Sağlık

Sol Karın Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer? Hamilelik Belirtisi mi?

03 Eylül 2018 - 03:47:29
Sol karın ağrısı neden olur? Nasıl geçer? Hamilelik belirtisi mi?

Sol karın ağrısı hamilelikten kaynaklı ve yahut da başka nedenlerden dolayı ortaya çıkan ağrılardan biridir.

Sol Karın Ağrısı Neden Olur?

Gebelik döneminde bir sürü kadın sol karın ağrısı yaşayabilmektedir. Bebeğin büyümesi ve hormon düzeyinin dalgalanması ile hem pelvik hem de karın kısmında değişimler oluşmaktadır. Çoğu zaman gebelikte oluşan bu ağrıların tehlikeli olmadığı söylenir. Fakat gebelik dönemi ziyadesi ile hassas olduğu için meydana gelen ağrıların göz ardı edilmemesi önemlidir. Gebelikte oluşan ağrı çok ciddi bir sorunun temelini oluşturabilir. Rahmin genişlemesi ya da bağ dokusu gerildiği için ağrı meydana gelir. Bazı zamanlarda gebeliğin son üç ayına girildiğinde kasılmalar oluşabilmektedir. Bu dönemde sırt ağrısı, sindirim sorunu gibi birçok etken ortaya çıkabilmektedir. Gebelikte ortaya çıkan ağrılar şiddetli ise mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Gebelik döneminde oluşan sol karın ağrısının nedeni düşük veya dış gebelik olabilir.

Sol Karın Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

Sol karında ağrının orta şiddet şeklinde oluşmasının nedeni genellikle bebeğin büyümesidir. Bebek büyüdüğü zaman kramp, kasılma gibi durumlar oluşur. Bu ağrılar karın bölgesinin sol veya sağında görülür. Bağ dokusu gerilmesi, rahim genişlemesi yüzünden kadın hapşırma, öksürme hallerinde hafif ağrılara maruz kalabilir. Gebelik döneminde ağrı oluştuğu zaman karına sıcak su koyulmalıdır. Ayrıca gün içindeki tüketilen su miktarına dikkat edilmelidir.

Sol Karın Boşluğunda Ağrının Sebepleri Nelerdir?

Bölgede meydana gelen ağrının nedeni gebelik olabildiği gibi başka faktörler de olabilir. Bunlardan biri gaz ağrılarıdır. Gaz sıkıntısı sol karnın sol ya da sağ kısımlarında ağrıya neden olabilir. Bağırsakta gazın birikme sebebi bağırsaktaki parçalanan gıdalardır. Bakteriler sindirilmemiş olan besinleri parçaladığı zaman kötü kokan gaza yol açar. Geğirmek, göğüste ağrı oluşması, yirmi defa gün içinde gaz çıkarma, karnın şiş olması gaz probleminden dolayı olabilir. Sol karındaki ağrı gazdan dolayı meydana gelmiş ise zencefil gibi bitkiler aracılığı ile bu sorun ortadan kaldırılabilir. Hazımsızlık da yaygın nedenlerden bir diğeridir. Sindirim sisteminin çalışma şekli ve sürecini etkileyen hazımsızlık karın ağrısına sebep olabilir.

Sol Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

İlk olarak problemin nedenine bakmak gerekir. Sorunun oluşmasının nedeni keşfedildikten sonra var olan problem ortadan kaldırılmalıdır. Hazımsızlık, gaz sıkışması gibi sorunlar için doğal uygulamalardan destek alınabilir. Karın şişkin ise bunun nedeni hazımsızlık olabilir. Şişkinliğin dışında ishal, iştahın az olması, kabız olmak, mide bulantısı ağrıya yol açar. Sindirim sistemi bazı uygulamalar ile daha iyi hale getirilebilir. Normal yoğurt tüketmek yerine probiyotik yoğurtlardan yardım alınabilir. Probiyotik yoğurt, rezene çayı, papatya çayı, zencefil çayı hazımsızlığa iyi gelen yöntemlerdendir. Sol karın ağrısı çok fazla şiddetli ise kişi doktora başvurmalıdır.

Yorumlar
Ayşe Durgun 03 Eylül 2018 - 03:57:29 Sol karın bölgesinde ağrısı ve şişkinlik problemi nedeniyle doktora gittiğimde gebelik testi yapmıştı. 2 aylık hamile olduğumu bu şekilde öğrenmiştim. Başka herhangi bir belirti olmamıştı. Tabi her ağrının nedeni bu değil ama olabiliyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: