Yaşam

Sigara İçme İsteğini Azaltan Bitki Çayları, Yiyecek ve Diğer Şeyler Nelerdir?

05 Mayıs 2018 - 08:20:42
Sigara içme isteğini azaltan bitki çayları, yiyecek ve diğer şeyler nelerdir?

Sigarayı bırakmak isteyenlerin sigara içme isteğini azaltmak için başvurdukları yiyecek, bitki çayı ve besinlerdir.

Sigara İçme İsteğini Bastırmak İçin Ne Yapılmalı?

En kötü alışkanlıklardan biri olarak tanımlanan sigara kullanımı her geçen gün artmaktadır. Sigaraya başladıktan sonraki süreçte bu bağımlılığın bırakılması kişileri zorlayabilmektedir. Bağımlılığın asıl nedeni sigaranın içinde bulunan nikotin maddesidir. Nikotin bağımlılık yapan bir madde olduğu için kişi sigarayı bıraktıktan sonra nikotin nöbeti geçirebilir. Hali hazırdaki bu nöbetlerin azalması ve sonlanması için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır.

Sigara Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?

Sigara bağımlılığının geride bırakılması için ilaç, nikotin sakızı, yoga, egzersiz, spor, yaşam tarzının değiştirilmesi gibi birbirinden farklı teknikler uygulanır. Tüketilen besinlerin bazıları sigaranın tadını kötüleştirirken bazıları hoşlaştırmaktadır. Sigaranın tadını kötüleştiren besinlerden tüketerek sigaradan uzaklaşmak mümkündür. Sigaradan uzaklaştıran besinlerin tüketilmesi bir süre sonra sigarayı tamamen bırakmaya kadar gidebilir. Kafein içeren içecekler, et gibi gıdalar sigaranın tadını hoşlaştırdığı için sigara kullanmak problem olmaz. Fakat taze sebze, meyveler, süt ürünleri gibi besinleri tüketerek sigaradan uzaklaşılabilir.

Sigara İsteği Nasıl Geçirilir?

Süt ürünleri sigara içme isteğini azaltır. 1 bardak süt içmek sigaranın tadını kötüleştirerek hoş bir tat vermez. Böylece kişi süt içtikten sonra sigaradan doyum alamaz. Nikotin nöbetlerinin azalması için düzenli olarak süt tüketilebilir. Sigara tadını bozan diğer içecek ise portakal suyudur. Portakalın içinde C vitamini oranı fazladır. Sigara içmek vücudun C vitaminini kaybetmesine yol açar. Bu yüzden vücut C vitamini yerine nikotin almayı tercih eder. Sigaranın bırakılması için portakal suyu gibi C vitamini fazla olan içeceklerin içilmesi fayda sağlar. Yüksek oranda C vitamini içeren besinler nar, portakal, siyah kuşüzümü, limondur.

Sigarayı Bırakmak İçin Kullanılan Besinler Nelerdir?

Sigaranın tadını etkileyen besinlerin başında kereviz gelir. Bunun yanı sıra salatalık, kabak, fasulye ve patlıcan da kereviz gibi sigaranın bırakılmasına yardım eden besinlerdendir. Bu sebzeler düzenli bir şekilde tüketildiği zaman sigarayı bırakmak kişiyi eskisi kadar zorlamaz. Alkol sigaranın bırakılma sürecine olumsuz etkilerde bulunur. Sigara bırakma sürecinde alkol tüketmemek sigaranın azaltılmasına yardım eder. Kırmızı şarabın (Günde 1 bardak) yapılan araştırmalara göre akciğer kanseri riskini yüzde atmış oranına kadar azalttığı belirtilmiştir.

Nikotin Etkisini Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

Yirmi gün süresince iki yemek kaşığı yulafın tüketilmesi sigara isteğini azaltır. (Yulaf sıcak suda bekletilir) Kış aylarında meydana gelen grip gibi rahatsızlıklara fayda sağlayan ekinezya nikotin isteğini azaltır. Aç karnına içilen keçiboynuzu sigaranın zararlarını onarmaktadır. Balgam attıran ebegümeci sigara isteğini azaltan besinler arasında yer alır. Bu bitki kaynatılır ve beş ila altı saat sonrasında aç olarak bir bardak tüketilmektedir. Sigara içme isteğini azaltan besinler içinde portakal vardır. Yirmi gün süresince yarım portakal yemek nikotin isteğinin yüzde yetmiş dokuzunu azaltmaktadır.

Yorumlar
Öznur Aydın 05 Mayıs 2018 - 09:26:26 Sigara isteği ne zaman biter? Nasıl yok edilir? sigarayı bırakmak istiyorum ama devamlı canım içmek istiyor. Günde iki paket içiyorum ve yaklaşık 15 yıl oldu. Bu isteği nasıl bastırabilirim? Sigara isteği geldiğinde ne yapmalıyım?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: