Sağlık 06 Ekim 2021 - 11:41:27

Kan Pulcukları Ne İşe Yarar? Görevi ve Özellikleri Nelerdir? Bölünür mü?

Kan Pulcukları Ne İşe Yarar? Görevi ve Özellikleri Nelerdir? Bölünür mü?

Kan pulcukları; trombosit olarak da bilinen, vücutta kanamanın durdurulması ve damar yatağında kanın pıhtılaşması gibi etkileri bulunan, renksiz hücre parçalarıdır.

Kan Pulcukları Ne İşe Yarar?

Kemik iliği dokusunda yer alan hücrelerin olgunlaşması sonrasında kana geçmesi ve parçalanması ile oluşan hücreler olarak tanımlanan kan pulcukları, mikroskop altında küçük plakalar halinde görülür ve çekirdeksiz yapılardır. Kan pulcukları kan hücrelerinin en küçüğüdür. Vücudumuzdaki kan pulcuklarının oranı oldukça önemlidir. Çok fazla bulunursa eğer kanda pıhtılaşma meydana getirir. Kanda bulunma miktarı, karaciğer tarafından kontrol altına alınmaktadır. Ömürleri yaklaşık olarak 8-10 gün kadardır. Ardından dalak tarafından parçalanırlar.

İçeriğinde yer alan biyokimyasal madde çeşitliliği sayesinde kanda oluşan kimyasal reaksiyonların düzenlenmesi konusunda önemli görevler üstlenirler. Vücutta yaralanma gibi durumlar söz konusu olduğu zaman bu kan pulcukları devreye girer ve kanın durması için pıhtılaşma başlatılar. Hasarlı damarın olduğu yerde birbirine bağlanırlar ve ardından kan damarlarının etrafına yayılarak kanamanın kontrol altına alınmasını sağlarlar. Kanayan bölgeye tutunurlar ve yayılım gösterirler.

Yaranın tamamen kapanıp iyileşme sürecinin başlamasına yardımcı olurlar. Eğer trombosit düşüklüğü söz konusu ise kanamaların durdurulması zorlaşır ve iyileşme sağlanması uzun zaman alır. Düşük trombosit, fonksiyon bozukluğu meydana getirirken aynı zamanda kanamaya yatkınlığı yükseltir. Trombosit yüksekliği ise kanda pıhtılaşma riskini artırır.

Kan Pulcuklarının Görevi Nedir?

Kan damarları hasar gördüğü zaman kanda pıhtılaşmayı başlatarak kanamayı durduran hücreler olan kan pulcukları, yaralandığımız zaman yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Kemik iliğinde yer alan, megakaryosit isimli hücreler tarafından geliştirilen kan pulcukları, kemik iliğinin hücrelerden kopan parçalardan oluşmaktadır. Kanamanın durdurulabilmesi için vücuttaki PLT değerlerinin normal seviyede olması gerekmektedir.

Eğer kanama sırasında plaklar oluşmazsa, kanamanın durması çok uzun zaman alır ve bu da kan kaybının yaşanmasına neden olur. Bu hayati risk meydana gelir. Her trombositin ömrü yaklaşık olarak 7-10 gün kadardır. Kemik iliği sürekli olarak yeni kan pulcukları ürettiği için bu sayı dengelenmektedir. Görevi son erdiğinde ise dalakta ayrışırlar.

Kan Pulcuklarının Özellikleri Nelerdir?

1 mm3 kanda yaklaşık olarak 150.000 - 350.000 kan pulcuğu bulunmaktadır. Kan pulcuklarının özelliklerine baktığımızda biçimsel değişme ve yapışma gösterdiklerini belirtebiliriz. Kanın pıhtılaşmasını uyarıp, damarlardaki çatların onarılmasını sağlayan bu yapılar, kanın damar dışına çıkmasına engel olurlar.

Oldukça küçük kan hücreleri olarak bilinen kan pulcuklarının herhangi bir rengi yoktur. Kanın yapısında bu hücreden çok fazla bulunmaktadır. Yapısında lifli proteinler bulunmaktadır. Bu proteinler sayesinde kanamalar aşırı olmadan durmaktadır.

Kan Pulcukları Bölünür mü?

Çok sayıda granül barındıran renksiz hücre yapıları olan kan pulcukları, bölünmüş olan hücrelerden meydana gelmektedir. Tekrardan bir bölünme görülmemektedir. Çok küçüktürler ve kan tahlillerinde PLT değeri olarak tanımlanırlar. Yüksekliği ya da düşüklüğü vücut için tehlikeli sonuçlar meydana getirebilir. Bundan dolayı dikkatli olunmalıdır.

Yazımızın içeriğinde kan pulcukları özellikleri hakkında bilgi verirken aynı zamanda vücutta ne tür görevleri bulunuyor bunlara da değinmiş bulunmaktayız.

  • kan pulcukları
  • kan pulcukları ne işe yarar
  • kan pulcuklarının görevi
  • kan pulcuklarının özellikleri
  • kan pulcukları bölünür mü
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Bel Korsesi Nasıl Takılır? Ne Zaman Kullanılır?