Soğuktan korunmak için ne yapmalı?
Yaşam

Soğuktan Korunmak İçin Ne Yapmalı?

21 Kasım 2017 - 16:01:22

Kış aylarında soğuktan korunmak için hem sağlıklı beslenmeli hem de soğuğu önleyecek kıyafetler giyilmelidir.

Soğuktan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İnsan vücudu sıcak ve soğuğa çok çabuk alışır. Sıcak havalarda hasta olma riski çok düşük olsa da soğuk havalarda hastalıkların oranı artmaktadır. Bu durum kişinin bağışıklık sistemine ve soğuk hava için vücudunu korumak için aldığı yöntemlerden kaynaklanabilmektedir. Soğuktan korunmak için çok fazla kalın kıyafetlerin giyilmesi sanıldığının aksine kişinin daha da üşümesine sebep olur. Üşümemek için kan değerlerinin de normal düzeyle olması gerekecektir. Çünkü özellikle kansızlık sorunu olan kişilerde üşüme daha çok meydana gelebilmektedir. Soğuk ile beraber kişinin çok fazla üşümesi kansızlığın olduğunu gösterebilir. Çocukluk döneminde sık sık tüketilen pekmezin kan yapıcı özelliği olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kış aylarında pekmezin tüketilmesi vücudun üşümesine engel olacaktır.

Soğuktan Korunmanın Yolları Nelerdir?

  • Özellikle kış aylarında havanın soğuk olması ile beraber kişinin bağışıklık sisteminde düşüş görülebilmektedir. Bağışıklık sisteminin düşük olmasına bağlı olarak birçok soğuk algınlığı hastalıkları meydana gelmektedir. Kış aylarında çok kalın giyilerek terleme olduğunda kişi çok çabuk hastalanabilir. Kalın giyinmek yerine mevsime göre daha hafif kıyafetlerin tercih edilmesi üşümeye de engel olacaktır.
  • Aşırı soğuk havalarda mutlaka şapka kullanılması gerekir. Hastalıklar genel olarak baş bölgesinden başlayarak tüm vücuda yayılır. Üşütme ile beraber kulak ağrısı ve boğaz ağrısı da meydana gelebilmektedir. Buna engel olmak için şapka ve atkı kullanımı üşümeyi azaltacaktır.
  • Soğuk havalarda önlem almak için en etkili yöntem kanın hızlı hareket etmesini sağlamaktır. Bunun yanı sıra beslenme alışkanlıkları vücudun sağlığı için de etkili olmaktadır.

Soğuk Havalarda Hasta Olmamak İçin Ne Yapmalıyız?

Sağlıklı bir bireyin düzenli olarak beslenmesine dikkat etmesi soğuk havalarda da sağlığın korunmasına yardımcı olur. Ayrıca çeşitli bitki çayları ve meyveler soğuk havalarda sıkıntı yaşamaya engel olur. Soğuktan korunmak için meyvelerdeki vitamin ve minerallerin alınması soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolları hastalıklarından korunmayı da sağlar. Soğuk havalarda insanlar hasta olmaya oldukça müsaittir. Salgın rahatsızlıklarının bulaşmaması için kendini soğuktan koruması gerekir.

Soğuk Havalarda Nasıl Giyinmeliyiz?

Soğuk havaların etkisi ile çok fazla kalın giyinmek kişinin çok çabuk hastalanmasına sebep olur. Bunun yanı sıra soğuktan korunmak için ayakların korunmaması hastalıklara davetiye çıkarır. Bu yüzden yünlü çoraplar tercih edilerek üşütmekten kaçınılabilmektedir. Çok fazla terleyip ve terin üzerinde kuruması kişinin soğuk almasına sebep olur. Soğuk havalardan korunmak için düzenli olarak kişinin C vitamini bakımından zengin gıdaların tüketilmesi sağlığı korumaya yardımcı olacaktır.

Soğuk Havalarda Üşümemek İçin Ne Yapmalıyız?

Sağlıklı bir bireyin yaz kış vücudunu koruması hastalıklara karşı vücudun direnç göstermesini sağlar. Beslenme ve vücuda alınan vitaminler sayesinde kişinin vücut sağlığı korunmuş olur. Düzenli spor yapmak da soğuktan korunmak ve üşütmeye engel olmak için oldukça etkili olacaktır. Sıcak bitki çaylarının sık sık tüketilmesi kişinin vücut ısısını da korumasına yardımcı olur ve üşütmesine engel olur.

Yorumlar
Ahsen Maral 21 Kasım 2017 - 16:11:22 Soğuktan korunmanın yolları nelerdir? Havaların soğumasıyla hemen hasta oluyorum. Sanırım bağışıklık sistemim güçsüz. Soğuk havalarda üşütmemek için hasta olmamak için ne yapmak gerekiyor? Nasıl beslenmeli nasıl giyinmeliyiz?cevapla
Sabriye Gül 25 Eylül 2018 - 13:31:34 Havaların soğumasıyla birlikte soğuktan korunmanın yolları birçok kişi tarafından merak ediliyor. Ciddi anlamda ben çok fazla üşüyorum. Kansızlık var sanırım. Yani aslında kalın giyiyorum ama yine de çok üşüyorum bu bir türlü geçmiyor. Bunun için ne yapmam gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: