Mentollü Sigaranın Kadınlara ve Erkeklere Zararları Nelerdir?
Sağlık

Mentollü Sigaranın Kadınlara ve Erkeklere Zararları Nelerdir?

13 Mayıs 2019 - 10:01:44

Birçok sigara kullanıcısının tercih ettiği mentollü sigaranın kadınlara zararları farklılık gösterebilirken en kısa sürede kullanımın bırakılması gerekmektedir.

Mentollü Sigara Zararlı Mıdır?

Sigara tüketimini gerçekleştiren kişiler, her geçen gün iç organlarına zarar vermeye devam ederken uzun vadede çok ciddi hastalıklara yakalanıyorlar. Birçok kişi bunun bilincinde olarak sigarayı bıraksa da sigara üreticileri yeni kampanyalar ve ürünler ile birlikte kullanıcı sayısını arttırmayı hedefliyor. Mentollü sigaralar da son dönemde birçok insanın favori ürünleri olurken uzmanlar bu ürünlerin vücuda çok daha fazla zarar verdiğini belirtiyor. Mentollü sigaraların çok daha fazla çekildiğini söyleyen uzmanlar, yoğun miktarda çekilen dumanın akciğerlere ulaştığını ve bu bölgeye çok yüksek miktarda zarar verdiğini belirtiyor.

Mentollü Sigaranın Erkeklere Yan Etkileri Nelerdir?

Mentollü sigara kullanımının hem erkeklere hem de kadınlara etki eden ortak zararları yer alıyor. Bunların ilk sırasında akciğerlerin gördüğü hasar yer alıyor. Akciğerler, sigara kullanımından en çok etkilenen iç organ olurken birçok kişide akciğer kanseri oluşumu gerçekleşiyor. Bunun yanı sıra ağızda ve yutak kısmında da ciddi hasarlar ortaya çıkabiliyor. Sürekli olarak burada yaralar ortaya çıkabilirken insanların sosyal hayatlarına devam etmeleri zorlaşıyor. Birçok kişide kalp ve damar tıkanıklıklarına sebep olan sigara, insanlarda sürekli yorgunluk ve ağrıları tetikleyebiliyor.

Mentollü Sigaranın Kadınlara Zararları Nelerdir?

Sigara kullanımı hem kadınlar hem de erkekler için zararlı olsa da kadınlara ekstra zararları bulunuyor. Hamilelik döneminde olan kadınlar, sigara kullanımına devam ettiklerinde düşük yapma ihtimalleri ciddi şekilde artış gösteriyor. Bunun yanı sıra düşük yaşanmayan birçok vaka da kadınlar erken doğum yapmak zorunda kalarak çocuklarının gelişimini olumsuz bir şekilde etkiliyor. Hamile kalmaya çalışan çiftlerde de sigara tüketimi çok ciddi sorun olabiliyor. Kadınların hamile kalma ihtimalleri ciddi şekilde düştüğü için bu süreç istenmeyen bir şekilde uzuyor. Buna ek olarak tüp bebek uygulamasının tutma ihtimali de sigara kullanan bayanlarda çok daha düşük oluyor. Doğum aşamasının dışında erken menopoza da sebep olan sigara, kadınlarda yaşlanma etkilerinin çok daha erken kendisini göstermesini sağlıyor.

Nane Mentollü Sigara Nasıl Bırakılır?

İnsanların sigarayı bırakmak için uygulayabilecekleri onlarca farklı yol bulunuyor. Bu aşamada kişilerin ilk olarak kendileri sigarayı bırakmak için adım atması gerekiyor. Eğer insanlar tek başına direkt olarak sigara tüketimini kesemezlerse yardım almalarının gerekli olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Sigarayı bırakmak için uzmanlardan yardım almaya karar veren kişiler rahatlıkla birçok farklı merceğe başvuruda bulunuyor. Ülkemizde birçok insan doktorlardan gördüğü tedavi ile sigarayı bırakırken muhteşem bir hayat sürmeye başlıyor.

Uzmanlar sürekli olarak mentollü sigaranın erkeklere zararları konusunda tüketicileri uyarıyor olsa da insanlar bunları önemsemeden tüketime devam ediyor ve bırakmak için bir çaba sarf etmiyorlar. Mentollü sigara oldukça zararlıdır ve bırakmak için destek alabileceğiniz birçok yöntem ve kuruluş bulunmaktadır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: