Sağlık 03 Eylül 2021 - 12:20:29

Yüz Egzaması Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Yüz Egzaması Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Yüz egzaması, cilt üzerinde yama, kabarcık gibi sorunlara neden olan ve kaşıntıya yol açan rahatsızlıktır.

Yüz Egzaması Nasıl Geçer?

Kabuklu yapıya sahip olan rahatsızlık bulaşıcı olmamakla birlikte çoğu insanın başına gelebilir. Kaşıntı yaratması kişinin gün içinde rahat hareket etmesini engeller. Genel itibari ile belli bir grubu etkilememektedir. Yüz egzaması bulaşıcı olmamasına rağmen halk arasında sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biridir. Neden oluştuğuna dair belirli bir faktör gösterilemez. Çoğunlukla sigara dumanı, hava kirliliği ve stres gibi etkenler bu rahatsızlığı tetiklemektedir. Vücudu alerjiye karşı hassas olan insanlarda daha fazla görülebilir.

Yüz Egzamasına Ne İyi Gelir?

Papatya özünün yüz egzaması rahatsızlığını kurutabildiği söylenir. Kısa zaman içinde etkisini göstermekte ve değişim gözle görülmektedir. Hangi uygulama yapılacak ise birey, dermatolog uzmanı ile hareket etmelidir. Cilde bu probleme sahip olan her insan cildine iyi bakmalı, her gün yüz temizliğini yapmalı ve nemlendirmelidir. Nemli ciltlerin kırışması neredeyse çok zordur. Bitkisel çözümlere alerjisi olan insanların doktor ile görüşmesi gerekir. Egzamaya etkisi olan bitkilerden biri meyan köküdür. İçeriğinde meyan kökü olan kremlerin etkili olduğundan bahsedilmektedir. Çeşitli ülkelerde meyan kökü kaşıntı ve kızarıklar için kullanılır.

Egzaması Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Egzama sorunu olanlar cildi sıcak sudan uzak tutmalı ve yüz bölgesi yıkanırken sıcak su kullanılmamalıdır. Sıcak suyun egzamayı kışkırttığı bilinen gerçeklerden bir tanesidir. Lavanta yağı ise yüzü yumuşatan ve bu soruna iyi gelen doğal yağlar arasında bulunur. Antiseptik özelliği olduğu için iltihabı kurutabilir. Lavanta yağı banyoda kullanılacak olan suyun içerisine birkaç damla damlatılabilir. Yan etkisinin olması halinde kullanımının bırakılması ve hekime gidilmesi gerekmektedir. Cildiniz aşırı hassassa lavanta yağını bileğinizin bir kısmında deneyebilirsiniz.

Egzaması Olanlar Ne Yapmalı?

Bazı kişilerin yüz bölgesi egzamadan dolayı geceleri kaşınabilir. Böyle bir durum olması halinde kişinin ıslak bandaj uygulaması tavsiye edilebilir. Islak bandajın bir katı sıcak, öbür katı ise kuru tabakadan meydana gelir. Tabakası bu şekilde olan bandaj, rahatsızlığın olduğu yere uygulanabilir. Stresten uzak durulması bu hastalığa iyi gelen çözüm önerilerinden biridir. Herhangi basit bir şeyden dolayı stres yapıldığında dahi, çoğalan bir rahatsızlık olarak ifade edilir. Bu nedenlerden kaynaklı olarak stresiz yaşamı benimsemek sağlıklı olan yoldur.

Çay Ağacı Yağı Egzamada Nasıl Kullanılır?

Çay ağacı yağı rahatsızlığa iyi gelir. Fakat yağın kullanımında önem gösterilmesi gereken bazı noktalar olabilir. Bunlardan biri bu yağın cilde direkt uygulanması yanlıştır. Yağı seyreltmek gerekir. 1 litre suyun içine on damla damlatılması ile yüze uygulanabilir. İşlemin gün içinde iki kez yapılması önerilir. İki ay boyunca uygulanan yağ yüz egzaması sorununun azalmasını sağlar. Kol, el, yüz bölgesindeki egzama rahatsızlığı için kullanılır. Yağın özellikleri her kişide aynı etkiyi göstermeyeceği için tavsiye edilen önerilerin tamamı doktor izni ve kontrolünde uygulanmalıdır.

  • yüz egzaması
  • egzama sorunu
  • yüz egzaması nasıl geçer
Yorumlar
Gülcan Özdemir Yüz egzamasının oluşum nedenleri hakkında çok bilgim yok ama stresin bu konuda etkili olduğunu düşüyorum. Benim yüzümde böyle bir durum olmuştu. Doktorun verdiği kremi ve bazı bitkisel tedaviler uygulayarak geçirmiştim. cevapla
yorum yaz
Muşmula Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Nerede Satılır?