Sağlık

Leblebi Diyeti ile Zayıflayanlar Varmı? Kalorisi Ne Kadar?

19 Şubat 2020 - 08:50:21
Leblebi Diyeti ile Zayıflayanlar Varmı? Kalorisi Ne Kadar?

Leblebi diyeti; kısa süre içerisinde fazlalıklardan kurtulmanıza yardımcı olan, aynı zamanda tok tutucu bir özellik meydana getiren zayıflama yöntemidir.

Leblebi Diyeti ile Kilo Verme

Günümüzde kilo vermek için hazırlanmış pek çok diyet programı bulunmaktadır. Diyet programları kişiye özel olmalıdır. Çünkü herkesin metabolizma dengesi ve kilo verme hızı farklıdır. Leblebi diyeti hemen herkesin uygulayabileceği zayıflama yöntemleri arasında yer almaktadır. Leblebi nohutun yüksek ateşte 30-40 dakika tuz ve baharat ile kavrulması şeklinde elde edilmektedir. Diyetisyenlere göre belli ölçüde leblebi tüketip üzerinde bol miktarda su içmek midede uzun süre tokluk etkisi meydana getirmektedir. Bu etki sayesinde daha az yemek yiyerek fazlalıklardan kurtulabilir ve ideal vücut ölçülerine sahip olabilirsiniz.

Leblebi lif içeriği ve posası en yüksek olan besinler arasında yer almaktadır. Diyetlerde belli oranlarda leblebi tüketmek kan şekerinde ani düşüş ve çıkışları engellemeye yardımcı olur. Bu etki iştah kontrolünün sağlanmasına yardımcı olur. Hatta uzun süre kişinin tok kalmasını sağlayarak açlık hissinin bastırılmasına destek olur. Leblebi diyeti ile açlık hissetmeden sağlıklı bir şekilde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Günde belli miktarda leblebi tüketmeniz sağlıklı zayıflama sağlamanız için yeterli olacaktır.

Leblebi Diyeti Kalorisi Ne Kadar?

1 çay bardağı miktarında leblebinin kalorisi 180 gram kalori bulunmaktadır. Pek çok kuruyemiş çeşidine göre oldukça düşük bir kaloriye sahiptir. Diyet yaparken 40-50 gram leblebi tüketmek gün boyu açlık hissi oluşmadan kilo vermeyi sağlamaktadır. Yoğurt leblebi kürü ile de sağlıklı bir şekilde zayıflama sağlayabilirsiniz.

İştah kontrolü sağlamaya yardımcı olan leblebi, vücuda uzun süre tokluk hissi vererek kilo alımının önüne geçer. Leblebi kabızlığın giderilmesine yardımcı olarak bağırsakların daha düzenli ve dengeli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesi kilo verme aşamasında oldukça önemlidir. Eğer bağırsaklar düzgün çalışmazsa kabızlık meydana gelir ve bu durum kilo vermeyi engeller. Leblebi posasının su çekici özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde midenin daha geç boşalmasını sağlar.

Leblebi Diyeti ile Zayıflayanlar, Kilo Verenler

İçerisinde farklı farklı lif bileşenleri barındıran leblebi kandaki kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda glikozun bağırsak tarafından emilmesini önler. Şeker vücutta emildiği zaman yap depolamaya başlar. Leblebi bunun emilimini azaltarak yağ depolanmasını önler. Leblebi ile kilo verenler genel olarak sarı değil beyaz leblebiyi tercih etmektedir. Çünkü leblebi dışında bulunan beyaz kabuk lif açısından daha zengindir. Sarı leblebi kavrulma sırasında bazı özelliklerini kaybedebilmektedir. Ara öğünlerde belli oranlarda leblebi tüketmek sağlıklı zayıflama için olumlu etkiler meydana getirecektir.

Leblebi Diyeti Nasıl Yapılır?

Yaklaşık olarak 3 gün boyunca yapılan bu diyet için gerekli olan şeyler leblebi ve limondur. Günde 3 defa 1 çay bardağı leblebi yerken aynı zamanda 2.5 litre suya sıkılmış 5 adet limon suyunu içiniz. Bu şekilde hem tokluk sağlayabilir hem de metabolizmayı hızlandırabilirsiniz. Leblebi diyetleri farklılık göstermektedir. Yoğurt ile yapılan formülü de bulunmaktadır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: