Pioppi Diyeti Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Diyet

Pioppi Diyeti Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

06 Mayıs 2020 - 20:43:09

Pioppi diyeti; İtalya'nın pioppi köyündeki bir beslenme programı olarak tanımlanan ve insan ömrünün uzamasına katkı sağlayan bir yöntem olarak nitelendirilir.

Pioppi Diyeti Nedir, Ne Demek?

Hem kilo vermeyi hem de sağlıklı yaşam sürmeyi sağlayan pioppi diyeti, İtalya'da bulunan bir köydeki insanların uzun yaşama sırlarının esas alınması ile oluşturulmuştur. Sağlıklı beslenme, vücudumuzdaki organların işleyişini düzenlemektedir. Bu düzenleyici etki, hücrelerin ve organların zarar görmesini engellemektedir. Bu etki sayesinde daha az hastalık meydana gelir ve yaşam uzar. Pioppi diyeti de tam olarak sağlıklı beslenme ile hem fazla kilolardan kurtulma hem de insan yaşamını uzatma gibi etkiler hedeflemektedir.

Uzun ömrün sırrı olarak belirtebileceğimiz pioppi diyeti elma sirkesi ile yapılmaktadır. Elma sirkesi diyetin ana maddesi olarak sayılmaktadır. Güne 1 yemek kaşığı elma sirkesi içerek başlanmaktadır. Katı bir diyet olmayan pioppi beslenme programında pizza ve çikolata gibi besinlerin tüketilmesine izin verilmektedir. Fakat bunlar yağ oranı düşük şekilde olmalıdır ve ölçülü olarak tüketilmelidir. Diyetin temel prensibi ölçülü beslenmek ve güne sirke ile başlamaktadır. Pioppi köyündeki insanların 100 yaşına kadar yaşamasının sırrı tam olarak bu prensibe dayanmaktadır.

Pioppi Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Pek çok hastalığın beslenme kökenli meydana geldiğini belirtebilir. Şeker, tansiyon, kolesterol, kalp hastalığı, sindirim sistemi hastalıkları gibi birçok rahatsızlık genel olarak yanlış, aşırı ve sağlıksız beslenmeden kaynaklanmaktadır. Beslenme tarzımızın sağlığımızı korumakta ya da zarar vermektedir. Sürekli hazır yiyecekler yemek, zaman içerisinde şeker, kolesterol ve tansiyon hastalıklarını meydana getirebilir. Bu da yaşam standardınızın düşmesine, beraberinde pek çok hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. Tabi ki sağlıklı beslenirsek kesinlikle hasta olmayız diye bir bilgi vermek doğru olmaz. Ama dengeli ve doğru beslenme ile hastalıkların oluşum riskini azaltabiliriz.

Vücudun sağlıklı olmasını sağlan pioppi diyetinin faydaları açısından değerlendirme yaptığımızda ilk olarak hastalıklara karşı koruyucu bir etki sunduğunu görebilmek mümkündür. Tip 2 diyabet, bunama ya da obezite gibi hastalıklar, bu beslenme programını uygulayan kişilerde hemen hemen hiç görülmemektedir. Zeytinyağı, taze balık gibi faydalı besinlerin bulunduğu bu diyet sayesinde uyku düzeni, stres gibi insan ömrünü kısaltan durumlar engellenebilir. Ayrıca bu diyette elma sirkesi ile güne başlayarak bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlanır. Bu da sindirim sisteminin etkin çalışması için gereklidir.

Pioppi Diyetinin Zararları Nelerdir?

Şekerin hiç bulunmadığı, rafine karbonhidratların yer almadığı, sağlıklı yağların bulunduğu pioppi diyetinin zararları açısından bir değerlendirme yaptığımız zaman bir bilgiye rastlanmamaktadır. Çünkü bu diyet tek tip bir beslenme değildir. Balık, tavuk ve sebze tüketimi orantılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Fakat genel listeye baktığımızda kırmızı et tüketiminin olmadığı gözlemlenmektedir. Kırmızı et demir açısından önemlidir ve haftada 1-2 defa tüketilmelidir. Bu açıdan bir eksiklik söz konusu olsa da genel anlamda bu diyet insan sağlığı için faydalı olarak nitelendirilmektedir.

Pioppi Diyet Listesi Nasıldır? Yapanlar ve Yorumlar

Dengeli, kalıcı ve sağlıklı bir şekilde zayıflama meydana getiren pioppi diyetinde sabah kahvaltıların Hindistan cevizli kahve ile yapılmaktadır. Izgara somon, sebze yemekleri, kuruyemiş ve yoğurt tüketimi listenin genelinde bulunmaktadır. Ayrıca bitter çikolata ve yağı fazla olmayan pizza da tüketilebilmektedir. Bu diyet ile kilo vermek için gün boyu hareket halinde olmaya özen gösteriniz. Yürüyüş yapmak bu konuda yeterli olacaktır. Gece 7 saat uyumaya, haftada 10 yumurta yemeye ve günde en az iki kere sebze tüketmeye özen gösteriniz. Ayrıca elma sirkesi ile güne başlamayı unutmayınız.

Pioppi diyeti yapanlar hem kilo verebildiklerini hem de daha sağlıklı olduklarını belirtmektedir. Eğer kronik bir hastalığınız varsa, ilaç kullanıyorsanız uygulama öncesinde doktorunuzdan bilgi alınız. Hamile kadınlar diyet yapamadıkları için bu liste onlara uygun değildir. Emziren anneler ise doktordan onay alarak uygulamalıdır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: