Sağlık 18 Şubat 2021 - 20:40:22

Çift Rahim Nedir? Nasıl Olur?

Çift Rahim Nedir? Nasıl Olur?

Çift rahim; ayrı iki tane rahim ağzı bulunan ve oldukça nadir karşılaşılan bir durumdur.

Çift Rahim Nedir, Ne Demek?

Anne karnındaki bir bebeğin rahmi yumurtalık tüpleri ile gelişmektedir. Normal bir bebekte bu tüpler birleşir ve rahim meydana gelir. Eğer ki bu tipler birleşmezse bebekte iki rahim meydana gelir. Bu durum çift rahim olarak adlandırılır. Bazı kadınlar çift rahimli olarak dünyaya gelmektedir. Hatta bazen çift vajina vakaları bile görülmektedir. Yaklaşık olarak dünya üzerinde %2-4 arasında dubleks rahim görülme olasılığı bulunmaktadır.

Henüz anne karnındayken oluşan çift rahim durumunun iki türü bulunmaktadır. Kimisinde çif rahim ağzı görülür kimisinde ise çift vajina görülür. Bir hastalık olmaması rağmen bu durum cerrahi müdahaleler ile düzeltilmektedir. İki türü için de cerrahi müdahale operasyonu düzenlenebilir. Çift rahime sahip olma durumu gebeliğe engel değildir. Fakat ilerleyen dönemde bebek büyüdükçe rahme sığmayabilir. Bu da düşük ya da erken doğum gibi etkileri beraberinde getirebilir. Çift rahimli olan kadınlar hamile kaldıkları zaman normal hamile kadınlara göre daha fazla gözlemlenmelidir ve doktor yakında her gelişmeyi takip etmelidir. Bu şekilde sağlıklı bir hamilelik geçirilebilir.

Çift Rahim Nasıl Olur?

İnsan anatomisi tamamen kusursuz tasarlanmıştır. Vücudumuz bir saat gibi sürekli çalışmakta ve organlarımızın her birinin farklı görevleri bulunmaktadır. Fakat bazı doğal süreçler farklı bir yapı ortaya çıkartabilmektedir. Çift rahimli olmak buna bir örnek olarak gösterilebilir. Anne karnındaki gelişim sırasında meydana gelen çift rahimli olma ve bu şekilde doğma günümüzde bazı kadınlarda düşük olasılık bile olsa görülebilmektedir.

Çift rahimli olmak kişinin sağlık durumunu etkilememektedir. Kadınlar normal hayatlarına devam edebilir hatta sağlıklı bir şekilde cinsel ilişki yaşayarak doğal yollarla hamile bile kalabilirler. Fakat rahimde bir şekil bozukluğu varsa bebeğin rahim içerisindeki pozisyonu ve çıkış yönü ile ilgili bazı problemler yaşanabilmektedir. Çift rahime sahip olan kadınlar tekil ya da çoğul gebelik yaşayabilirler. Rahimlerin her ikisinde de aynı anda döllenme meydana gelebilmektedir. Fakat iki rahimde de gebelik oluştuğunda bebekler rahime sığamayabilir ve bu da önemli bir problem meydana getirir. Eğer ki iki rahimde de gebelik söz konusu ise doktorların da anne adayının da dikkatli olması gerekmektedir.

Çift Rahimde Spiral Takılır mı?

Rahim içerisine yerleştirilen, T şeklinde olan ve gebeliği önlemeye yardımcı spiral birçok kadının tercih ettiği bir koruma yöntemidir. Eğer kadının bünyesi kabul ediyorsa spiral oldukça faydalı bir doğum kontrol yöntemidir. Fakat bazı kadınlara takılmaması gerekir. Çift rahimde bunlardan biridir. Uzmanlar genel olarak bu tarz bir duruma sahip olan kadınlar için tavsiye etmemektedir. Çift rahimli kadınlar spiral takılmaması gerekenler grubunda yer almaktadır.

Çift Rahim Belirtileri Nelerdir?

Rahim iç tarafta olan bir organdır ve bebeğin geliştiği büyüdüğü yer olarak nitelendirilir. Çift rahim olma durumu çok fazla kendini göstermemektedir. Normal bir zamanda anlaşılması epey güçtür. Çoğu zaman hamilelik döneminde anlaşılmaktadır. Fakat bazı durumlarda belirtiler verebilmektedir. Adet kanaması henüz başlamadan önce ve adet sürecinde çok şiddetli ağrı oluşması, adette düzensizliklerin oluşması, normal olmayan aşırı adet kanaması ve karında bir kitle, dolgunluk hissinin görülmesi çift rahim belirtileri olarak nitelendirilmektedir.

  • çift rahim
  • çift rahim nedir
  • çift rahim nasıl olur
  • çift rahimli olmak
  • çift rahim olan kadınlar
  • çift rahim belirtileri
  • çift rahimde spiral takılır mı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Churchill İçecek Nedir? Zayıflatır mı? Churchill Yapımı ve Tarifi