Yaşam 01 Kasım 2021 - 13:58:24

Beyaz Çatlak Nasıl Oluşur? Nasıl Geçer? Cilt Çatlakları Geçer mi?

Beyaz Çatlak Nasıl Oluşur? Nasıl Geçer? Cilt Çatlakları Geçer mi?

Beyaz çatlak; derinin altında bulunan yağ ve kasların deriden hızlı büyümesi sonrasında meydana gelen, genel olarak kilo alıp verme sonrasında ortaya çıkan izler olarak tanımlanır.

Beyaz Çatlak Nasıl Oluşur?

Karın, kalça, göğüs, üst kol ve uylukta görülen beyaz çatlaklar; hızlı kilo alma sonrasında vücudun genişlemesi sonrasında derinin buna ayak uyduramaması durumda oluşan izlerdir. Cilt çatlağı olarak da isimlendirebileceğimiz bu durum, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir.

İlk oluştuğunda kırmızı ya da mor olan çatlakla zaman içerisinde beyaz bir renk alır ve doğal yöntemler, kremler ile giderilebilir.

Beyaz çizgiler halinde görülen bu çatlakların en önemli nedeni gebelik, ani kilo alımı veya ani kilo kaybı, vücut geliştirme, ergenlik dönemindeki hormonal değişiklikler, bazı ilaçların yan etkileri, hızlı boy uzaması, kalıtsal faktörler ve stres kaynaklı olanlardır. Kalçadaki beyaz çatlaklar ya da vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen bu izlerin oluşum nedenleri benzerlik göstermektedir.

Cilt Çatlakları Geçer mi? Nasıl Geçer?

Kendiliğinden iyileşmesi mümkün olmayan cilt çatlakları birtakım bitkisel yöntemler ile azalabilmektedir. Cilt çatlakları için bitkisel çözümler hakkında bilgi verecek olursak;

 • Bir tutam kurutulmuş çuha çiçeği, bir adet elma, yarım çay bardağı zeytinyağı, bir adet elma, bir çay bardağı pirinç unu ve bir adet salatalık ile karışım elde edebilirsiniz. Salatalığı rendeleyiniz içine çuha çiçeği, pirinç ununu ekleyip kısık ateşte kavurunuz. Zeytinyağını rendelenmiş elma ile birlikte kavrulmuş karışımın içine ekleyip krema gibi bir hal alana kadar elinizle yoğurunuz. Elde ettiğiniz krema kıvamındaki kremi çatlaklarınıza elinizle bir tabaka olacak şekilde sürüp 1 saat beklettikten sonra yıkayınız.
 • Şeker peelingi yapabilirsiniz. Cildi canlandıran doğal ve pratik bir yöntem olan bu kür için şekerin içerisinde birtakım doğal bitkisel yağlar eklemek yeterlidir. Derin çatlakları tedavi edebilir ve cildi ölü hücrelerden arındırabilirsiniz.
 • Havuç çatlaklar üzerinde oldukça etkilidir. Havucu rendeleyip kısık ateşte pişiriniz. Daha sonra da sorunlu bölgeye biraz ılıdıktan sonra sürünüz. Etkisini göstermesi biraz zaman aldığından her uygulamada en az yarım saat bekletiniz. Bekledikten sonra yine soğuk su ile temizleyiniz.
 • Aloe vera yaprağı ya da jeli çatlakların gözle görülür oranda yenilenmesini sağlar. Cildin daha pürüzsüz olmasını sağlar.
 • Çatlakları yok etmede diğer bir çözüm ise E vitaminidir. E vitamini kapsüllerinden alarak çatlak olan bölgeye masaj yaparak sürünüz. Şeftali kabuğunu pancar kabuğu ile karıştırınız. Eğer kıvamı çok yoğun olursa bir yemek kaşığı badem yağı ekleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı çatlak olan bölgelere uygulayın ve 15 dakika bekleyin, sonra soğuk suyla temizleyiniz.
 • Karın, bacak ya da göbek bölgesindeki çatlakların giderilmesi için zeytinyağından destek alabilirsiniz. Nemlendirici etkisi sayesinde cildinizin daha esnek olmasını sağlayabilirsiniz.

Beyaz çatlaklardan kurtulmak için kan akışını hızlandırınız. Kan akış hızını o bölgede arttırmak için ise banyo fırçası ile hafif hafif masaj yaparak fırçalayabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra çatlak olan bölgeye, badem yağı, argan yağı, papatya yağı, buğday yağı gibi bitkisel yağlarla masaj yaparak sürebilirsiniz. Fırçadan sonra bunu yapmanız yağın o bölge tarafından daha kolay emilimini sağlayacaktır.

Bunun dışında beyaz çatlaklardan kurtuldum demek için günde kış aylarında 2.5 litre yaz aylarında da ise 3 litre su tüketmeye özen gösterin. Ayrıca cildinizi sıcak su ile yıkamayınız. Soğuk su damarların büzülmesini sağladığı için soğuk su ile temizlemeniz gerekir.

Çatlakları Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

Genel olarak kadınlar en çok hamilelikte çatlak önleme yöntemleri hakkında araştırma yapmaktadır. Eğer cildinizde çatlak oluşmasını istemiyorsanız;

 • Bol miktarda su tüketmeye özen gösteriniz.
 • Yağlı yiyecekleri tüketmekten kaçınız. ayrıca karbonhidrat alımını azaltınız.
 • Cilt dokusunu onarmak için A vitamini bakımından zengin besleniniz.
 • Omega-3 bakımından zengin beslenmeye özen gösteriniz. Bu tarz besinlerin içerisinde cilt esnekliğini artıran yağ asitleri bulunmaktadır.
 • Mineral çinko da oldukça önemlidir. Çinkoyu su ile karıştırıp deri üzerine sürebilirsiniz.

Şunu belirtebiliriz ki; çatlak oluşumunu engellemek için öncelikle sebepleri ortadan kaldırmak gerekir. Çatlakları yok eden kremler de bulunmaktadır. Fakat beslenmeye dikkat edilmediğinde hızlı kilo alıp vermeye devam edildiğinde tekrardan çatlak oluşumu söz konusu olmaktadır.

Çatlakları Geçiren Yağlar Nelerdir?

Eğer vücudunuzda çatlaklar varsa bazı doğal yağlar sizlere bu konuda faydalı olmaktadır. Beyaz çatlaklar için yağ önerisinde bulunmak için şunları sıralayabiliriz:

Avokado yağı: Yarım avokadoyu ezip bir kaşık bal ve limon suyu katarak karıştırınız. Bu karışımı, çatlaklar üzerinde masaj yaparak, her gün 15 dakika bekletiniz. İsterseniz içine zeytinyağı da koyabilirsiniz. Beklettikten sonra yine soğuk su ile temizlemenizi öneririz.

Hint yağı: Çatlakların olduğu bölgeye bu yağı uygulayabilirsiniz. Duştan sonra hafif masaj yaparak sürerseniz daha faydalı olacaktır.

Tatlı badem yağı: Cildi yeniler ve çatlakların giderilmesi için de etkilidir.

Kakao yağı: Kan dolaşımını hızlandırır ve cildin kendini onarmasını sağlar. Bu yağ ile çatlaklara masaj yapabilirsiniz.

Cildin beslenmesini sağlayan vazelin beyaz çatlak için etkili olan bir yöntemdir. Dilerseniz doğal yağlardan dilerseniz de vazelin gibi ürünlerden destek alarak çatlakların giderilmesini sağlayabilir, pürüzsüz bir tene sahip olabilirsiniz.

 • beyaz çatlak
 • beyaz çatlak nasıl oluşur
 • kalçadaki beyaz çatlaklar
 • cilt çatlakları geçer mi
 • cilt çatlakları için bitkisel çözümler
 • beyaz çatlaklardan kurtulmak
 • çatlakları önlemek için
 • hamilelikte çatlak önleme
 • çatlakları yok eden krem
 • çatlakları geçiren yağ
Yorumlar
Hande Boz Göbek ve bacak bölgemde doğumdan sonra çatlaklar oluştu. Bitkisel olarak nasıl geçirebilirim? Ne yapmam gerekir? cevapla
Hanife Serin Beyaz çatlaklar nasıl geçer? Çatlaklara bitkisel çözüm yöntemleri nelerdir? Bacaklarımın arkasında çatlaklar var bunların geçmesini istiyorum. Nasıl bir yöntem uygulamam gerekiyor? Çatlak izleri tamamen geçer mi? cevapla
yorum yaz
Judo Nedir, Ne Demek? Teknikleri ve Hareketleri Nelerdir?