G vitamini nedir? Faydaları nelerdir? Hangi besinlerde bulunur?
Sağlık

G Vitamini Nedir? Faydaları Nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?

12 Eylül 2017 - 12:12:37

Halk arasında G vitamini olarak anılıyor olsa da aslında bu isimle bir vitamin bulunmamaktadır. Normal şartlarda B2 vitamini olarak adlandırılan vitamin için G vitamini de denmektedir.

G Vitamini Nedir, Ne Demek?

Bu konuda araştırmalarını yapacak olan kişiler G vitamini için aramalar yaparken doğru bilgilere ulaşmaları oldukça zor olacaktır. Bu sebeple insanların B2 vitamini hakkında doğru bilgileri almaları daha faydalı olacaktır. B2 vitamini vücut içerisinde üretilemeyen ve buna ek olarak birikmeyen vitaminler arasında yer almaktadır. Bu sebeple dışarıdan alınması gerekirken depolanmaması düzenli olarak alınması ihtiyacını ortaya çıkmaktadır. Bazı vitaminler vücut içinde depolandığından her gün alınmasına ihtiyaç olmamaktadır.

B2 Vitamini Günlük İhtiyacı Ne Kadar?

İnsanların günlük ihtiyaçlarını bilerek ona uygun bir şekilde hareket etmesi yapılabilecek en doğru işlem olacaktır. Çocuklar ile yetişkinlerin günlük B2 vitamini ihtiyacı değişirken buna ek olarak cinsiyete göre farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde günlük ihtiyaç 1,3 mg. olurken kadınlarda 1,1 mg. seviyesindedir. Bu seviyenin biraz üstünde ya da altında kalmak çeşitli sorunları ortaya çıkarmazken çok düşük seviyelerde almak, hiç almamak ya da gereğinden çok fazla almak rahatsızlıkların oluşmasına davetiye çıkaracaktır. Birçok farklı besin içerisinde B2 vitamini bulunurken kişiler rahatlıkla ihtiyaçlarını bu besinden karşılayabilirler. İsteyen kişiler özel olarak hazırlanan B2 vitaminlerini ilaç olarak da alabilmektedir.

G Vitamini Nelerde Bulunur?

B2 vitaminini en çok bulunduğu besinlerin ilk sırasında balık gelmektedir. Yağlı balığın 100 gramının içerisinde 0,58 mg. B2 vitamini yer almaktadır. Bu da günlük ihtiyacının yarısının karşılandığı anlamına gelir. Buna ek olarak yumurtanın içerisinde de bolca B2 vitamini bulunurken 100 gramında 0,51 mg. bulunmaktadır. Bu değer mantar için 0,49, susam için 0,47 seviyesindedir. İstiridye ve midye gibi deniz ürünlerinde de bu değerlere yakın seviyelerde B2 vitamini yer almaktadır. Pirinç, ıspanak, lahana, havuç, bezelye, kuşkonmaz ve incir gibi ürünlerde de düşük miktarlarda B2 yer almaktadır. Bu gıdaları düzenli olarak alan kişiler günlük ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmektedir. Bu durumda herhangi bir rahatsızlık ortaya çıkmazken ekstra B2 vitaminini ilaç olarak almak da gerekmeyecektir.

G Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Bu vitaminin faydaları incelendiğinde çok sayıda iyi yönünün olduğu görülebilir. İnsanlar için en önemli etmenlerden ilki bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bu sebeple düzenli olarak g vitamini alan kişiler hastalıklarla uğraşmadan çok daha rahat bir hayat sürerler. Düzenli olarak B2 vitamini kullanmak insanların hiçbir zaman hasta olmayacağı anlamına gelmese de küçük rahatsızlıkları genel olarak yaşamayacaklardır. Buna ek olarak vücut için yüksek oranda enerji üretmektedir. Protein ve karbonhidratın emilimine çok büyük yardımı dokunan bu vitamin bu etkisiyle birlikte sporcular için çok önemli olmaktadır. Genel olarak bu vitamini eksiksiz alan sporcuların kas gelişimlerinde hiçbir aksama olmaz ve kısa süre içerisinde çok daha iyi seviyede verim alabilirler.

G Vitamini Ne İşe Yarar?

G vitamini organların sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için de son derece önemlidir. Vücut dokuları üzerinde olumlu etkiler yaratması hem cildin sağlıklı ve parlak olmasını sağlar hem de organların olması gerektiği şekilde gelişmesine katkıda bulunur. Bunun yanı sıra sinir sistemi üzerinde de çok etkilidir. Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan uyuşukluk problemlerinin önüne geçen bu vitamin aynı zamanda unutkanlığa karşı da oldukça etkilidir. Bu etkiler en önemli ve rahatlıkla fark edilen etkiler olurken sindirim sistemine yardımcı olması, astım ve bronşite iyi gelmesi ve kanser hücrelerinin hızlı yayılmasını engellemesi B2 vitamininin diğer faydaları arasında uzmanlar tarafından sayılmaktadır.

Yorumlar
Sema Yavuz 07 Eylül 2017 - 18:06:00 G vitamini varmı ben ilk defa duydum. b2 olarak biliniyormuş genelde ve vücut için çok faydalıymış. Vücuda nasıl almak gerekir neler yemeli?cevapla
Gülin Er 14 Eylül 2017 - 16:23:16 B2 vitamininin G vitamini olarak da adlandırılmasının sebebi nedir? Bilen varsa yazsın lütfen. Riboflavin olarak görünüyor bayağı araştırdım. B2, Riboflavin molekülü, G vitamini hepsi aynı şeyler Pentoz şeker olan ribitol ve lumikromdan oluşan moleküller olarak belitilmiş.cevapla
Asuman yakar 15 Eylül 2017 - 08:35:08 G vitaminini ilk defa duydum diyebilirim:) aslında b12 olarak vücudumuza birçok yiyecekten alıyormuşuz. Birçok faydası varmış gerçekten. Eminim benim gibi g vitamini nedir bilmeyen birçok kişi vardır:))cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: