Sağlık

Çakşır Otu Nedir? Çakşır Kökü Suyu Neye Yarar?

07 Mayıs 2020 - 20:40:25
Çakşır Otu Nedir? Çakşır Kökü Suyu Neye Yarar?

Çakşır otu; kurak topraklarda yetişen, boyları hemen hemen 2-3 metreye kadar uzayabilen, sağlık açısından pek çok faydası bulunan, maydanozgiller ailesine ait bir bitkidir.

Çakşır Otu Nedir? Nerede Yetişir?

Pakistan, Hindistan ve İran gibi ülkelerin yanı sıra ülkemizde Akdeniz-Doğu Anadolu arasındaki bölgede yetişen çakşır otu, birçok farklı türü olan bir bitki türüdür. Anavatanı İran olsa da görüldüğü üzere farklı yerlerde ve bölgelerde de yetişebilmektedir. Sadece günümüzde değil çok eski zamanlarda da kökünün ezilerek bal ile tüketildiği bilinmektedir. İçerisinde saponin, alkaloid, reçine, nişasta ve uçucu yağlar bulunan bu ot genel olarak kudret arttırıcı özelliği ile kendinden söz ettirmektedir. Aş otu, oğlan aşı, hitlik ve şeytan teresi gibi isimlerle de tanımlanabilmektedir.

Çakşır otu pek çok türe sahip olsa da bilinen çeşitleri kerkul ve helizdağlıdır. Kerkul çeşidi küçük yapraklıdır ve sarı bir renge sahiptir. Yaprakları sıkıldığı zaman sarı bir sıvı ortaya çıkmaktadır. Bu çeşidi daha çok kuzuların otlanmasında işe yaramaktadır. Helizdağlı çeşidi ise büyük yapraklara sahiptir. Yapraklarından beyaz süt gelmektedir. Bu süt özellikle ayak bölgesinde meydana gelen yaraların iyileşmesi için faydalıdır. Temizleyici özelliği bulunmaktadır.

Çakşır Kökü Suyu Neye Yarar?

Çok yıllık bir bitki olan bu ottan elde edilen suyun birçok etkisi bulunmaktadır. Çakşır kökü suyunun faydalarını şöyle belirtebiliriz:

  • İçerisinde östrojen, progesteron ve testosteron gibi fitoöstrojenik bileşenler bulunan çakşır kökü suyu, hipofiz bezinin uyarılmasını sağlamaktadır. Üreme hormonlarını olumlu yönde etkileyerek, afrodizyak bir etki meydana getirir ve bu da cinsel gücün artmasına katkı sağlar.
  • Erkeklerde sperm sayısının artmasına yardımcı olan bu doğal sıvı, aynı zamanda spermin kalitesini de arttırmaktadır. Bu durum yumurtanın döllenme şansını arttırır ve gebelik olasılığı daha yüksek olur.
  • Çakşır otu suyu, sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlık gibi problemlerin giderilmesine etkili olur.
  • Sinir sistemini yatıştırma etkisi olan bu doğal bitki suyu, stres ve depresyon gibi hastalıklar için faydalıdır. Sinirlerin yatışmasına yardımcı olur.

Çakşır kökü suyu genel olarak sperm kalitesi arttırma, gebelik olasılığını yükseltme gibi etkileri için kullanılsa da vücuda sağlamış olduğu birçok faydalı etki bulunmaktadır. Tıpkı erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da yumurta kalitesini, döllenme olasılığını arttırmaktadır.

Çakşır Otunun Faydaları Nelerdir?

Kas ve eklem ağrılarının giderilmesine yardımcı olan çakşır otu, vücutta birtakım hastalıklara karşı bağışıklık güçlendirici etki meydana getirmektedir. Astım, bronşit gibi hastalıklar bunların başında gelmektedir. Vücuttaki zararlı toksin maddelerin atılmasını sağlayan çakşır bitkisi, aynı zamanda soğuk algınlığı gibi problemlerin giderilmesi konusunda da etkilidir. Kan şekerini dengeler, vücuda enerji ve zindelik verir. İştah açıcı özelliği bulunan bu bitki, özellikle kilo almak isteyen kişiler için oldukça faydalıdır.

Çakşır Otu Suyu Kullanımı ve Hazırlanışı

Çakşır otunun kökünden ve yapraklarından elde edilen su, aynı zamanda bitkinin kurutulmuş yapraklarının toz haline getirilip, sıcak suyun atılması ile de edilebilmektedir. Yaprakları topladığınızda sıkarak da suyun çıkmasını sağlayabilirsiniz. Tadı oldukça acı olan bu suyu bal ya da pekmez katarak kullanabilirsiniz. Çakşır kökü suyu hazırlamak için 600 ml. su ve 200 gram çakşır kökü gereklidir. Bunları bir kaba koyup kaynatarak gerekli sonucu elde edebilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: