Sağlık

Kürdan Otu Nedir? Zayıflatırmı? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

19 Eylül 2018 - 13:22:50
Kürdan otu nedir? Zayıflatırmı? Ne işe yarar? Faydaları ve zararları

Kürdan otu; bitki sapları kürdan olarak kullanılan ve birçok hastalığa şifa olan bir bitkidir. Bu bitkinin bilinen diğer bir adı ise diş otudur.

Kürdan Otu Nedir? Ne İşe Yarar?

Ülkemizde Trakya ve Batı Anadolu yörelerinde yetişen kürdan otu, uzunluğu 50 ile 90 cm arasında değişen bir bitki türüdür. Yaz aylarında beyaz çiçekler açan bu bitkinin sapları kürdan olarak kullanılmaktadır. İsmini bu özelliğinden almaktadır. Tedavi edici niteliği bulunan diş otu birçok hastalığa şifa olmaktadır. Bunun yanında sindirim sistemi üzerinde meydana getirmiş olduğu özellik sayesinde kabızlık gibi problemlerin çözülmesine destek olur. Birçok hastalığa iyi gelen diş otu farklı isimlerle de bilinmektedir. İçeriği tamamen doğal olan bu bitki uçucu yağlar, sabit yağlar, reçine, kellin ve visnadin içermektedir. Bu özel içeriği sayesinde birçok hastalıkta fayda olmaktadır.

Kürdan Otu Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Kürdan otunun sindirim sistemi üzerinde birtakım düzenleyici etkileri bulunmaktadır. Hazımsızlık gibi problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olan kürdan otu bu özelliği sayesinde bağırsakların daha verimli çalışmasını sağlar. Buna bağlı olarak da vücutta kilo verme etkisi meydana getirir. İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttaki fazla yağların dışarı atılmasını sağlar. Aynı zamanda ödem gibi problemlerin giderilmesini sağlayarak şişkinlik gibi problemlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlayan bu bitki aynı zamanda belli bir oranda iştahsızlık meydana getirir ve böylece kilo vermeye yardımcı olur.

Kürdan Otunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Doğal şifa olarak nitelendirilen kürdan otunun faydaları oldukça fazladır. Diş otu olarak da bilinen bu bitki diş ağrılarına oldukça iyi gelmektedir. Meyvesinden yapılan çay ağızda gargara yapıldığında ağrıyı giderici etki meydana getirir. Kalp damarlarını genişletici etkisi sayesinde kalp-damar rahatsızlıklarına iyi gelir. Sindirimi kolaylaştırır. Hazımsızlık gibi problemlerin giderilmesini sağlar. Çarpıntı, tansiyon ve damar sertliği hastalıklarına iyi gelir. Kadınların regl dönemindeki sancısını ve ağrısını dindirir. İdrar söktürücü özelliği vardır. Aynı zamanda pelteklik ve dil tutulması gibi durumlara çözüm olmaktadır. Cilt hastalıkları üzerinde etkili olan kürdan otu, kızarıklık, kaşıntı gibi durumların geçmesini sağlar. Görme düzeyini arttırır ve solunum yolu gibi hastalıkların iyileşmesine katkıda bulunur.

Kürdan Otunun Zararları ve Yan Etkisi

Kürdan otu asıl olarak faydalı bir bitkidir. Fakat aşırı kullanımı durumunda birtakım sorunlar meydana gelebilmektedir. Kullanım amacınıza uygun olarak belirli ölçülerde tüketmeniz sağlığınız açısından oldukça verimli olacaktır. Bu yüzden önerilen miktarda kullanılmalıdır. Ayrıca hamile kadınların bu tarz bitkisel karışımlardan uzak durması gerekmektedir. Bitkiler her ne kadar ilaç olmasalar bile güçlü etkiler meydana getirebilirler. Bu nedenle hamile kadınların kullanımına uygun değildir. Emziren anneler ise doktorlarına danışarak kullanmalıdır.

Kürdan Otu Nasıl Kullanılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Aktarlardan veya internet üzerinden kolayca alabileceğiniz kürdan otu kullanımı günlük hayata uygundur. Kullanım amacınıza göre bir yöntem uygulabilirsiniz.

Yorumlar
Naime Parlak 19 Eylül 2018 - 14:23:58 Kürdan otu tohumu ile zayıflama sağlayanlar varmış öyle duymuştum. Aktarlarda var mı nerede satılıyor? Sipariş vermek istiyorum. kullanımı kolaya benziyor o yüzden denemek istiyorum. Hem faydaları hem de etkileri çok hoşuma gitti.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: