser gibi nedenlerden dolayı kanama gerçekleşebilir. Sürekli olarak doktor taramasından geçmeniz gerekmektedir. Özellikle 35 yaş üstü kadınların sürekli taramalardan geçmesi önemli bir durumdur. Çocuğunuzu sağlıklı olarak kucağınıza almak için en ufak bir sorunu bile görmezden gelmeden doktorunuza danışınız.

Hamilelikte Kanama Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Gebeliğin birinci trimester döneminde görülen kanamaların çoğu ciddi değildir. Ancak erken dönemlerde meydana gelen kanamalar düşüğün olduğunun da habercisi olabilir. Yapılan araştırmalarda kadınların hamileliğin ilk 12 haftasında yani ilk üç ayında (1. Trimester) meydana gelen kanamaların %20 ya da 30'unda düşük görülmüştür. Bu nedenle hamileliğinizi öğrendiğiniz andan itibaren rutin kontroller yaptırmanız ve doktorunuzun olması önemlidir. Bu konuda hassas davranmanız gerekmektedir. Hamilelikte kanamaların bir diğer nedeni de dış gebelik yüzünden olabilir. Dış gebelik yumurta ve spermin döllenmesi sonucu zigotun rahime tutunamaması sonucu rahim dışında zigotun kalması yüzündendir. Bu da düşüğe neden olur. Hamileliğin 20. Haftasından sonra yani yaklaşık 5 aylıktan sonra (ikinci trimesterda) kanama görülürse bu ciddi bir nedenden kaynaklı olabilir. Bunlardan bir tanesi de erken doğumdur. Bu nedenle derhal hamileliğinizin başlangıcından itibaren sizinle ilgilenen doktorunuza acilen danışın.

Yorumlar
İnci Çakır 18 Ağustos 2017 - 10:30:03 Ben hamileyken kanamam olmuştu hemen doktora gittim düşük tehlikem varmış bi süre yattım filan geçti gitti. şuan 6 aylık anneyim:)cevapla
Duru Aycı 11 Nisan 2018 - 10:50:51 Hamilelikte kanama nasıl durdurulur? Bu normal birşey mi? Kaç gün sürer acaba? Gebeliğimin 4. haftasındayım hafif kanamalar meydana geliyor. Doktor bunun normal olduğunu söyledi. Ben biraz endişeleniyorum ama bu durumu yaşayanlar var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: