Sağlık

Ilık Limonlu Su İçmek Adet Söktürür mü? Nasıl Yapılır? Günde Kaç Bardak İçilmeli?

21 Nisan 2018 - 10:47:08
Ilık limonlu su içmek adet söktürür mü? Nasıl yapılır? Günde kaç bardak içilmeli?

Limon ve ılık suyun karıştırılması ile yapılan ve çeşitli durumlara faydası olduğu belirtilen tarife limonlu su denir.

Ilık Limonlu Su Ne İşe Yarar?

Ilık limon suyu kilo vermeye destek olmaktadır. Sabah saatlerinde ve kahvaltıdan önce tüketilen bu su göbek bölgesindeki yağların eritilmesi üzerinde etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda iştahı kapatarak kişinin kısa bir sürede zayıflamasını sağlamaktadır. C vitamini kaynağıdır ve toksinlerin atılmasına destek olur. Yağların yakılması üzerinde etkisi olduğu için diyet sürecinde tüketilmesi önerilmektedir.

Ilık Limonlu Su Adet Söktürür mü?

Adet döneminin gelmesi ile kadınların ruh halleri ve vücutları değişikliğe uğramaktadır. Şişkinler oluşur, sivilceler çıkabilir, stres ve gerginlik yaşanabilir. Bazı kişiler bu dönemde ciddi oranda ağrı yaşamaktadır. Gecikmeler veya tam tersi erken dönemde adet yaşanabilmektedir. Limon şifalı bitkilerden biri olduğu için limonun sağlık üzerinde birçok etkisi vardır. Fakat adet süreci ile ilgili limonun etkisinin olup olmadığı veya kullanım şekli hekime danışmalıdır.

Ilık Limonlu Su Nasıl Yapılır?

Limon suyunun selülitten koruma etkisi vardır. Yüksek seviyede C vitamini içerir. Cilt bakımında tercih edilmektedir. Gün içinde bir tane limonun suyu tüketildiği zaman günlük C vitamini ihtiyacının yarısını karşılamaktadır. Asitli bir yapısı vardır bu yüzden kalsiyumun emilmesini kolaylaştırmaktadır. C vitaminin faydaları bahsedilen etkenlerle sınırlı değildir. Vücudu toksinlerden temizleme özelliği bulunur. Yağ yakımını hızlandırdığından dolayı kilo vermeyi kolaylaştırır. Çok şeye faydası olan bu suyun hazırlanması için bir bardak sıcak su ve yarım limon gereklidir. Sıcak suyun içerisine yarım limon sıkılır ve karıştırılır. Karışım ağzı yakmayacak kadar ılıdığı zaman tüketilebilir. Ilık limonlu su zayıflamak için tüketiliyor ise sabah saatlerinde içilmesi tavsiye edilmektedir.

Adet Döneminde Ödem Nasıl Atılır?
  • Bol Bol su içilmesi halinde ödem atmak kolaydır.
  • Gün içinde iki buçuk ila üç litre su içilmesi ödemin atılmasını sağlar. Fakat su yetersiz bir şekilde tüketildiği zaman vücut kendini korumak adına tüketilen suyun hepsini tutmaktadır. Suyun tutulması ise ödemin oluşmasına yol açmaktadır.
  • Taze ananas tüketilmesi önemlidir. Ananas ödemin atılmasına yardım eder.
  • Kiraz sapı, kabuklu armut, maydanoz, kırmızı veya beyaz lahana ödemin çözülmesini sağlamaktadır.
  • Aşırı tuzlu yemek vücutta ödem tutmaktadır. Bu yüzden tuzlu gıdalar ve paketlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekir. Bu yöntemlerin hepsi doğal ve sağlıklı yöntemlerdir.
  • Tuzlu kraker, salam, pastırma, sucuk, sosis, konserve ürünleri tüketilmemelidir. İçeriği bilinmeyen gıdaların tuz oranı yüksektir. Bu sebeplerden dolayı adet döneminde bahsi geçen gıdaların tüketilmemesi fayda sağlar.
Limonlu Su Faydaları Nelerdir?

Cildin onarılmasını ve taze görünmesini sağlar. Genel anlamda sağlığı korumaktadır. Nefesi tazelemektedir. Sindirime destek olmaktadır. İştahı azaltmakta ve zayıflamaya yardım etmektedir. Ilık limonlu su içmek genel anlamda insan vücuduna fayda sağlamaktadır.

Yorumlar
Çiğdem Kaya 21 Nisan 2018 - 10:57:08 Ilık limonlu su içenlerin yorumları nedir? Adet söktürme özelliği bulunuyor mu acaba? Her ay düzenli adet görüyordum. Bu ay biraz gecikti. Hamile olma gibi bir ihtimalim de yok sanırım sökülemiyorum. Bu suyu içmek işe yarar mı?cevapla
Açelya Topal 09 Nisan 2019 - 16:12:36 Ben daha önce kilo verebilmek için ılık limonlu su içiyordum. Regl üzerinde ne tür bir etkisi var onu bilmiyorum. Aslında çok faydalı bir içecek hem de doğal. Yani metabolizma için oldukça yararlı sonuçlar verebiliyor. Gaz sancısı gibi durumlarda da kullanılabiliyor. Ben sindirim problemlerimin çoğunu bu sayede yendim. Ama tansiyon hastaları için dikkat edilmeli.cevapla
Hatice Ozer 18 Nisan 2019 - 11:59:20 Adetim bu ay gecikti ve bu beni çok fazla zorluyor. Surekli karnimda agri olmaya basladi. ilik limonlu su icmek regl olmaya yardimci oluyor sanirim adeti sokturuyor. gun icinde ne kadar icmek gerekiyor ve kesin olarak ise yarar mi bilgi alirsam iyi olur. denemeyi dusunuyorum ama tansiyon filan cok etkiler mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: