Soğuk su vücudu sıkılaştırır mı?
Sağlık

Soğuk Su Vücudu Sıkılaştırır mı?

01 Haziran 2018 - 10:28:20

Daha sıkı bir vücuda sahip olmak için her fırsatı değerlendirmek isteyen kişiler soğuk su kullanarak vücutlarını daha sıkı bir hale getirebilirler.

Soğuk Su Ne İşe Yarar?

Soğuk suyun insanlar üzerinde çok sayıda farklı etkisi bulunurken bunlar genel olarak olumlu etkilerdir. Sıkılaşma da bu etkiler arasında yer alırken daha güzel bir görünüme kavuşmak isteyen kişiler için en önemli faydası budur. Eğer insanlar düzenli olarak vücutlarını soğuk suya maruz bırakırlarsa bu şekilde kaslarında sıkılaşmalar meydana gelecek ve daha sıkı bir vücuda sahip olacaklardır. Bunun yanı sıra kişilerin kilo verme dönemlerinde yağlarını vücutlarından daha hızlı atmalarını da sağlar. Böylece kilolar kaslardan değil yağlardan gider ve vücut eskisine göre çok daha iyi bir görünüme kavuşur.

Soğuk Su Vücudu Sıkılaştırır mı?

Soğuk su uygulayarak verim almak isteyen kişilerin yalnızca yüzlerini yıkaması istenen etkiyi göstermez. Gün içerisinde ferahlamak adına yüz yıkanırken soğuk su tercih edilebilir ancak tüm vücudun bu sudan etkilenmesi beklenmez. Cildin gerilmesinde ve daha genç gözükmesinde katkı sağlarken vücudun tamamında olumlu etkiler için banyo yapılırken soğuk su uygulamasının yapılması gerekir. Bu uygulamanın yapılabilmesi için ilk olarak kişilerin normal bir şekilde duşlarını yapması ve sonunda bu uygulamayı gerçekleştirmesi önerilir. Duşlarının sonunda sıcak sudan yavaşça soğuk suya geçen kişiler dayanabilecekleri kadar soğuk suyu elde ettiklerinde 1 dakika kadar bu suyun altında kalırlar. Mümkünse vücutlarına masaj yaparak sudan maksimum verim almaları gerekir.

Soğuk Suyun Faydaları Nelerdir?

Soğuk su ile duş almak insanların vücutlarında sıkılaşmayı sağlarken bu tek faydası değildir. Bunun yanında birçok farklı olumlu etkisi de insanların bu uygulamayı yapmasına sebep olur. İlk olarak insanlarda bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Bunun yanında kişilerin kan dolaşımının düzenlenmesine katkı sağlar. Vücut sıcaklığının olması gerektiği seviyeye gelmesinde etkilidir. Metabolizma hızı üzerinde çok büyük etkiler yaratmaktadır. Bu sayede kişilerin kalori yakımını arttıran soğuk su, daha hızlı bir şekilde kilo vermeyi sağlamaktadır. Son olarak depresyon ya da stresi de ciddi anlamda azaltmaktadır.

Soğuk Suyun Zararları Nelerdir?

Soğuk bir duşun çok sayıda yararı olmasına karşın bazı özel durumlarda zararlı olabilir. Eğer kişiler soğuk bir duş aldıktan sonra kendilerini en iyi şekilde ısıtamayacaklarsa bu durumda soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların oluşma riski bulunmaktadır. Bunun yanı sıra sıcak sudan bir anda soğuk suya geçilirse bu durumda kişilerin stres seviyeleri de anlık olarak artabilir. Özellikle kalp rahatsızlıkları olan kişilerin bu şekilde ani su sıcaklığı değişimleri yapmaması gerekir. Kalplerinde sorun olan kişilerde kalp krizine kadar uzanan sorunlara sebep olabilmektedir. Vücut için son derece yararlı olan soğuk su, düzgün bir biçimde uygulanmaları ve vücudun bundan olumsuz bir biçimde etkilenmesi engellenmelidir.

Yorumlar
Eda Şahan 01 Haziran 2018 - 10:38:20 Vücuda soğuk su tutmanın ve soğuk su işe duş almanın faydaları nelerdir? Selülitlerin gitmesine yardımcı olur mu? Genelde soğuk suyun kan akışını hızlandırdığı ve bunun için sağlıklı olduğu söyleniyor. Peki bir zararı olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: