Sağlık

Pişmiş Domatesin Faydaları, Zararları ve Özellikleri

07 Ocak 2019 - 13:40:17
Pişmiş domatesin faydaları, zararları ve özellikleri

Domates, sebzeler arasında en çok sevilenlerden birisi olurken pişmiş domatesin vücuda faydaları da saymakla bitmiyor.

Pişmiş Domatesin Özellikleri Nelerdir?

Domates, Türk mutfağında en çok kullanılan ürünlerden birisidir ve bu aşamada birçok yemeğin içerisinde pişmiş halde kullanılır. Buna ek olarak salatalarda çiğ halde de kullanılan domates insan sağlığı için muhteşem bir öneme sahiptir. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller insan sağlığına fayda sağlarken bunlar hem pişmiş hem de çiğ halde alındığında vücuda fayda sağlamaktadır. İçeriğinde A ve C vitaminleri barındıran domates pişmiş haldeyken de bu vitaminleri taşımaya devam eder. Buna ek olarak pişmiş domates içerisinde folik asit ve potasyum da yer almaktadır. Çiğ haline göre daha yumuşak bir kıvama gelen pişmiş domates içerisinde yer alan likopen ile birlikte kanserle en iyi savaşan sebzelerden birisidir.

Pişmiş Domatesin Faydaları Nelerdir?

Domatesin içeriğinde vitaminler ve mineraller yer alırken insanlar pişirdiklerinde bunların ortadan kaybolacağını düşünür. Ancak insanların bu düşünceleri belirli sebzeler için geçerli olsa da domates için geçerli değildir. Domates tüketiminde insanlar vücutlarına likopen alımı yapmış olurlarken pişirerek domatesi tükettiklerinde likopen isimli maddeyi kullanmaya daha hazır bir hale getirmiş olurlar. Kanseri önlemek amacıyla kullanılan likopen maddesinin bu seviyede hazır olarak alınıyor olması da domatesi muhteşem bir ürün haline getirmektedir. Bunun yanı sıra içerisinde yer alan vitaminler bağışıklık sistemini güçlendirirken insanların gün içerisinde halsizlik problemi yaşamasını da engellemektedir. Birçok kişinin bildiği gibi kansızlık sorununa karşı da önemli bir üründür.

Pişmiş Domatesin Zararları Nelerdir?

Pişmiş domates kansere karşı önemli bir destek ürünü olduğundan insanlar düzenli olarak tüketirler. Ancak genetik açıdan kansere yatkın olduğunu bilen kişiler kansere yakalanmamak adına çok fazla domates tüketimine başlarlarsa bu durumda sorunlar da kendisini göstermeye başlayabilir. Domates asit oranı yüksek bir ürün olduğundan mide dostu değildir. Çok fazla tüketiminde midede ekşimelere ve bulantılara sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra gastrit ya da ülser gibi mide rahatsızlıklarının olması da insanların büyük sorunlar yaşamasına sebep olabilmektedir.

Domates Nasıl Pişirilir? Nasıl Tüketilir?

Faydaları sebebiyle pişmiş domates tüketmeyi düşünen kişiler tek başına bu ürünü tüketmelerine gerek yoktur. Rahatlıkla sebze ve et yemeklerinin içerisinde kullanıldığından vücuda alımı oldukça kolay olacaktır. Faydalarını bilen ve bu faydaları vücutlarında görmek isteyen kişiler sebze yemeklerinde biraz daha bol şekilde domates kullanırlarsa istedikleri alımı gerçekleştirebilirler. Burada domateslerin çok küçük kesilmemesi önemlidir. Aksi takdirde tamamen eridiğinden içerisindeki maddelerin bir kısmı yemeğin suyunda kalabilir. Biraz iri doğranan ve kabukları soyularak alınan domates son derece faydalı olacaktır. Mutfağımızda önemli bir yere sahip olan pişmiş domatesin faydaları son derece fazla olduğundan uzmanlar insanların düzenli olarak bu ürünü tüketmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Yorumlar
Gül Fındıkçı 07 Ocak 2019 - 13:50:17 Pişmiş domatesli biber turşusu yemeyi genelde çok severim. Ama domatesleri pişirip bazen patates kızartması ile de tüketiyorum. Çok lezzetli oluyor gerçekten. Reflü varsa biraz mideyi etkileyebiliyor. Ama yoksa sorun olmuyor:)cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: