Yaşam

Filtre Kahve Nedir? Nasıl Yapılır? Kalorisi Ne Kadar?

07 Mayıs 2020 - 08:50:20
Filtre Kahve Nedir? Nasıl Yapılır? Kalorisi Ne Kadar?

Filtre kahve; öğütülmüş kahve çekirdeklerinin kaynamış su ile demlenmesi ve süzülmesi sonucunda elde edilen, metabolizma hızlandırma ve yak yakımı gerçekleştirme gibi etkilere sahip olan, lezzetli, sağlıklı bir içecek türüdür.

Filtre Kahve Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde en fazla tercih edilen içecekler arasında yer alan filtre kahve, demlenen kahvenin metal ya da kağıt bir aparat ile süzülerek içilmesi anlamına gelmektedir. Bildiğimiz ve her zaman içtiğimiz kahvelerden farklı olarak filtre yapılarak tüketilmesidir. Ayrıca tat, aroma ve etkileri bakımından da farklı özelliklere sağlıklıdır. Gerek akışkanlığı gerekse berrak oluşu süzülme sonrasında ortaya çıkmaktadır. Kahvenin su içerisinde çözülmesini değil, demlenmesini sağlayarak elde edilmektedir. Bu açıdan oldukça farklı ve güzel bir tada sahiptir.

Filtre kahve ilk olarak 1908 yılında girişimci Melitta Bentz'in, kahvenin telvesinden rahatsız olması ve süzerek içmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Süzme işlemi ile kahvenin yoğunluğunun giderilmesi sağlanmaktadır. Bu işlemi iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Bir kağıt ya da metal filtre kullanılmaktadır. Metal filtreler daha uzun süreli bir kullanıma sahiptir. Kağıt filtreler tek kullanımlıktır ama tat olarak daha güzeldir. Kağıt filtrelerin maliyeti daha fazla olduğundan genel olarak metal filtreler tercih edilmektedir.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Normal bir kahveye göre farklı hazırlanan filtre kahve french press ile hazırlanmaktadır. Farklı ekipmanlar kullanılsa da ekonomik ve bütçeye uygun fiyatı, kolay kullanımı sayesinde daha çok bu şekilde yapılmaktadır. Filtre kahve yapımı için öncelikle yaklaşık 15 gram miktarında kahveyi koyup üzerine kaynamış ve bekletilmiş suyu ekleyiniz. Suyun miktarı 1 bardak kadardır. Yani yaklaşık 300 ml. kadar olmalıdır. Kahvenin tadı açısından içme suyu kullanılması önerilmektedir. Demlenmesi için beklenmesi gereken süre 5 dakikadır. 5 dakika sonrasında presleme yani bastırma ile süzünüz. Sonrasında kahve içilmeye hazır hale gelmektedir. Eğer tadını değiştirmek isterseniz biraz süt ya da krema ekleyebilirsiniz.

Filtre Kahvenin Yararları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Her kahvenin içerisinde olduğu gibi filtre kahvenin içeriğinde de kafein bulunmaktadır. Kafein kana karışarak beyine ulaşır ve burada kişiye enerji, mutluluk veren norepinefrin ve dopamin hormonlarının salgılanmasına destek olur. Beyin fonksiyonlarının uyarılmasına yardımcı olan bu kahve hafıza iyileştirici bir etki de meydana getirmektedir. Bunun yanı sıra filtre kahvenin faydalarına baktığımızda yağ yakıcı etkisinin olduğunu görmekteyiz. Metabolizma hızlandıran bu içecek sindirim sistemi için yararlı olmaktadır.

Günlük hayatta enerjik ve dinç kalmaya destek olan filtre kahve beyin fonksiyonlarına sağlamış olduğu etkileri sayesinde alzheimer gibi hastalıkların oluşum riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Tip-2 diyabet hastalığı için faydalı olmaktadır. Karaciğer sağlığının iyileşmesini sağlayan bu kahve, aynı zaman bu organı korumaktadır. Antioksidan açısından yüksek değerlere sahip olan filtre kahve, içerik açısından değerlendirildiğinde insan sağlığı için olumlu yönde etkilidir.

Filtre Kahvenin Zararları ve Kalorisi

Gerek tadı gerekse etkileri açısından bu kahvenin yan etkisi olmamasına rağmen aşırı tüketilmemesi gerekmektedir. Çünkü bilindiği üzere kafein aşırı alındığında masum değildir. Filtre kahvenin kalorisi şekersiz olarak tüketildiğinde 2 Kcal'dır. Ayrıca 1 bardak kahve içerisinde az miktarda protein ve yağ da bulunmaktadır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: