Sağlık

Rokanın Faydaları ve Zararları

07 Kasım 2018 - 21:41:39
Rokanın faydaları ve zararları

Roka içerisinde A, C, P ve K vitaminleri, fosfat ve kalsiyum bulunan yeşil yapraklı bir bitkidir.

Rokanın Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

İçerisinden antioksidan bulunduran roka, vücudun ve kanın temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlü olması demek vücudun pek çok hastalıktan korunması anlamına gelmektedir. Roka akciğer ve bağırsak kanserlerine karşı önleyici etkenler sağlamaktadır. Karaciğer rahatsızlıklarının giderilmesine destek olur. Bunun yanında iştah açıcı özellikleri de bulunmaktadır. Yeşil yapraklı bir bitkidir ve içerisinde yüksek miktarda kalsiyum ve demir bulunmaktadır. İçerisinde bulunan kalsiyum kemiklerin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Özellikle yaşlıları ve çocukların bu bitkiden yeterli miktarda tüketmesi gerekmektedir.

Rokanın Özellikleri Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Roka içeriğinde beta karoten bulunduran bir bitki türüdür. İçerisindeki bu bileşen antioksidan etkisi sağlamaktadır. Bu etki de vücudun daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Rokanın içerisinde yeterli miktarda folat bulunmaktadır. Folat özellikle hamile kadınlar için folat çocuğun doğum kusurlarına karşı korunmasına yardımcı olmaktadır. İçeriğinde c vitamini hem vücudu hastalıklardan korur hem de organların daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Rokanın içindeki A vitamini ise göz sağlığını koruma konusunda oldukça önemlidir. İçeriğindeki K vitamini hem beyin hücrelerinin tahribatını önler hem de kemik gelişimine destek olur. Ayrıca içerisinde bulunan bileşenler sayesinde cinsel isteksizlik gibi durumların ortadan kalkmasına da dolaylı bir şekilde destek olmaktadır.

Rokanın Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Vücuda oldukça faydalı bir bitki olan rokanın fazla tüketilmesi sonucunda birtakım yan etkiler meydana gelebilir. Kalp rahatsızlığı yaşayanlar ve kan ile ilgili sıkıntıları olan kişilerin bu bitkiyi tüketirken dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü roka fazla tüketildiği zaman gaz problemlerine yol açabilir ve kasılmalar meydana gelebilir. Diyet yapan kişiler için roka vitamin değerleri açısında oldukça faydalıdır. Fakat iştah açıcı özelliğinin olduğu unutulmamalıdır ve tüketiminin buna göre yapılması gerekmektedir.

Roka Nasıl Yenir? Nasıl Saklanır?

Her mevsimde kolayca bulabileceğiniz rokayı alırken birtakım özelliklere dikkat etmelisiniz. Öncelikle yapraklarının yeşil olmasına dikkat ediniz. Sarı olması ve yaprakların kalın olması tadının kötü olmasına neden olur. Dışardan almış olduğunuz rokayı bol suyla yıkamaya dikkat ediniz. Üzerindeki tarım ilaçlarının tamamen temizlenmesi için sirkeli su kullanabilirsiniz. Dolapta 3-4 günden fazla bekletmeyiniz. Aksi taktirde tazeliğini yitirebilir.

Rokanın Kalorisi Ne Kadar? Kilo Verdirir mi?

Roka kalori açısından oldukça düşük bit bitkidir. 100 gramının içerisinde yaklaşık olarak 25 kalori bulunmaktadır. Kalorisi az olduğu için diyet sırasında rahatça kullanılabilmektedir. Rokanın içerisinde bulunan vitamin ve mineraller diyet süresince vücuda destek sağlayacak nitelikte olmaktadır. Kilo verirken sağlıklı ve düzenli beslenmek oldukça önemlidir. Rokanın iştah açıcı özelliği vardır. Fakat yeterli miktarda tükettiğinizde vücudunuz için sağlıklı etkiler meydana getirebilmektedir. Rokayı sade, balığın ya da yemeklerin yanında, salatalarda farklı şeklide ve lezzetlerde tüketebilirsiniz.

Yorumlar
Hande Gezer 07 Kasım 2018 - 21:51:39 Roka salatası tarifi almak istiyorum. Normalde balığın yanında hep yerim çok da hoşuma gidiyor. Karışık salatalara da koyuyorum. Salatasının çok lezzetli olduğunu duydum ve denemek istiyorum. Sadece bu bitkiden bir salata nasıl yapılır?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: