Sağlık 24 Kasım 2021 - 17:55:34

Gastrit Nedir? Belirtisi Nelerdir? Ne İyi Gelir? Neden Olur?

Gastrit Nedir? Belirtisi Nelerdir? Ne İyi Gelir? Neden Olur?

Gastrit, mide asidine bağlı olarak oluşan yangı şeklinde isimlendirilen bir sinidirim sistemi rahatsızlığıdır.

Gastrit Nedir, Ne Demek?

Sindirim sistemlerinde yer alan hastalıklar, insanların günlük yaşantılarını çok büyük oranda zorlamaktadır. İnsanlar gün içerisinde sürekli olarak sindirim sistemlerini kullandıkları için sistem içerisindeki olumsuz durumlar, çok büyük sorunların oluşmasına sebep olmaktadır. Gastrit rahatsızlığı da son dönemde kendisini sıklıkla gösteren bir rahatsızlık olduğundan birçok kişi bu hastalığın ne olduğunu araştırmaktadır. Basit anlamda açıklamak gerekirse bu hastalık mide zarı iltihaplanması şeklinde tanımlana yapılabilir. Bu rahatsızlığa bir bakteri sebep olurken, bu bakteri mide içerisindeki mideyi koruyan asitlere olumsuz yönde etki ederek mide zarının iltihap kapmasına sebep olmaktadır.

Gastrit Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Bu hastalık, bir sindirim sistemi rahatsızlığı olduğu için belirtileri de sindirim sistemi üzerinde görülmektedir. Bu aşamada sindirim sisteminin çok kapsamlı oluşu, bu belirtilerin farklı hastalıklar sebebiyle de ortaya çıkabilmesini sağlamaktadır. Belirtileri görmeye başlayan kişiler rahatsızlığın tam olarak belirlenmesi için doktora giderlerse en doğru kararı vermiş olacaklardır. Gastrit belirtisi arasında ilk sırayı mide yanması almaktadır. Sürekli olarak midede yanma olması ve belirli dönemlerde ağıza acı bir sıvının gelmesi en önemli belirtisidir. Bunun yanında mide bulantıları, kusma, iştah kapanması ya da şişkinlik gibi belirtileri de birçok hastada görülmektedir. Bu belirtilerin ortaya çıkması insanlarda bu rahatsızlığın kısa süreli olarak yaşandığını da gösterebilirken uzun süreler belirtilerin devam etmesi durumunda endişe edilmesi gerekmektedir.

Gastrit Sebepleri Nelerdir? Neden Olur?

Birçok kişinin hayatları boyunca sıklıkla karşılaştıkları şeyler gastrit neden olur sorusuna cevapolarak gösterilebilir. Bu aşamada bakteriler sebebiyle oluşan bu hastalık, farklı kişilerden geçebilmektedir. Araştırmalar, yaklaşık olarak insanların %50'sinde bu bakterinin yer aldığı ve çeşitli yollarla diğer kişilere geçebildiğini göstermektedir. Bunun yanında her sindirim sistemi rahatsızlığı gibi bu rahatsızlıkta da beslenme alışkanlıklarındaki bozukluklardan etkilenmektedir. Dengesiz beslenme kişilerde bu sorunun ortaya çıkmasına sebep olurken alkol kullanımı da çok olumsuz etkiler gösterebilmektedir. Alkol kullanımı doğrudan midenin yüzey kısmını tahriş etmekte ve bu durum midenin dayanımını düşürmektedir. Buna ek olarak sigara kullanmak da mide içerisindeki asidin daha fazla salgılanmasına sebep olur ve bu da bu rahatsızlığı tetikleyen bir etmendir.

Gastrite Ne İyi Gelir?

Gastrit rahatsızlığı olan kişiler, bundan kurtulmak için belirli adımlar atabilirler. İlk olarak beslenmelerini tamamen düzene sokmaları gerekmektedir. Aksi halde bu hastalıktan kurtulmaları çok mümkün olmaz. Bu aşamada öğün atlamadan düzenli beslenmelerini gerçekleştirirlerken kişilerin yedikleri gıdaları çok iyi çiğnemesi ve yavaş yemek yemesi gerekir. Bunlar hastalık üzerinde son derece etkilidir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, bu rahatsızlığın üstesinden gelmede son derece etkili olur. Ispanak ve brokoli, bu doğrultuda tercih edilebilecek ilk gıdalar olurken lahana ya da bezelye gibi sebzeler de bu rahatsızlıktan kurtulmak için insanlar tarafından tercih edilebilmektedir.

  • gastrit
  • gastrit nedir
  • gastrit belirtisi
  • gastrit neden olur
Yorumlar
Azize Beyaz Gastrit tedavisi nasıl yapılır? Neler yenmeli? Midemde bu rahatsızlık var ve ağız tadıyla istediğim hiçbir yiyeceği yiyemiyorum. Midemin iyileşmesi için nasıl bir yöntem uygulamalıyım? İlaçsız tedavisi mümkün olur mu? Tamamen geçer mi? cevapla
Serpil Özcan Yaklaşık bir hafta önce bir ilaç kullandım ve midemde gastrit benzeri şikayetler oluşmaya başladı. Önce yan etki sandım fakat sonradan devam etti yine. Gastrit geçici bir rahatsızlık mı? Tedavi ile kesin sonucu var mı? Yoksa ömür boyu devam mı ediyor? cevapla
yorum yaz
Evde Makyaj Nasıl Yapılır? Nasıl Temizlenir?