Sağlık 30 Nisan 2021 - 14:40:29

Nioli Yağı Faydaları Nedir? Nasıl Kullanılır? Kullananlar Var mı?

Nioli Yağı Faydaları Nedir? Nasıl Kullanılır? Kullananlar Var mı?

Nioli yağı; aynı zamanda niaouli yağı olarak bilinen, quinquenervia isimli ağacın yapraklarından elde edilen, sivile ve akneler için sık sık tercih edilen ve aynı zamanda anti-bakteriyel etkisi sayesinde enfeksiyonların tedavisinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kullanılan uçucu bir yağdır. Yazımızın içeriğinde nioli yağı sistit, mantar gibi rahatsızlıklar için etkili mi sorularına yanıt bulurken aynı zamanda faydaları, kullanımı hakkındaki detaylara da ulaşabilirsiniz.

Nioli Yağı Faydaları Nelerdir?

Anti-bakteriyel özelliği sayesinde çoğunlukla enfeksiyonel rahatsızlıkların iyileştirilmesi, sivilce problemlerinin giderilmesi gibi pek çok amaç için kulanılan nioli yağı; çay ağacı yağı ile benzer özellikler gösteren bir etkiye sahiptir. Nioli yağı ne işe yarar diye bakacak olursak eğer;

 • İçerisinde yer alan bileşenler sayesinde anti-bakteriyel özellik gösterir ve cilt yüzeyinde oluşan sivilce, akne problemlerinin giderilmesini sağlar. Tedavi edici etki meydana getirir. Nioli yağı cilde faydaları azımsanmayacak şekildedir. Fakat kullanım öncesinde doktora danışmak gereklidir.
 • Antiseptik özelliği vardır ve böylece mikropların öldürülmesine etki eder. Ayrıca siğil gibi yapıların da temizlenmesini sağlar. Uçuk ve siğil gibi oluşumlar mevcutsa bir pamuk yardımı ile 1 damla nioli yağını sürerek mikrobun ölmesini sağlayabilirsiniz.
 • Doğal içeriği sayesinde nioli yağı sistit olarak belirtilen ve bir tür idrar yolu enfeksiyonu olan rahatsızlığın giderilmesi için faydalıdır. İdrar yanması problemlerinin önlenmesine katkı sağlar.
 • Nioli yağı mantar tedavisi için kullanılabilmektedir. Ayak mantarı, tırnak mantarı ve nasır şikayetlerinde sıcak suyun içerisinde birkaç damla koyup ovulabilmektedir.
 • Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır. Koklayarak kullanıldığı zaman odaklanmayı sağlar ve zihin bulanıklığını giderir.
 • Vajinal enfeksiyonunu önleme ve vajina florasını düzenlemede etkili olan nioli yağı idrar yolu enfeksiyonlarında da etkilidir. Ayrıca vajinada görülen kaşıntı, akıntı ve kötü koku problemlerini de giderir.
 • Ağrı giderici özelliği sayesinde yaralarda etkilidir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan niaouli yağı sivilce gibi oluşumların önlenmesi ve cildin tazelenmesi amacı ile kozmetik sektöründe sıklıkla tercih edilmektedir. Bağışıklık için uyarıcı bir etkisinin olup olmadığı ise henüz kesinlik kazanmamıştır.

Nioli Yağı Nasıl Kullanılır?

Amaca yönelik olarak kullanım detayında değişiklik oluşmaktadır. Nioli yağı kullanımı hakkında bazı seçenekleri sizler için şu şekilde detaylandırabiliriz:

 • Eğer ki cildinizin parlaması ve canlanması için kullanmak istiyorsanız yüz yıkamak için kullandığınız suya ya da jele 2 damla niaouli yağı damlatınız. Bu şekilde cildinizde anti-bakteriyel etki de meydana gelir. Sivilce tedavisi için, cilt izlerinin giderilmesi, açık yaraların iyileşmesi için bu şekilde kullanım sağlayabilirsiniz.
 • Üst solunum yolu hastalıkları için faydaları olan nioli yağı sinüzit ve soğuk algınlığı için kullanılabilir. Aynı zamanda zatürre ve bronşit için de tercih edilebilir. Bir kaba yarım litre sıcak su ve içerisine 2 damla nioli yağı, 1 damla okaliptüs yağı, 1 damla mersin yağı ekleyiniz. Bu suyun buharını nefesinizle içinize çekerek uygulama sağlayabilirsiniz.
 • Nioli yağı nelere iyi gelir diye baktığımızda idrar yolu enfeksiyonları ve idrar yanmasından bahsetmenin mümkün olduğunu belirtebiliriz. 1 tatlı kaşığı kadar soya yağına, 5 damla niaouli yağı ekleyip karıştırınız. Bu karışımı karın bölgesine ve sırtın alt kısmına günde 4 defa ovalayarak sürünüz.

Pek çok amaç için kullanımı bulunan nioli yağı nerelerde kullanılır diye araştıracak olursa hem genel sağlık hem de cilt bakımı için ideal olduğunu görmekteyiz.

Nioli Yağı Kullananlar Var mı?

Özellikle sivilce tedavisi için bu yağın kullanımı oldukça fazladır. Bazen nioli yağı vajinal enfeksiyon için kadınlar tarafından tercih edilebilmektedir. Doğal bir içeriğe sahip olması sayesinde şifalı etkiler meydana getiren bu uçucu yağ günümüzde pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Yorumlar genel olarak olumlu olsa da her bünyede ve ciltte aynı etkiyi göstermemektedir. Bundan dolayı kullanım öncesinde doktora danışmak gereklidir.

Niaouli Yağı Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Pek çok derde deva olan nioli yağı nerede satılır diye soracak olursanız eğer aktarlarda ve internet üzerinden satın alabilirsiniz. Ayrıca nioli yağı eczane fiyatı ile normal fiyatı hemen hemen aynıdır. Markasına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Doğru kullanım oldukça önemlidir.

 • nioli yağı
 • nioli yağı faydaları
 • nioli yağı ne işe yarar
 • nioli yağı cilde faydaları
 • niaouli yağı
 • nioli yağı sistit
 • nioli yağı mantar
 • nioli yağı idrar yolu enfeksiyonları
 • niaouli yağı sivilce
 • nioli yağı nasıl kullanılır
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Radyofrekans Zayıflama Nedir? Yaptıranlar, Yorumları, Zararları