F vitamini nedir? Nelerde var? Eksikliğinde görülen hastalıklar
Sağlık

F Vitamini Nedir? Nelerde Var? Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

12 Eylül 2017 - 07:12:06

F vitamini doymamış yağdaki aside verilen isimdir ve insan yaşamı için oldukça gereklidir.

F Vitamini Nedir, Ne Demek?

Yaşantımız içerisinde çok sayıda farklı vitamin ve minerale ihtiyaç duyarken bunların görevleri ve etkileri her zaman farklı oluyor. F vitamini genel olarak ilk akla gelen vitamin çeşidi olmazken kişiler de bu vitaminin etkisini göz ardı edebiliyor. Bilimde doymamış yağ asidine F vitamini adı veriliyor. İnsanlar da bu ismi tercih ederken bu vitaminin yapısı vücut içerisinde depolanmasını sağlıyor. Bu da kişilerin düzenli olarak bu vitamini almasının gerekli olmadığını yalnızca belirli miktarlarda almanın uzun süreler yeterli olabileceğini gösteriyor. Ancak yine de hiç alınmadığında ciddi problemleri ortaya çıkarabilirken fazlalığında da rahatsızlıklar meydana gelebiliyor.

F Vitamini Nelerde Var? Nelerde Bulunur?

F vitamini için sorunlar yaşamamak isteyen kişilerin hangi besinlerin içerisinde bu vitaminin olduğunu iyi bir şekilde bilmesi gerekiyor. Bu vitamin yoğun olarak bitkisel yağların içerisinde yer alıyor. Genel olarak insanlar Ayçiçek yağı, mısır yağı ve zeytinyağını yemeklerde kullanırken bunların arasında mısır yağı yüksek oranda içermektedir. Buna ek olarak soya fasulyesi yağı, keten tohumu yağı, ceviz yağı ve kanola yağı gibi yağlarda da yüksek oranda bulunuyor. Bu yağların yanı sıra kabuklu yemişlerde de bu vitamin yüksek oranda yer alıyor. Birçok kişinin düzenli olarak tercih ettiği ayçiçek çekirdeği sayesinde insanlar F vitamini eksikliği yaşamadan normal hayatlarına devam edebiliyor.

F Vitamini Olan Besinler Nelerdir?

Birçok vitaminin kaynağı olan balık, bu vitamini için de çok önemli bir tercih oluyor. Somon balığı ve ton balığı bu vitamin yönünden en zengin balık türleri olarak gösterilmektedir. Bu iki balığın arkadaşından göllerde bulunan alabalık türleri gelmektedir. Bu balık türlerinin tamamı günlük hayat içerisinde bolca tercih edilebilen ve ulaşımı kolay olan balıklardır. Biraz daha nadir bulunan yiyecekler arasından örnekler vermek gerekirse soya fasulyesi ve avokado bu vitaminin eksikliğini iyi bir biçimde karşılayan ürünler arasında yer almaktadır. Son olarak bu vitamin anne sütü içerisinde de bolca bulunurken bebeklerin ihtiyaçları tamamen buradan karşılanmaktadır. Bu sebeple annelerin çocuklarına bu vitamini aktarabilmek için ekstra bu besinleri tüketmesine de gerek olmamaktadır.

F Vitamininin Cilde Faydaları Nelerdir?

F vitamini cilt üzerinde büyük etkilere sahiptir. Bu sebeple de eksikliğinde ortaya çıkan sorunlar genel olarak cilt üzerinde ya da cilt ile bağlantılı olan bölümlerde çıkmaktadır. İlk olarak bir cilt hastalığı olan egzama bu vitaminin ile ortaya çıkmaktadır. Buna ek olarak vücutta sivilce oluşumuna da bu vitaminin eksikliği sebep olabilmektedir. Ciltte yaşanan kuruluk, geç iyileşen yaralar ve sağlıksız saçlar bu vitaminin eksikliği ile ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıkların tamamı cilt ile bağlantılı bölgelerde olurken kişilerin sosyal açıdan zorluk yaşamasına sebep olabilmektedir. Bunlara ek olarak bazı kişilerde görme problemleri de ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple kullanımına oldukça fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.

F Vitamini Eksikliği Nedir? Sonuçları Nelerdir?

Vücut içerisinde F vitamini eksikliği yaşanıyorsa bu durumda kişilerin bu vitamini besinlerden ya da bitkisel yollar ile üretilen ilaçlardan bu vitamini alması gerekmektedir. Birçok farklı marka tarafından üretilen ilaçların yan etkisi bulunmazken içerisinde yoğun miktarda yer almaktadır. Her iki seçenek ile de bu vitamini vücuda alınırken bunun yanında E vitamini alınırsa çok daha hızlı bir şekilde emilim sağlanabilmektedir. Bu doğrultuda düzenli olarak bu besilerden alan ya da dışarıdan hazır olarak bu vitamini alan kişiler herhangi bir eksiklik yaşamayacaktır. Böylece eksikliğinde ortaya çıkan rahatsızlıklar da görülmezken sağlıklı bir yaşantıya devam edilebilir. Aksi halde ciddi sorunlar yaşanacaktır.

Yorumlar
Banu çolak 07 Eylül 2017 - 18:04:53 F vitamini nelerde bulunur? Doğal yöntemlerle nasıl vücuda almak gerekir?cevapla
Gamze Erişen 25 Temmuz 2018 - 16:06:32 F vitamini ne işe yarar? Vücuda faydaları nelerdir? Eksiliğini gidermek için hangi besinleri tüketmek gerekiyor? Bu vitaminin eksikliği nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir acaba? Bu vitamini çok fazla bilmediğim için bilgi almak istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: