Panik atak hastalığının tedavisi ve belirtileri
Sağlık

Panik Atak Hastalığının Tedavisi ve Belirtileri

22 Ağustos 2017 - 15:39:59

Günümüzde her yaş grubunda görülebilen yaygın hastalıklardan biri de panik ataktır. Bu hastalığın da tedavi yöntemi vardır. Ancak tedavi yöntemleri, hastanın panik anındaki hastalık derecesine ve seyrine göre değişmektedir.

Panik Atak Nedir? Neden Olur?

Panikten kurtulmanın yolları bir yaşam tarzına dönüştürülmektir. Her şeyden önce, yeme ve içme alışkanlığı atakları azaltmak için değiştirilebilir. Paniği tetikleyen yiyecekleri tüketmemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Atak sırasında hissedilen terleme, çarpıntı, ateş, nefes darlığı ve artmış kan basıncı gibi şikayetler hormonların neden olduğu bir durumdur. Ancak tüm bu belirtiler beyin tarafından gerçek bir hastalık olarak algılanmasına neden olmaktadır. Yeme ve içme davranışları bu hastalıkla ilgilidir ve önemlidir. Uzun süre aç olduğunuzda kan şekeri azalır. Adrenal bezler, düşen şekeri normalleştirmek için kortizol, adrenalin ve büyüme hormonu salgılarlar. Bu hormonlar vücutta depolanan yağlardan ve proteinlerden şeker üretmeye çalışırlar. Terleme, sinirlilik, çarpıntı ve ağız kuruluğu da bu süre zarfında ortaya çıkar. Bu durum kişiye panik atak olarak algılanabilir.

Panik Atak Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide yalnızca psikoterapi yöntemleri kullanılabildiği gibi hem ilaç hem de psikoterapi birlikte kullanılabilir. Hasta tedavi sırasında atak geçirirse tedavide kendine güveni olmayacaktır. Bu nedenle hekimler öncelikle hastanın ataklarını bastırıp psikoterapiye başlayabilir. Antidepresan ve sakinleştirici haplar ilaç olarak da kullanılır.

Panil Atak Nasıl Oluşur? Nedenleri Nedir?

Panik atak birçok nedene bağlı olarka oluşabilir. Kişi korku yüzünden korktuğundan korkuyor, korku nedeniyle adrenalin daha da yükseliyor ve bu sefer panik aşaması gerçekten başlamaktadır. Bunun dışında yemekten sonra midenin yenilen gıdaları sindirmesi için daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Bu enerji de kanla sağlanır. Kalp, geri kalan temposundan sonra sakin çalışır, daha hızlı iş temposu ve daha fazla kalp pompalanmasına neden olur. Kalp çarpıntıları da panik atak olarak yorumlanır ve gerçekten de bu hastalıkla ile ilgilidir. Glikoz içeren gıdalar aniden kan şekeri seviyesini arttırdığından, şeker düşürmeye yardımcı olan insülin hormonu aşırı miktarda salgılanır ve kan şekeri düştüğünde bu panik atak olarak da algılanır.

Panik Atak Nasıl Önlenir? Nasıl Geçer?

Hastalığın fizyolojik etkileri olduğu kadar psikolojik etkilerinin de olduğunu unutmayın. Bu yüzden öncelikle sinir sistemini güçlü tutmak ve vücut direncini arttırmak için omega-3 ve omega-6 bakımından zengin olan ton balığı, ceviz ve somon tüketilmesi önerilmektedir. Balık sevmeyenler ise lineolik asit içeren omega 6 ve 3 bakımından zengin olan keten tohumu tüketebilirler. Stres her hastalıkta olduğu gibi panik atak hastalığında da stres en önemli etkendir. Mutlaka yaşanan bir olayın tetiklemesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kafanıza her şeyi takmamanızı önermekteyiz. Tabi bu kolay bir şey değildir. Takmayın demekle bazı şeyler hallolmaz. Bu nedenle antidepresan ilaçları kullanmanızı önermekteyiz. Bu ilaçları kullanmak sizin kendinizi kötü hissetmenize neden olmasın. Yaşanan üzüntüler beynin acı merkezini tetiklediği için ataklara neden olur. Bu ilaçlar ise bunun yaşanmasını engellemektedir.

Yorumlar
Gamze Tekin 18 Ağustos 2017 - 10:09:54 Panik atak belirtileri nelerdir panik atak mıyım nasıl anlayabilirim?cevapla
Zeliha Tuğrul 11 Nisan 2018 - 10:44:34 Panik atak tedavisi nasıl yapılır? Nasıl geçer? Bu rahatsızlığın kesin tedavisi var mı? İlaç kullanmak gerekiyor mu? Kullanmadan da geçer mi? Nefes darlığı olarak bende kendini gösteriyor ve bir anda kalbim hızlı atıyor. Bundan nasıl kurtulabilirim? cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: