Zayıflama

Merdiven Çıkmak Zayıflatırmı? Merdiven Çıkarak Kilo Verme

03 Eylül 2018 - 19:11:28
Merdiven çıkmak zayıflatırmı? Merdiven çıkarak kilo verme

Teknolojinin hayatımıza etkilerinden birisi olarak merdiven kullanımı her geçen gün azalırken merdivenin zayıflamaya olan katkısı da doğal olarak ortadan kalkmış oluyor.

Merdiven Çıkmak Zayıflatır mı?

Merdiven çıkmak, normal şartlar altında insanların sürekli günlük hayatlarının içerisinde bulunan bir eylemdir. İnsanlar, evlerinden çıkacakları zaman, çeşitli kurumların ya da alışveriş merkezlerinin içerisinde ve parklarda merdivenleri kullanıyordu. Ancak günümüzde artık asansörler ve yürüyen merdivenler ile birlikte merdiven kullanımı minimum düzeye geldi. Birçok noktada insanlara farklı bir seçenek dahi sunulmazken kesinlikle bu yöntemleri kullanmak zorunda bırakılıyor. Bu durumda da insanlar merdiven çıkarak yakacakları kaloriden mahrum kalıyorlar. Kilo vermek isteyen kişiler, düzenli olarak merdiven kullanmaya başlarlarsa rahatlıkla kilolarından kurtulabiliyorlar.

Merdiven Çıkarak Kilo Verme Nasıl Olur?

Merdiven çıkarak kilo vermek isteyen kişilerin bunu tek başına yapması her zaman fayda sağlamıyor. İnsanlar, merdiven çıktıklarında belirli bir kalori yakmalarının yanında vücutlarını bölgesel olarak da çalıştırmış oluyorlar. Bu sayede de fazla kilolarından kurtulmak adına ciddi bir adım atılıyor. Ancak insanlar merdiven çıktıkları için daha fazla yemeğe başlarlarsa bu eylemin hiçbir anlamı olmuyor. Bu sebeple de insanların merdivenleri hayatlarına sokması ve bunun yanında diyet ile birlikte zayıflaması gerekiyor. Merdivenlerin kullanımı insanlara uzun vadede büyük katkılar sağlarken kaç adet merdiven çıkıldığı da bu değerlerin oluşmasında büyük etki sağlıyor.

Merdiven Çıkarak Ne Kadar Kilo Verilir?

Günlük hayatlarında katları teknolojik aletler ile çıkmayı bırakan ve merdivenleri kullanan kişiler eğer günde 40-45 basamak çıkmaya başlarlarsa bu sayede yılda 2 kilo verebiliyorlar. Yapıların inşaatında merdiven sayısı değişken olurken genelde 2-3 kat çıkmak bu merdiven sayısına ulaşmak için yeterli oluyor. Bu aşamada insanların inerken basamakları saymaması gerekiyor. İstenen kalori yakımı yalnızca basamaklar çıkılırken gerçekleşiyor. Eğer bu sayıyı günde 200 basamağa çıkaran kişiler olursa yılda 8 kilogram seviyelerine çıkan etkiler görmeye başlıyorlar. 200 basamak yaklaşık olarak 16 kat ederken insanlar gün içerisinde 2 farklı dönemde 8'er kat çıkarak istediklerini başarmış oluyorlar.

Merdiven Çıkmanın Faydaları Nelerdir?

Merdiven çıkmanın zayıflamayı sağlamasının yanında ekstra faydaları da bulunmaktadır. İlk olarak, kalp sağlığının güçlenmesinde çok önemli etkiler göstermektedir. Bunun yanı sıra insanlarda kemiklerin gelişmesine de büyük katkı sağlar. Bayanlarda sıklıkla görülen kireçlenme problemlerinin çözüme kavuşmasında oldukça etkili yöntemlerden birisidir. Yıl içerisinde verilen kiloların yağlardan verilmesi sağlanmaktadır. Bunun ile birlikte kişilerin yağ kütleleri azalırken fiziki görünüşleri çok daha iyi düzeylere doğru ilerlemektedir. Son olarak düzenli merdiven çıkan kişiler, ileri yaşlarda denge kaybı ya da hafıza kaybı gibi sorunları çok daha az yaşamaktadır. Vücudumuz için muhteşem faydalar görebilmek için merdiven çıkmak yeterli olurken uzun vadede bu etkilerin takip edilmesi ve sonuçlarının analiz edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Gül Zamur 03 Eylül 2018 - 19:21:28 Gün içerisinde merdiven çıkmak mı yoksa koşmak mı daha çok zayıflatır? Zayıflamak istiyorum ama diyet yapmak beni çok zorluyor. Bunun için kendi kendime yöntemler arıyorum. Merdiven çıkmak bu konuda etkili olursa denemek isterim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: