Yaşam 05 Mayıs 2021 - 11:10:48

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Yiyecekler, İçecekler, İlaçlar ve Bitki Çayları

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Yiyecekler, İçecekler, İlaçlar ve Bitki Çayları

Sigara bağımlılığını bırakma yolunda olan bireylerin tükettikleri yiyecek, içecek, ilaç ve bitki çayları bulunmaktadır.

Sigara Bağımlılığı Nedir? Nelere Yol Açar?

Sigara bağımlılığı insan sağlığını tehdit eden bir alışkanlıktır. Sigaraya bağlanmanın en büyük nedeni içindeki nikotin maddesidir. Tehlikeli bir madde olan nikotin kişinin sigara içmesine yol açar. Güçlü bir irade sigaranın bırakılması için gerekli olan en önemli etkendir. Uygulanan bütün yöntemlerin yanında irade yok ise sonuç hayal kırıklığıdır. Bu yüzden karar vermek, bu yolda karşılaşılan engellerde pes edip motivasyonu düşürmek yerine kararlı bir şekilde devam etmek gerekir. Kişi karar verdikten sonra bu süreci daha kolay hale getirecek faktörlerden biri besinlerdir. Besilerden yardım alarak sigara bırakma sürecini daha rahat bir hale getirebilirsiniz. Sindirim sistemine yarar sağlayan zencefil yemeklerin içerisinde ya da çay olarak kullanılmaktadır. Kök kısmı oldukça fazla kullanılır. Sigara içilmek istendiği zaman zencefil çayı tüketilerek bu isteğin önüne geçilebilir. Bu isteği bastıran veya en az seviyeye indiren zencefil sigara bağımlıları tarafından tüketilebilir.

Sigara İçmemek İçin Ne Yapmalıyız?

Bazı yiyecek, içecek ve bitki çaylarının sigaranın tadını kötüleştirme özelliği vardır. Bu besinlerden faydalanmak ve bunları düzenli olarak uygulamak süreci ciddi anlamda kolaylaştırmaktadır. Çarkıfelek çiçeği olarak bilinen bitkinin sigara bırakma sürecinde etkileri bulunur. En belirgin özelliği bağımlılık yapan maddelerin neden olduğu ani krizleri engellemektir. Stresi azaltarak sakinleşmeye yardım eder. Çarkıfelek çiçeğinin hazırlanması için meyve kısmı ve taç yaprakları çaydanlığa yerleştirilir. Bitki sıcak su ile on dakika kadar demlendirilerek tüketilebilir. Tütün yerine kullanılan meyankökü sigara bırakma sürecinde çiğnenebilir. Psikolojik ve fiziksel olarak rahatlatma etkisi vardır. Meyankökünün içerisinde bulunan maddeler sigara içme isteğini azaltmaktadır. Meyankökü kişinin tercihine göre toz, demleme veya çiğneme yöntemi ile tüketilebilir.

Sigara Bırakmaya Yardımcı Bitki Çayları Nelerdir?

Bitkisel olarak sigaranın bırakılmasını sağlayan bitkilerden biri papatyadır. Papatya sigaranın bırakılması için çay olarak tüketilebilir. Çayın özelliği sakinleştirmesi, ağrıları kesmesi ve antioksidan etkisinin olmasıdır. Sigara bırakma döneminde stres faktörü devreye girer. Papatya çayının bu süreç içinde kullanılma amacı ise sakinleştirmesi ve stresi azaltmasıdır. Stresin azalması ile sigara kullanma isteği de azalmaktadır. Çayın hazırlanması için bir tatlı kaşığı kuru papatya suya eklenir. On dakika demlenmeye bırakılan çay süzülerek ılık bir şekilde tüketilmektedir. Doğal ilaç olarak bilinen kedi otunun sigarayı bıraktırma etkisi vardır. Gergin ve sinirli hissedildiği bir zaman diliminde kedi otu tüketilebilir. Kişi gerginken daha çok sigara içmek ister. Fakat gerginlik ortadan kaldırıldığı zaman sigara kullanma isteği de yok olur. Sigarayı bırakmaya yardımcı içecekler arasında olan kedi otu çay olarak tüketilebilmektedir.

Domates Suyu Sigarayı Bıraktırır mı?

Domates suyu sigara kullanma isteğini azaltmaktadır. İçerisinde fazlaca antioksidan bulunur. Sigaranın vücuda verdiği zararları temizleyerek ortadan kaldırır. Bağımlılıktan kurtulmak için yirmi gün domates suyu içilmesi tavsiye edilir.

  • sigaranın bırakılması için çay
  • sigara kullanma isteği
Yorumlar
Sezgin Parlak sigarayı bırakmaya yardımcı yöntemler nelerdir? Artık sigarayı bırakmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor? Hangi yiyecekler sigara içme isteğini azaltmaya yardımcı olur? Sigaradan kurtulma yöntemi nedir? cevapla
yorum yaz
Hct Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir? Nasıl Yükseltilir ve Düşürülür?