Sağlık

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

05 Mayıs 2018 - 14:00:51
Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için ne yapmalı?

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak ve ideal kiloda kalmak için uygulanan çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Sigara Bırakıldıktan Sonra Neden Kilo Alınır?

Enerji dengesizliğinin olması kilo alma nedenleri arasındadır. Vücuda alınan enerjiyle, harcanan enerji dengesizdir. Gün içinde ihtiyaç duyulan enerji miktarı vücut ağırlığı, yaş cinsiyet, metabolizma, edilen hareket yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Fakat gün içinde alınan enerji harcanan enerjiye göre daha fazla olduğunda kilo almak hali hazırdaki sonuçlardan biridir. Kişi sigarayı bırakmanın etkisiyle iştahı arttığı için fazla besin tüketebilmektedir. Fakat alınan enerji karşılığında daha fazla yakılamazsa kilo alınır.

Sigara Metabolizmayı Hızlandırır mı?

Metabolizma iyi bir şekilde çalışabilmek için enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Gün içinde alınan enerjiden yüzde yetmişi çeşitli etkenler için kullanılmaktadır. Sigaranın ana maddesi olan nikotin metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bu sayede harcanan kalori oranının artmasına rağmen kalori harcamanın en sağlıksız yöntemi sigara kullanmaktır. Metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlayan sigara kalbin dakikada on ila yirmi kez daha çok vuruş yapmasına yol açar.

Sigaraı Bırakmak Kilo Aldırır mı?

Sigaranın bırakılmasıyla beslenme alışkanlıkları değişmektedir. Kişi daha fazla yeme isteği duyduğu için daha fazla kalori alır. Hem el alışkanlığı hem de stres yemeye neden olur. Sigara bırakıldığı zaman tat ve koku duyusu eski haline döner. Hal böyle olunca beğenilen besinler normalden daha fazla tüketilmektedir. Yoğun olarak tüketilen besinler tatlı türleridir. Sigaradan kaynaklı olarak el ağıza götürülür. Sigaradan sonra bu durumun yerine ağızda bir şeylerin olması gerektiği duygusu meydana gelir. Kişi çekirdek, tatlı gibi gıdaları tüketmeye başlar. Sürekli olarak bir şeyler tüketilmesi ise enerji alımına neden olur. Gün içinde alınan enerji yakılamadığı zaman kilo almak normal bir hale gelir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Yapılmalı?
  • Sigara bırakıldıktan sonra alınan gıdaların etiketlerine bakmak önemlidir. Bu sayede kaloriye bakmak alışkanlık haline gelir. Gün içinde tüketilen kalori miktarı tahmini olarak dahi bilindiği zaman bu durum ideal kiloyu koruma açısından fayda sağlar.
  • Tam yağlı besinler tüketmek yerine az yağlı besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir.
  • Ara öğünlerde atıştırılan besinlerin kalorisinin düşük olması kilo almanın önüne geçer.
  • Bol bol sebze ve meyve yemek gerekir. Yağ içermeyen et ürünleri, yağsız süt ürünler ve tam tahıllı besinler tüketilmelidir.
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı?

Dengeli ve yeterli bir şekilde beslenmek kiloyu koruduğu gibi zayıflamayı sağlar. Şekerden uzak durmak fazla kalori alımını azaltır. Şekerli gıdalar tüketilmemeli bunun yerine doğal şeker içeren meyve türleri tüketilmelidir. Hafta içerisinde üç gün yarım saatlik yürüyüşler yapmak bile zayıflamayı beraberinde getirmektedir. Egzersiz veya yürüyüş kalorilerin harcanmasını sağlar. Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak içi spor yapılabilir. Spor sigara içme isteğine engel olduğu gibi kalori yakmaya da olanak tanımaktadır.

Yorumlar
Bahriye Tunç 05 Mayıs 2018 - 14:10:51 sigarayı bırakınca neler olur? Kilo alınır mı? Benim biraz kilo fazlam var. Sigarayı bırakmak istiyorum ama genelde bırakanlar sonrasında kilo aldıklarını belirtiyorlar. Bu herkeste olan birşey mi? Bırakınca kilo almamak için ne yapmalıyım?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: