Zaç yağı nedir? Ne işe yarar? Zaç yağının kullanım alanları
Sağlık

Zaç Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Zaç Yağının Kullanım Alanları

10 Ocak 2018 - 04:26:01

Mineral asit olarak bilinen zaç yağı sanayide çok fazla kullanılan yağlardan biridir. Ayrıca sülfirik asit olarak bilinir. Şeffaf ve yağ kıvamında olan bu yağ su ile karıştırılırken yüksek ısı yaymaktadır.

Zaç Yağı Nedir, Ne Demek?

Sülfirik asit olan bu yağ aslında tehlikeli yapısı ile bilinen yağlardan biridir. Yağa benzer yapısından dolayı zaç yağı adı verilmiştir. Su ile karıştırıldığında sıçramalardan meydana gelecek kazalardan dolayı mutlaka su içerisine katılması gerekir. Bu yağı içerisine su katıldığında yüksek derecede ısı meydana gelir ve yanma ortaya çıkar. Sıçrama ile cilde gelmiş ise mutlaka bol soğuk uygulaması yapılması gerekmektedir. Hemen ardından yanık tedavisinin yapılması cildin zarar görmesine engel olabilir. Bu yağ iki ticari şekilde üretilir. Kontakt usul ve kurşun odalar usulü olarak bilinen bu yöntemler birbirinden farklı şekilde üretim yapılmasına olanak sağlar.

Zaç Yağı Ne İşe Yarar?

  • Asit olarak bilinen bu zaç yağı endüstride çok fazla tercih edilmektedir. Kuyumculuk sektöründe de temizleme işlemi gören bu yağ ayrıca altınların parlatılmasında etkili olan bir asittir.
  • Tarım alanında gübre yapımı için tercih edilen bu asit toprakta tuz ile buluşarak toprağın daha verimli olmasına yardımcı olur.
  • Deterjanlar ve sabun içerisinde de kullanılan bu yağ temizleme özelliği ile dikkat çeken ham maddeler arasında yer almaktadır. Sabun sanayi bol miktarda kullanmaya özen göstermektedir.
  • Mineral asitler arasında yer aldığı için faydalı olduğu kadar zararları da bir o kadar çoktur. Bu asidin cilt ile temas etmemesi gerekir. Ayrıca elektriği ilettiği için olası kazalara karşı önlem alınması gerekir. Su ile teması azar azar yapılmalıdır. Aksi halde ısıdan dolayı yanmalar meydana gelir. Endüstride fabrikalarda kullanılan bu yağ fabrikaların ısınma yöntemleri arasında yer almaktadır.

Zaç Yağı Nasıl Kullanılır? Kullanım Alanları Nedir?

Zaç yağının çeşitli kullanım alanlarının olması ve bu yağın bileşenlerinde güçlü minerallerinin olması özellikle tarım sektöründe ilk sırayı almasını sağlamaktadır. Toprakta minerallerin daha fazla yaygınlaşmasını sağlayarak ekilen ürünün daha verimli olmasına katkı sağlar. Bu yağ kimyasal olarak bilindiğinden endüstri alanının en çok tercih edilen ürünüdür. Sülfürik asit sayesinde üretilen deterjanlar ve sabunlar hijyeni sağladığı için tercih edilir.

Zaç Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Halk arasında zaç yağı olarak kabul edilse de güçlü bir kimyasal bileşene sahiptir. Bu ham madde fabrikaların ısınma sistemlerinde ve üretilen üründe kullanılarak kullanım alanı en geniş asitlerden biridir. Kimya biliminde de sıkça tercih edilir. Bu maddenin herhangi bir benzeri bulunmamaktadır. Eş değer asit olmadığından birçok sektörde aranılan asitler arasında yer alır. Vücuda temas ettirilmemesi gerekir. Aksi halde birinci derecede yanık meydana gelerek yanık tedavisinin uygulanması gerekir. Asitten kaynaklı ciltte deformasyon söz konusu olabilir.

Yorumlar
Aysel Erdağı 10 Ocak 2018 - 04:36:01 Zaç yağı formülü nedir? Suda çözülme denklemi nasıl nasıldır? Bu yağın kullanım alanları tam olarak nedir? Sülfürik asit gibi olduğunu hatta birebir aynı olduğunu duydum ama tam bilmiyorum. Bu asit mi baz mı?cevapla
kimya öğretmeni 08 Mayıs 2019 - 13:35:01 zaç yağı sülfirik asittir. formülü H2SO4 tür. sudaki çözünme denkleminde H3O+katyonu ve HSO4- anyonuna iyonlaşır. en kuvvetli asitlerden biridir. suyu çekme özelliği vardır. temizlik ve gübre alanında fazlasıyla kullanılır.
Sevda Çelebi 17 Ekim 2018 - 16:25:52 Zaç yağının sistematik adı ve kimyasal formülü birçok kişi tarafından merak ediliyor. Birçok alanda kullanıldığı için insan sağlığına zararı olup olmadığını araştırıyorum. Özellikleri ve ph değeri hakkında bilgisi olan var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: