Boy uzaması için ne yapmalı? Boy ne zamana kadar uzar?
Yaşam

Boy Uzaması İçin Ne Yapmalı? Boy Ne Zamana Kadar Uzar?

18 Kasım 2017 - 14:17:15

Boy uzaması, çocuklarda gelişim çağını doldurana kadar devam eder ve beslenme ile oldukça yakından ilgili bir durumdur.

Boy Uzaması Nasıl Olur?

Uzun boya sahip olmak kadın ve erkekler için istenilen bir durumdur. Uzun boy kıyafetlerin daha iyi taşınmasına ve görünüm olarak kişinin kendini daha rahat hissetmesine yardımcı olmaktadır. Boy uzaması için erken yaşlarda vücudun gelişmesi sağlanır. Boy nasıl uzar sorularının sıkça sorulduğu görülmektedir. Birçok ebeveyn çocuklarının boyunun uzaması için çeşitli yöntemler deneyebilmektedir.

Boy Uzaması Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

Ergenlik dönemine kadar olan dönemde çocukta boy uzaması olmaktadır. Gelişimi ve genetik yapısından dolayı bazı kişilerin oldukça uzun boylu olduğu görülmektedir. Anne ve babanın uzun boylu olması çocuklarında boylarının uzun olmasını sağlayabilir. Fakat genetik olan bu durum bazı sebeplerle çocuğun uzamasının durmasına sebep olabilir. 16 yaşına kadar boyu uzayan ve ergenlik döneminde olan bir bireyin aslında 20 yaşına kadar boyunun uzadığı görülebilmektedir. Küçük yaşlarda boyun birden uzaması ve iskelet yapısının gelişmesi Vücut gelişiminin tamamlanmasında etkili olur.

Boy Nasıl Uzar? Boy Uzatmak İçin Yapmalı?

Yeme içme alışkanlıkları, spor, boy uzatmak için egzersizler ve genetik yapı uzama etkili olduğu için özellikle küçük yaşlarda gelişime dikkat edilmesi gerekir. Boy nasıl uzar bu konuda bir çok kişi yardım almaya çalışmaktadır. Kemik yapısını destekleyici süt ve süt ürünleri beslenmede en çok etkili olan gudalardır. Vitamin ve minerallerin vücuda doğru şekilde alınması vücut gelişimi için oldukça önemlidir. Sütün içerisinde yer alan kalsiyum kemiklerin güçlenerek gelişmesine yardımcı olur. Bu durumda kemikler hızlı şekilde gelişim göstererek bireyin birden uzamasını sağlar. Ortalama 21 yaşına kadar kemiklerin gelişimi sürdürüldüğü için boy uzaması bu döneme kadar sağlıklı bir şekilde olabilmektedir. Özellikle sporun etkisi vücudun şekillenmesinde etkili olmaktadır. Basketbol ve voleybol gibi sporların yapılması uzama konusunda etkili sporlardan biridir.

Boy Uzatan Bitkiler Nelerdir?

Erken yaşlardan itibaren ebeveynlerin çocuklarda etkili olacağını düşündüğü boy uzatan bitkiler ve karışımlar tercih edilebilmektedir. Vücut gelişiminde etkili olan süt ve bal karışımı en çok bilinen karışımlar arasındadır. Düzenli olarak süt ve bal tüketen çocuklarda uzamasına yardımcı olduğu görülmektedir. Boy nasıl uzar bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan birçok insan çeşitli bitkisel karışımların etkili olduğunu savunmaktadır. Genetik yapının boy konusunda etkili olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Ergenlik dönemindeki beslenme şekli boy uzamasında oldukça etkili olduğu için bu dönemde sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.

Beslenmenin Boya Etkisi Nedir?

Çocukların beslenme alışkanlıkları gelişimleri için büyük rol oynar. Sağlıklı bir şekilde uzamanın sağlanması için gelişimde etkili olan gıdaların sık sık tüketilmesi gereklidir. Ergenlik dönemi vücudun gelişmesi için en önemli dönemlerden biridir. Bitkisel karışımlar ile beraber uzamanın sağlanması vücut yapısının erken gelişmesine destek sağlar. Bu sayede hızlı gelişim sağlayan bireylerde boy uzaması daha çabuk olabilmektedir. Beslenme faktörünün bu durumda önemli olduğu unutulmamalıdır.

Yorumlar
Ebru Tamgaç 18 Kasım 2017 - 14:27:15 Çocuğum 13 yaşında ve yaşıtlarına göre kısa kalıyor. Doktor bir problem olmadığını ve uzayabileceğini söyledi. Çocuklarda boy uzaması için neler yapmak gerekiyor? Spor ya da doğal yöntemler boy uzatır mı?cevapla
Aylin Cihan 24 Eylül 2018 - 17:43:21 Kızlarda regl döneminde sonra genelde boy uzaması duruyor diyorlar ama bu ne kadar doğru bilmiyorum. Çocuğum 15 yaşında uzaması için basketbola gönderiyorum. 18 yaşında kadar gelişimi devam ediyor sonuçta diye düşünüyorum. Ne kadar uzar acaba tahminen?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: