Sağlık

Çınar Yaprağı Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları, Zararları, Yan Etkileri

03 Mayıs 2018 - 17:43:41
Çınar yaprağı kürü nasıl yapılır? Faydaları, zararları, yan etkileri

Çınar yaprağı kürü son zamanlarda çeşitli hastalıkların doğal tedavi edicisi olarak kullanılan ve çınar yapraklarından hazırlanan kürdür.

Çınar Yaprağı Kürü Tarifi Nedir?

Bir su bardağı klorsuz su ve bir buçuk yemek kaşığı derin yırtıkları olan çınar yaprağı kürünün hazırlanması için gerekli malzemelerdir. Kürü hazırlamak için bir su bardağı su kaynatılır. Sonrasında ise bir buçuk yemek kaşığı kurumuş çınar yaprağı suyun içerisine eklenir. Bir dakika kaynatılır ve ılıması için belli bir süre beklenir. Ilık ısıya gelen karışım süzülür ve kür kullanıma hazır hale gelir.

Çınar Yaprağı Kürü Nasıl Kullanılır?

Çınar yaprağı kürünün kullanımı için hazırlanan karışım sabah, öğle, akşam öğünlerinin arasında tüketilir. Gün içinde toplam iki bardak tüketilmelidir. On beş gün uygulanan küre üç gün ara verilmesi tavsiye edilir. Üç gün ara verildikten sonra on beş uygulama tekrar edilebilir. Uygulanacak olan kür her zaman taze bir şekilde yeniden yapılmalıdır. Bunun yanı sıra karışımın kaynama süresi bir dakikayı geçmemelidir. Öğün aralarında tüketilen karışım aç bir şekilde kullanılmalıdır. Kürü hazırlarken kullanılan su mutlaka klorsuz olmalıdır.

Çınar Yaprağı Kürünün Faydaları Nelerdir?

Çeşitli rahatsızlıkları tedavi ettiği söylenen çınar yaprağı bitki bilimci uzmanlar tarafından araştırılmıştır. Kür şeklinde bu yaprakların uygulanması kireçlenme problemine iyi gelmektedir. Kireçlenme sorunu yaşayan kişiler bu kürü uygulamaktadırlar. Çınar yaprakları ile hazırlanan kür sorun yaratan eklemlerin üst kısmına sürülmektedir. Bu sayede kireçlenme sorununa fayda sağlamaktadır. Yapraklar bazı durumlarda başka problemler için kök ve kozalaklarla birlikte kullanılmaktadır.

Çınar Yaprağı Kürü Ne İşe Yarar?

En önemli diğer faydalarından biri vücutta bulunan ödem ve şişkinlerin atılmasına fayda sağlamasıdır. Yanık olan alanlara sürülmektedir. Birçok kişinin yaşadığı kepek sorunu için kullanılır ve keper sorunu engellenir. Kepek problemine iyi gelmenin yanı sıra saçları da güçlendirmektedir. Romatizma hastalıklarında tedavi etme özelliği vardır. Omuz, boyun ve bel gibi bölgelerde meydana gelen fıtıklarda tedavi edicidir. Ayrıca diş ağrılarını azalttığı ve diş etlerine yarar sağladığı birçok kişi tarafından söylenmektedir.

Çınar Yaprağı Kürünün Zararları Nedir?

Ciddi tehlikeleri bulunmamaktadır. Fakat bazı durumlarda çınar yaprağının çeşitli yan etkileri meydana getirdiği söylenebilir. Çınar yaprağının içinde tanen isminde bir tür madde bulunmaktadır. Bu maddenin vücuda verdiği bir zarar olmamasına rağmen nadir durumlarda mide bulantısına yol açabilmektedir. Meydana gelen bulantılar çok fazla uzun sürmeden ortadan kalkar. Fakat bazen bu bulantılar kusmaya yol açabilir. Kullanıcı yorumlarına göre bu tarz problemlerin sağlığı riske atan sorunlar olmadığı ifade edilmektedir. Kendiliğinden geçen bu problemler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bahsi geçen etkiler dışında çınar yaprağı ile ilgili farklı bir yan etki görülmemiştir. Kireçleme problemi olan insanlar bu yaprakları doğal tedavi amacı ile kullanmaktadırlar. Fakat bireyin çınar yaprağı kürünü kullanmadan önce doktoruna danışması ve doktorunun onayında kullanması gerekmektedir.

Yorumlar
Fahriye Gezer 03 Mayıs 2018 - 17:53:41 çınar yaprağı kürü nasıl uygulanır? Kullananlar var mı? Ben kullanmak istiyorum fakat kullanıcı yorumları hakkında bilgi almak istiyorum. İşe yarar mı bir yan etkisi var mı diye merak ediyorum. Tansiyona etkisi nedir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: