Sağlık 03 Eylül 2021 - 04:38:14

Sol Karın Boşluğunda Batma Neden Olur? Nasıl Geçer?

Sol Karın Boşluğunda Batma Neden Olur? Nasıl Geçer?

Sol karın boşluğunda batma göğsün sol alt tarafında ve pelvik kısmının üst kısmında hissedilen ağrıdır.

Sol Karın Boşluğunda Batma Neden Olur?

Meydana gelen sol karın boşluğunda batma aralıklı bir şekilde veya bir anda ortaya çıkabilir. Bazı zamanlar bu ağrıyla beraber şişkinlik, kramp veya baskı oluşabilmektedir. Karın bölgesinin sol kısmında pankreasın bir tarafı, bağırsak, sol böbrek vardır. Sol kısımda oluşan ağrılar genellikle kısa süreli devam eder ve pek tehlikeli olduğu söylenemez. Ağrının nedeni hazımsızlık, mide yanması veya gaz olabilir. Ağrının geçmemesi kötü bir rahatsızlığın habercisi de olabilmektedir.

Sol Karın Boşluğunda Batma Kimlerde Görülür?

Kadınlarda sol karın boşluğunda batma erkeklere göre daha fazla görülebilir. Kadınların bu bölgesinde rahmin bir kısmı, sol yumurtalık şeklindeki üreme organları bulunur. Dolayısı ile gebelik, regl döngüsünün olması bu bölgede ağrıların oluşmasına yol açar. Göğüs bölgesinin sol kısmında oluşan ağrı kişinin kaygı duymasına neden olabilir. Bu ağrıların oluşmasından dolayı ortaya çıkan belirtiler için vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir.

Sol Karın Boşluğunda Batma Neyin Belirtisidir?

Ağrının net olarak hangi alanda oluştuğunun belirlenmesi çok önemlidir. Karın bölgesinin 4 kısma ayrıldığı söylenebilir. Karın bölgesinin sol üst kısmı göğsün sol alt tarafında göbeğin üstünde yer alır. Karnın sol alt kısmı da göbekle pelvik kısmının arasındadır. Hangi bölgede ağrı oluştuğunu tespit edilmeli ve buna göre tedavi şekline karar verilmelidir. Ağrı gaz probleminin belirtisi olabilir. Gaz sorunu karındaki sol ve sağ kısımda ağrıya yol açabilir. Bağırsak ve mide organlarının bir kısmı karnın sol üstünde olduğu için bu bölümler gaz sancısından etkilenebilmektedir.

Sol Karın Boşluğunda Batmaya İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Bağırsak ve mide organının sol kısmında gaz biriktiği zaman keskin şekilde ağrılar ortaya çıkar. Gazın birikmesi geğirme hissi, karın şişkinliği, göğüs bölgesinde gaz ağrısı, gün içinde yirmi defa gaz çıkarma durumundan anlaşılabilir. Ağrının giderilmesi amacı ile sürekli gaz çıkarma isteği kişilerin canını sıkabilmektedir. Problemin çözümü için zencefil tüketilebilir. Zencefil bitkisi ile yapılan çay şişkinlik, gaz sorunlarına iyi gelir. Yemek yedikten sonraki süreçte hazımsızlık oluşabilir. Hazımsızlık da bu bölgelerde ağrılara neden olur. Sindirim sistemini etkileyen bazı nedenlerden dolayı hazımsızlık ortaya çıkar. Belirtilerden biri karın ağrısıdır. Şişkinlik, iştah azlığı, kabızlık, mide bulantısı, ishal var ise bu etkenler hazımsızlığa işaret etmektedir. Sindirim sisteminin iyileştirilmesi için bazı doğal yöntemler uygulanabilir. Probiyotik yoğurtların kullanılması bazı sindirim problemlerini doğal şekilde geçirebilmektedir. Bunun yanı sıra zencefil, rezene tohumu ve papatya çayı içilebilir.

Sol Karın Boşluğunda Batma Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Problemin neden oluştuğuna dair alttaki nedeni bulmak gerekir. Problemin kaynağı hazımsızlık ise hazımsızlık sorunu giderilmelidir. Sıcak uygulama, yeşil çay gibi yöntemler denenebilir. Hızlı yemek yerine besinler yavaş bir şekilde ve çiğneyerek tüketilmelidir. Ağrı için doktorun reçeteye yazdığı ilaçlar kullanılabilir. Sol karın boşluğunda batma probleminin nedeni ciddi ve ağrılar dayanılmayacak boyuttaysa mutlaka hastaneye gidilmelidir.

  • sol karın boşluğunda batma
  • sol karın boşluğunda batma neden olur
  • sol karın boşluğunda batma nasıl geçer
Yorumlar
Serap Özer Sol karın boşluğumda bir ağrı var ve nedenini bilmiyorum. Burada hangi organlar var? Bu ağrı bir tehlike yaratır mı diye endişeleniyorum. Her zaman değil ara sıra oluyor. O yüzden doktora gitmedim. Ele gelen bir kitle yok ama nedenini merak ediyorum. cevapla
yorum yaz
Labada Bitkisi Nedir? Diğer Adı, Faydaları, Zararları, Genel Özellikleri