Sağlık

Çam Terebentin Yağı Nedir? Saç, Sakal ve Kaş İçin Nasıl Kullanılır?

10 Ocak 2018 - 08:16:04
Çam terebentin yağı nedir? Saç, sakal ve kaş için nasıl kullanılır?

Bitkisel yağlar arasında en çok tercih edilen yağlardan biri de çam terebentin yağıdır. Kokusu aynı çam ağaçlarının kokusuna benzer. Uçucu yağlar arasında kıl köklerini beslediği ve kıl köklerinin güçlendirdiği bilinmektedir.

Çam Terebentin Yağı Nedir?

Genel olarak saç yapısını destekleyici olan çam terebentin yağı tek başına kullanılan yağlardan biri değildir. Mutlaka baz yağının olması gereken yağlardan biridir. Bu yağ özellikle saç bakımında ve saç uzamasında kullanılan yağlar arasında yer alır. Birçok kişi bu yağı şampuanına ilave ederek saç bakımında kullanmaktadır. Bu yağ saç köklerinde tutunmayı sağlayarak dökülmeyi engeller. Yakıcı bir yağ olduğundan cilde direk kullanılmaz. Ciltte tahrişlere sebep olacağı için mutlaka çeşitli yağlar ile karıştırılarak uygulanması önerilir.

Çam Terebentin Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Bu yağın saç ve sakalda kullanılmasının dışında adet söktürücü özelliği çok fazla tercih edilmektedir. Ayrıca emziren annelerde süt arttırıcı, hemoroit tedavisinde destekleyici, iştah açıcı özelliği, solunum yollarında nefes almayı kolaylaştırıcı ve idrar yolları enfeksiyonlarının iyileştirilmesinde tercih edilmektedir.
  • Özellikle bel soğukluğu tedavisinde kullanılarak hastalığın iyileştirilmesinde etkili olmaktadır. Çam terebentin yağı birçok hastalığın tedavisinde destekleyici görev görür.
  • Şeker ve romatizma hastalarında şeker dengeleyici ve ağrı kesici özelliği tercih edilir. Romatizma hastalığında daha çok meydana gelen ağrıların hafifletilmesinde kullanılarak hastanın rahatlaması sağlanır.

Çam Terebentin Yağının Saç, Kaş ve Sakal İçin Kullanılması

Çam terebentin yağı en çok saç bakımında tercih edilir. Fakat kaş ve sakal bakımında da tercih edilerek kullanılabilmektedir. Bu yağ baz yağ olmadan kullanılamayacağı için özellikle tatlı badem yağı ile karıştırılarak kullanılabilmektedir. Genellikle saç bakımında şampuana karıştırılarak kullanılsa bile tatlı badem yağı ile de karıştırılıp uygulanabilmektedir. Tatlı badem yağı ile karıştırılmış bu yağı kıl köklerine bakım sağlayarak köklerde bulunan saçların köke daha güçlü tutunmasına yardımcı olur. Kaşlarda seyrelme olduğunda kaş aralarını doldurmak için yine tatlı badem yağı ile karıştırılıp uygulanabilir. Kadınlar kadar erkeklerde saç ve sakal bakımına özen göstermektedir. Sakallarının daha güçlü ve koyu çıkması için erkeklerde tatlı badem yağı ile karıştırılmış çam terebentin yağını kullanmayı tercih edebilmektedirler.

Çam Terebentin Yağının Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Bitkisel yağların ve çam terebentin kullanımı sırasında baz yağlarının tercih edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Özellikle yakıcı özelliğinin olması cilde direk temasında kızarıklık ve yanma hissi oluşturacaktır. Baz yağlar ile karıştırılan çam terebentin yağı küçük bir bölgede test edilerek alerjik durumların oluşmasına engel olacaktır. Yapısından dolayı keskin bir yapıya sahip olan bu yağ baz yağlar sayesinde daha çok fayda sağlanmasına yardımcı olacaktır. Bu yağın keskin kokusu da baş ağrısına sebep olabilir. Bu yüzden birkaç damla yağ istenilen sonucun alınmasına yardımcı olacaktır.

Yorumlar
Sevil Güç 10 Ocak 2018 - 08:26:04 çam terebentin esansı faydaları nelerdir? Ne işe yarar? Ben saç ve kaş için kullanmak istiyorum ama etki görür müyüm acaba bilemedim. Fiyatı ne kadar? Saça kullanımı için nasıl uygulamak gerekiyor? Ne kadar kullanmak gerekiyor?cevapla
Gülizar Akmeşe 17 Ekim 2018 - 16:31:28 çam terebentin yağının fiyatı çok pahalı değilse saç rengini açmak için kullanmayı düşünüyorum. Yan etkileri var mı bilmiyorum ama birçok kişi tarafından kullanıldığını biliyorum. Hatta kullanıcı yorumlarını da okumuştum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: