Ayak mantarı tedavisi, nedenleri ve belirtileri
Sağlık

Ayak Mantarı Nedir? Ayak Mantarının Tedavisi, Nedenleri ve Belirtileri

22 Ağustos 2017 - 12:22:43

Ayak mantarı hafif kepek ve şiddetli kaşıntı şeklinde olan, parmaklar arasında oluşan bulaşıcı bir deri hastalığıdır.

Ayak Mantarı Nedir? Nasıl Olur?

Oluştuğu yerde yanma ve çatlamaya neden olur. Ayak kokusuna da neden olur. Bir süre sonra daha geniş bir alana yayılır ve diğer ayağa da sıçrar. Bundan dolayı hızla çoğalan ayak mantarı, bu hastalığı olan biriyle ortak kullanılan çoraplar, terlikler, ayakkabılar veya banyolarla çok çabuk enfekte olarak bu eşyaları kullanan kişiye kolayca geçer. Ayakta başlayan hastalıklarda ayak mantarlarının neden olduğu semptomlar kaşıntı, döküntü, kötü kokular, kanlı yaralar, iltihaptır. Kötü kokuların neden olduğu mantarların çıkardığı gazlardır.

Ayak Mantarı Nasıl Oluşur?

  • Ayaklarınızın altında kepek, yıkama ve kuruma gibi belirtiler olabilir. Aşırı kaşıntı, kızarıklık ve su toplama ayağınızda yara oluşumuna neden olur. Ayak parmağınız arasında soyulmasına neden olabilir. Bunun sonucunda ayak tırnakları da kalınlaşacak ve rengi değişecektir. Tırnaklarınızda kırılma ve soyulma da olabilir.
  • Ayak mantarları genellikle parmaklar arasında görülen bir rahatsızlıktır. Nadiren acıya neden olabilir. Ama genellikle kaşıntılı olurlar. Özellikle ayak parmakları arasında koku ve beyaz lekeler görülür. Bunlar sağlık için ciddi faktörlerdir. Bazı durumlarda, koku ve tahriş ile alerjik reaksiyonlarda görülebilir.

Ayak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak mantarları iyi bir tedavi sonuncunda geçer. Ama oldukça titiz bir bakım gerekir. Öncelikle ayakların kesinlikle nemli olmaması ve sürekli kuru tutulması gerekir. Çünkü mantarlar nemli ortamları severler ve nemli ortamlar mantarların çoğalması için uygun ortamdır. Bu hastalığın tedavisi için alanında uzman bir dermotologa gidip ayağınızdaki o kepek benzeri şeylerden alınması gerekir. Bunun sonucunda doktorlar uygun ilaç tedavisine başlarlar. İlaçla tedavide ilaçlar haftada bir kez aynı gün aynı saatte hasta tarafından alınması gerekir ve unutulmaması gerekir. Çünkü bu hastalığın tedavisi için belirli dozda ilaçla tedavi şarttır. Bir kere unutulması bile bu hastalığa neden olan mantarın direnç kazanmasına neden olur. Bu da tedavinin uzamasına neden olur.

Ayak Mantarı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İlaçla tedavi dışında bitkisel tedaviler de vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Zeytinin birçok hastalığa çare olduğunu biliyor muydunuz? Zeytin yapraklarından elde edilen öz bu hastalığa iyi gelmektedir.
  • Birkaç tutam yabani kekik, oğulotu, gül ve çilek yaprakları bir miktar su ile kaynatılır. Kaynayan su soğuduktan sonra süzülerek aç karnına her gün azar azar içilir.
  • Bir çay bardağı elma sirkesi ayaklarınızı koyabileceğiniz bir kovanın içerisine bir miktar ılık su ile karıştırıldıktan sonra ayağınızı bu elma sirkeli suda 30-40 dakika bekletin. Beklettikten sonra ayağınızı mümkünse peçete ile kurutun.
Sarımsak ile Ayak Mantarı Tedavisi Nasıl Olur?

Sarımsak tentürü yöntemi ile de ayak mantarından kurtulabilirsiniz. 6 ya da 7 diş sarımsağı lapa kıvamına gelene kadar dövün. Dövdükten sonra steril bir cam kaba bu lapa kıvamındaki sarımsağı koyun üzerine bir miktar çok fazla olmamalı alkol koyup birkaç saat arayla sallayın. Karışımın homojen olana kadar buna devam edin. Homojen olduktan sonra pamuk ile ayak mantarının olduğu yere pamuk yerleştirilerek bekletilir. Bu işlem üç dört gün arayla on beş gün uygulamanız gerekmektedir. Ayaklar vücudun tüm yükünü gün boyu taşıdığından oldukça zor ve önemli bir görev üstlenmektedir. Bu nedenle ayak sağlığınızı ihmal etmeyin. Ayak mantarı olduğuna dair herhangi bir belirti varsa en kısa zamanda bir hekime danışın ve tedavisi konusunda yardım alın.

Yorumlar
Dilara Baloğlu 17 Ağustos 2017 - 17:48:43 Ayaklarımda aşırı bir kaşınma durumu mevcut mantar olma ihtimali var mı? Normalde ayaklarım kokmazdı ama bu kaşıntılar başladı başlayalı ayak kokusu olmaya başladı acaba mantar ayak kokusu yapar mı?cevapla
vedat kolsuz 08 Nisan 2018 - 11:34:22 ayak mantarı neden olur? nasıl geçer? ayaklarımda mantar olduğundan şüpheleniyordum ama belirtileri okuyunca artık emin oldum ama neden oldu anlamadım. neden oluyor ne iyi geliyor bazı kremler varmış eczaneden krem alsam geçer mi yoksa doktora gitmeli miyim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: