Sağlık 08 Mayıs 2021 - 05:50:47

Andız Pekmezi Nedir? Kilo Aldırır mı? Faydaları Nelerdir?

Andız Pekmezi Nedir? Kilo Aldırır mı? Faydaları Nelerdir?

Andız pekmezi; Akdeniz Bölgesi'nde yer alan bir çam türünün kozalaklarından yapılan, pek çok hastalığa iyi gelen şifalı bir besindir.

Andız Pekmez Nedir? Neye Yarar?

Yüksek bölgelerde yetişen çam ağaçlarının kozalaklarından elde edilen andız pekmezi; acı bir tada sahiptir ve özellikle kansızlık problemi olanlar için oldukça faydalıdır. Esansiyel yağlar açısından zengin olan bu pekmez, içeriği sayesinde yoğun bir talep görmektedir. Antioksidan özelliği bulunan bu pekmez, vücuttaki toksin maddelerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlayarak, mikroplardan kurtulmayı ve bağışıklığın güçlenmesini sağlamaktadır.

Kalp sağlığı, karaciğerin temizlenmesi, midenin korunması ve soğuk algınlığı gibi pek çok hastalık için faydalı olan andız pekmezi, aynı zamanda ağız yaralarının iyileşmesi gibi faydalar sağlamaktadır. Tadı acı olduğu için genellikle tahinle karıştırılarak tüketilmektedir. Bu şekilde tadı daha lezzetli bir hal alabilmektedir. Andız pekmezi, ardıç ağacının meyvelerinden, kozalarından ya da dallarından yapılmaktadır. Bundan dolayı ardıç pekmezi olarak da nitelendirilebilmektedir.

Andız Pekmezi Kilo Aldırır mı?

Besleyiciliği yüksek olan bu pekmez normal bir şekilde tüketildiği zaman kiloya neden olmamaktadır. Fakat aşırı bir şekilde tüketilmesi, içerisindeki şeker oranına da bağlı olarak kilo alımına sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca kan değerlerinin düzelmesini de sağlayarak iştah problemlerinin giderilmesine yardımcı olduğu için zayıf olan kişiler için besleyici etkilere sahiptir.

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Doğal bileşenleri ve etkileri sayesinde vücut için oldukça yararlı olan andız pekmezinin faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İçeriğinde bulunan esansiyel yağ asitleri, kuvvetli birer antioksidan etkisi meydana getirmektedir. Bu da soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı bağışıklığın güçlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca balgam problemlerinin giderilmesine de etki etmektedir.
 • Romatizma, eklem ağrıları, kemik erimesi gibi rahatsızlıklar sebebiyle meydana gelen ağrıların giderilmesine etki etmektedir. Ağrıların azalması ile kişinin hayat standardını yükseltirken aynı zamanda bu hastalıkların ilerlemesini önleyici etkiler de oluşturmaktadır.
 • Antioksidan açısından zengin olan bu pekmez, ağızda meydana gelen yaraların daha kolay ve kısa süre de iyileşmesini sağlar.
 • İdrar yollarında meydana gelebilen enfeksiyonların önlenmesini sağlayan bu pekmez, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine de katkı sağlamaktadır. Hatta vücuttaki parazitlerin dışarı atılmasını sağlayarak, basur, kabızlık, ishal gibi durumların giderilmesine yardımcı olur. Sindirim sistemi için adeta düzenleyicidir.
 • Vücuttaki toksin maddelerin atılabilmesi için karaciğer sağlığını iyileştiren andız pekmezi, ayrıca kanın temizlenmesini de sağlamaktadır. Kanın temizlenmesi ise kalp sağlığının korunması, iyileşmesi anlamına gelmektedir.

Pek çok faydası bulunan andız pekmezinin saç dökülmesi için de yararlı olabileceği belirtilmektedir. Özellikle kansızlığa dayalı dökülmeler için etkili sonuçlar meydana getirebilmektedir. Doğru ve yeterli bir şekilde tüketilmesi ile vücuda faydaları kısa süre içerisinde hissedilmektedir.

Andız Pekmezi Kullananlar, Yorumlar ve Yan Etkileri

Günümüzde birçok kişi doğal içerikli ve etkili bu pekmezi kullanmaktadır. Andız pekmezi yorumları incelediğimiz zaman yan etkisinin olmadığı göze çarpmaktadır. Fakat aşırı tüketilmesi kiloya neden olabilmektedir. Ayrıca şeker hastalarının dikkatli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir. Hatta doktorlarına danışmalılar ve onay almalılardır.

 • andız pekmezi
 • andız pekmezi nedir
 • andız pekmezi kilo aldırır mı
 • andız pekmezinin faydaları
 • andız pekmezi kullananlar
 • andız pekmezi yorumları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
İltihaplı Diş Neden Uyuşmaz? Neden Çekilmez?