Sağlık

Sararmış Dişleri Beyazlatma Yöntemleri

08 Kasım 2018 - 09:50:14
Sararmış dişleri beyazlatma yöntemleri

Sararmış dişler, dış görünümün kötü gözükmesine neden olan bir faktördür. Diş beyazlatma yöntemleri ile daha sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş Sararmasının Nedenleri Nelerdir?

Diş rengi herkeste farklı şekillerde olmaktadır. Genetik faktörler diş renginin oluşumunda oldukça önemlidir. Dişlerin rengi mavi-beyaz, gri- beyaz, kahverengi-sarı renklerinde olabilmektedir. Bunun yanı sıra farklı nedenler de dişlerin sararması sorununa neden olabilir. Çay içmek dişlerde bu takım durumlara yol açabilir. Bunun yanında yeşil çay içmek de dişlerde sararma yaratabilir. Bu tarz çayları içtikten sonra dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Uzun süreli kullanılan öksürük şurupları sararmalara yol açabilir. Dişlerde meydana gelen travmatik sakatlıklar diş sinirlerinin zarar görmesine ve buna bağlı olarak sararmaların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Uzun süreli tedaviler dişlerin sararmasına neden olabilir. Örneğin kemoterapi ve radyasyon terapileri bu duruma yol açabilir. Bir başka neden ise yaşlanmaya bağlı olarak dişlerin aşınması durumunun ortaya çıkmasıdır. Ayrıca sigara içmek de sararmaların en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Bu faktörler dişlerin sarı olmasına neden olmaktadır.

Sararmış Dişler Nasıl Beyazlatılır?

Dişlerin beyazlamasına yardımcı olan birtakım doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri evde kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. Muz kabuğunun iç tarafını dişlerinize 7 dakika boyunca sürterek sararmaların önüne geçebilirsiniz. Bu oldukça doğal bir yöntemdir ve dişlerinize herhangi bir zarar vermemektedir. 1 ay içerisinde dişlerinizdeki beyazlamayı fark edebilirsiniz. Limon dişlerin beyazlamasını sağlayan bir başka yöntemdir. Asit barındırdığı için zarar verebilir bu neden uygulama süresi çok kısa olmalıdır. Her gece yatmadan önce limon kabuğunun iç tarafını sadece 2-3 dakika boyunca dişlerinize sürmeniz sararmaların gidermesi için oldukça etkili olacaktır. Misvak kullanmak da dişlerin beyazlamasını sağlayan etkili ve doğal yöntemlerden birisidir. Bir başka doğal yöntem ise tarçındır. diş köklerinde dişlerin sararmasına neden olan mikroorganizmaların sararmasına yardımcı olmaktadır. İltihap arındırıcı özelliği vardır ve sararmaları da geçirmektedir.

Karbonat Dişleri Beyazlatır mı? Çizer mi?

Karbonat diş beyazlatma yöntemleri arasında en fazla tercih edilen yöntemdir. Sürüldüğü zaman beyaz köpürmeler meydana gelmektedir. Bu köpürmeler dişlerdeki bakterilerin yok olmasını sağlar ve bunun yanında dişlerdeki lekelere anında nüfuz ederek dişlerin beyazlamasına yardımcı olmaktadır. Çok bilinen ve uygulanan bir yöntemdir.

Adaçayı Diş Beyazlatma İçin Kullanılır mı?

Bu bitkinin hem yaprakları hem de çayı diş beyazlatma için kullanılmaktadır. Bu yöntem erkekler için çok tavsiye edilmektedir. İçerisinde bulunan östrojen hormonu erkeklerde hormon bozukluğu gibi durumlara neden olabilir. Bu bitki dişleri korur ve bakterilerin üremesini engeller. Bu özelliği sayesinde diş sararmalarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda kadınlarda mutluluk sağlayıcı özellikleri de bulunmaktadır.

Çilek Diş Beyazlatır mı?

Çilek dişlerin beyazlaması için kullanılan bir başla doğal yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerisinde bulunan c vitamini dişlerin aktif bir şekilde temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede diş sararmalarının ve lekelerin önüne geçmektedir.

Yorumlar
Sezen Akbaş 08 Kasım 2018 - 10:00:14 Sararmış dişler için diş macunu aldım onu kullanıyorum ama doğal yöntemler daha etkili olabilir diye düşünüyorum. Bu tarz macunlar zarar verir mi acaba diye düşündüğüm için evde uygulayabileceğim basit yöntemleri denemek istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: