Sağlık 07 Ekim 2021 - 07:11:27

Yaş Polen Faydaları Nelerdir? Nasıl Kurutulur? Fiyatı Ne Kadar?

Yaş Polen Faydaları Nelerdir? Nasıl Kurutulur? Fiyatı Ne Kadar?

Yaş polen; çinko bakımından oldukça zengin olan, hem cilt hem saç üzerinde olumlu etkiler meydana getiren ve aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan doğal bir besindir.

Yaş Polen Faydaları Nelerdir?

Demir ve çinko bakımından zengin olan yaş polen; arı poleni olarak bilinmektedir. İnsan sağlığı açısından pek çok faydası bulunan ve kemiklerde güçlendirici etki sağlayan yaş polen çok eski zamanlardan bu yana besin desteği olarak tercih edilmektedir. Osmanlı döneminde bal ile birlikte tüketilen bu besinin içeriğinde A, C, E ve B kompleks, K, CA, Mg, Na, S, P, Al, Cl, B, Cu, Fe, I, Mn, Si, Ti, Zn, Ni bileşenleri bakımından çok zengindir. İşçi arıların hem kovanı korumak hem de yavruları büyütmek için kullandıkları yaş polen ne işe yarar diye baktığımızda;

 • Antioksidan bakımından zengin olması sayesinde karaciğerdeki zararlı maddelerin atılmasını destekler. Karaciğer sağlığını korumaktadır.
 • Hepatit rahatsızlıklarında vücut direncinin desteklenmesini sağlar.
 • Kanser hastalarında ve diğer hastalarda bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.
 • Metabolizma sağlığını korur ve düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Çocuklarda büyümeyi güçlendiren bu besin güçlü bir kas yapısı meydana getirir.
 • Demir içerir ve bu özelliği sayesinde kansızlık yaşayan kişilere iyi gelir. Kırmızı kan hücrelerinin artmasını sağlar.
 • Dikkat dağınıklığını giderir ve zihni açıcı etki oluşturur.
 • Bağırsak iltihaplarını gidermektedir. Bağırsak sağlığı için faydalıdır. Kabızlık problemi yaşayan kişiler için olumlu etkiler meydana getirir.
 • Vitamin ve mineral açısından zengin olan bu besin cilt sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.
 • Saç dökülmesini engeller ve saçların daha sağlıklı olmasını sağlar.

Taze polen faydalarına baktığımızda antibiyotik özelliği sayesinde soğuk algınlığı gibi problemlerin giderilmesini sağlamaktadır. Alerji tedavilerinde etkili olurken aynı zamanda stres ve gerinliği gidermektedir.

Yaş Polen Nasıl Kurutulur?

Bakteri üretmemesi bakımından buzlukta tutulması gereken yaş polen, doğrudan güneş ışığı almayan, temiz, havalandırma imkanı olan bir yerde saklanır ve kurutulur. Eğer soğutucu gibi imkanlar yoksa, yaş poleni kurutmak için güneş ışığından korumanız gerekir. Temiz ve hava alan bir odaya yayarak, kısmi bir şekilde kurutma sağlayabilirsiniz. Güneşte kurutulduğu zaman vitamin değerleri düşer. Bundan dolayı tercih edilmez.

İnsan sağlığı açısından oldukça faydalı ve verimli olan yağ polen kurutulduğu zaman nem değeri dengede olmalı ve aynı zamanda kırıldığında dağılması gerekir. Eğer nem değeri fazlaysa kırıldığında toz haline gelmez. Yaş polen nasıl saklanır diye bakarsak, dondurucuda saklanması tavsiye edilmektedir.

Yaş Polen Mi Kuru Polen mi?

Arıların ürettiği yararlı bir besin olan polen hem kuru hem de yaş olarak karşımıza çıkmaktadır. Kuru polen, birtakım kurutma işlemlerine tabi olmaktadır. Bozulmadan ve vitamin değerlerini koruması için gerekli koşulların sağlanması gerekmektedir. Yaş polen ise polenin taze hali olarak tanımlanır. Doğrudan tüketime hazırdır ve işlem görmez.

Yaş polen faydaları bakımından birçok kişi tarafından tüketilmektedir. Eğer poleni doğru şekillerde kurutup tüketirseniz iki şekilde de oldukça yararlı etkilerinden söz etmek mümkündür. Eğer uygun koşullarda saklanmazsa bakteri üretirler. Bozulmuş polen ise tüketilmemeli ve atılmalıdır.

Yaş Polen Nasıl Tüketilir?

Sade bir şekilde direkt olarak tüketilebilen yaş poleni yoğurt, süt ya da herhangi bir içecek ile tüketebilirsiniz. Çok a miktarda poleni yoğurda ekleyip ara öğünlerde yiyebilirsiniz. 1 çay kaşığı miktarda yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra süt içerisine ekleyerek harika bir lezzet elde edebilirsiniz. Ayrıca dilediğiniz bir içeceğin içerisine bir miktar atıp bu şekilde de tüketim sağlayabilirsiniz.

Pek çok şekilde tüketimi yapılan yaş polen ne kadar tüketilmeli diye baktığımızda 1 çay kaşığının yeterli olduğunu belirtebiliriz. Poleni kimler kullanamaz diye soracak olursanız, karaciğer ve böbrek hastaları için uygun değildir. Ayrıca gebelikte dikkatli tüketilmeli ve doktora danışılmalıdır.

Yaş Polen Fiyatı Ne Kadar?

Taze polen olarak bahsettiğimiz yaş polen satın almak istiyorsanız, internet üzerinden ve belli aktarlardan sipariş verebilirsiniz. Ayrıca bunu doğal ve organik satan yerler de bulunmaktadır. İnsan sağlığı açısından faydaları ile kendinden söz ettiren bu besini sizler de satın alıp, kullanmaya başlayabilirsiniz. Kronik hastalığınız varsa eğer, doktora danışmayı ihmal etmeyiniz.

 • yaş polen
 • yaş polen faydaları
 • yaş polen ne işe yarar
 • taze polen faydaları
 • yaş polen nasıl kurutulur
 • yaş polen nasıl saklanır
 • yaş polen mi kuru polen mi
 • bozulmuş polen
 • yaş polen nasıl tüketilir
 • yaş polen ne kadar tüketilmeli
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Domatesin Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir? Cilt Lekelerine İyi Gelir mi?