Chia çayı zayıflatırmı? Fiyatı, tarifi, kullanımı, faydaları ve zararları
Zayıflama

Chia Çayı Zayıflatırmı? Fiyatı, Tarifi, Kullanımı, Faydaları ve Zararları

15 Kasım 2017 - 06:48:33

Chia çayı; metabolizma üzerinde sağlamış olduğu düzenleyici etki sayesinde sağlıklı zayıflamaya yardımcı olan güzel aromalı bir içecektir.

Chia Çayı Nedir? Nasıl Olur?

İnsanoğlunun uzun yıllardan bu yana karşılaştığı en önemli rahatsızlardan birisi şüphesiz obezitedir. Genellikle sağlıksız ve düzensiz beslenme sonucunda meydana çıkan obezite, bazı durumlarda genetik faktörlere bağlı olarak da gelişebiliyor. Ancak her iki etkende de insanlar normalde oldukları kilolardan daha fazla kiloya ulaştıkları için rahatsızlık hissediyorlar ve bir süre sonra fazla kilolarından kurtulmak için çaba harcıyorlar. Kilo vermek için başvurulan ilk yöntemlerden birisi bitkisel içerikli çaylardır. Bitkisel içerikli çaylar içindeki etken maddeler metabolizma hızını arttırdığı ve toksinlerin atılımını kolaylaştırdığı için kişilerin kilo vermelerinde önemli rol oynuyor. Bu konuda son zamanlarda sıklıkla tercih edilen bitki çaylarından birisi de chia çayıdır.

Chia Çayı Zayıflatır mı?

Bitkisel destekli çaylardan destek alarak zayıflamak isteyen kişilerin ilk tercihlerinden birisi olan chia bitki çayı özellikle son yıllarda ünlüler tarafından da kullanılmaya başlandığı için popüler olmuştur. Chia zayıflatır mı sorusuna verebileceğimiz ilk cevap dolaylı yoldan da olsa "evet" tir. Çünkü bu çayın içinde yer alan kalsiyum, magnezyum ve timain gibi maddeler başta olmak üzere birçok mineral ve vitamin kişilerin metabolizma hızını arttırarak kilo vermelerine yardımcı olur. Ayrıca toksinleri atma özelliği ve yağ yakımını hızlandırma özelliği de chia çayı faydaları arasındadır. Bunun dışında tokluk hissi vermesi ve enerji depolaması da bu çayın avantajları arasındadır.

Chia Çayı Tarifi ve Kullanımı Nasıldır?

Chia tohumundan elde edilerek tüketilen bu çayın hazırlanışı da oldukça basittir. Piyasada 10-15 TL arasında rahatlıkla bulunabilen hazır poşet çayların hazırlanışı diğer bitkisel içerikli çaylarda olduğu gibidir. Bir kupa ya da fincan içerisindeki kaynamış suya 1 poşet atılarak 10 dakika kadar demlenmesi beklenir ve sıcak bir şekilde tüketilebilir. Chia çayı yapılışı ile ilgili olarak bilgi vermemiz gereken bir diğer konu da chia tohumlarını kullanarak çay hazırlamaktır. Eğer poşet çay olarak değilchia tohumu kullanarak hazırlanacaksa da aynı şekilde kaynamış su içine 2 çay kaşığı chia tohumu ekleyerek demlenmesini sağlayabilir ve afiyetle tüketebilirsiniz. Chia çayı tarifi ile hazırlanan ve birçok faydası olan bu çayı tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli konunun yemeklerden hemen önce alınması gerektiği olduğunu da hatırlatalım. Böylece çayın faydalarından daha etkin bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Chia Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Faydalı bir bitkisel çay hazırladıktan sonra düzenli bir şekilde tüketerek kilo vermenizi kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca chia çayı faydaları içerisinde gluten olmadığı için çölyak hastaları da rahatlıkla tüketebilmesi de vardır. Fakat kronik rahatsızlıkları olanların doktorlarına danışarak bu çayı kullanmalarında fayda vardır. Hamile ve emzirme döneminde olan bayanların chia çayı zararları ihtimaline karşın kullanmaları ise çok önerilmiyor.

Yorumlar
Ayla Yiğit 15 Kasım 2017 - 06:58:33 Chia çayı nasıl yapılır? Ne işe yarar? Zayıflama konusunda bu tohumun çok etkili olduğunu duymuştum. Bu şekilde zayıflayan ünlüler bile varmış. Çayının tadı nasıl herhangi bir yan etkisi olur mu acaba? Zayıflatır mı?cevapla
Afife Şenova 18 Eylül 2018 - 14:17:53 Chia çayı ile zayıflayanların yorumlarını okumuştum. O kadar çok kişi kullanmış ki hiç memnun kalmadım diyen yok. Zaten anladığım kadarıyla bu tohum çeklinde ve farklı kullanımları da varmış. Ben sipariş vermek istiyorum. Fiyatı da çok uygun geldi set halinde satılıyormuş.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: