At kestanesi yağı ne işe yarar? Nasıl hazırlanır? Varise iyi gelir mi?
Sağlık

At Kestanesi Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Hazırlanır? Varise İyi Gelir mi?

10 Ocak 2018 - 16:40:23

Özellikle kozmetik sektöründe çok fazla tercih edilen at kestanesi yağı birçok hastalığın tedavisinde tedaviyi destekleyici bitkisel yağ olarak kullanılmaktadır. Bu yağ damarlardaki kan dolaşımının düzgün bir şekilde olmasına yardımcı olur.

At Kestanesi Yağı Ne İşe Yarar?

Son yıllarda adından sıkça bahsedilen at kestanesi yağı özellikle kan dolaşımı sorunu olan kişilerde tedaviye ek olarak kullanılabilmektedir. Bu yağ herhangi bir krem ya da losyon ile karıştırılarak varisli bölgelerde tercih edilebilmektedir. Damar yapısını koruyucu bir yağ olduğundan varisli bölgelerdeki damar tıkanıklığının giderilmesinde tercih edilebilmektedir. Balgam söktürücü özelliği sayesinde kişinin göğüs ağrılarında etkili olmaktadır. Ayrıca hemoroit hastalığında bölgenin rahatlaması için tercih edilir. Bu yağın burkulma ve incilmelerde kas gevşetici olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra morarmalarda bölgede iyileşme sağlamaktadır. Kozmetik sektöründe göz altı morarmaları için çok fazla tercih edilmektedir.

At Kestanesi Yağı Varise İyi Gelir mi?

Varisler damar tıkanıklığı sebebiyle ortaya çıkan hastalıklardan biridir. Varisin örümcek şeklinde bölgeye yayılmasını engellemek için at kestanesi yağı tercih edilebilmektedir. Varis için kullanılan herhangi bir krem ya da losyon içerisine dahil edilen bu yağ bölgedeki damarların kan dolaşımını bir süre sonra normale çevirmektedir. Varis hastalığı özellikle kilolu bayanlarda daha fazla ortaya çıkmaktadır. Beslenme ile beraber damar tıkanıklığının meydana gelmesi görünüm olarak da kişiyi rahatsız etmektedir. Bu yüzden doğal tedavi yöntemleri ileriki dönemlerde daha da fayda sağlayarak kişide iyileşme gösterebilir. Varisli bölgelerde ağrıların artması kişiyi oldukça huzursuz eder. Bu sebeple varisli bölgelere sıcak uygulama tavsiye edilmez. Daha çok bitkisel yağlar ile masaj uygulaması tavsiye edilir. Varise yatkınlığı olan kişilerde varis önleyici olarak at kestanesi yağının kullanılması hastalığın ilerlemesine engel olabilmektedir.

At Kestanesi Yağı Nasıl Yapılır? Nasıl Elde Edilir?

Bitkisel yağlar genel olarak bitkilerin tohumlarından elde edilmektedir. At kestanesi yağıda at kestanesi tohumlarından elde edilir. Sonbaharda olgunlaşan at kestanesi tohumları kabuklarından arındırılır ve rendeden geçirilir. Rendeden geçirilmiş olan at kestanesi tohumları üzerine saf zeytinyağ ilave edilir. Cam bir kavanoz içerisinde alınan bu karışım 45 gün boyunca güneşte bekletilir. Her akşam olmak üzere çalkalanır. Güneşten alınan ısı ile tohumların özü tamamen zeytinyağına bırakılır. 45 gün sonunda yağ süzülür ve tekrar cam kavanoza koyulur. Süzülen yağ cam kavanozlarda serin yerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Sıcak yerde bekletildiğinde yağ özelliğini kaybeder. Kullanılacağı zaman az miktarda alınarak tekrar saklanan yerde bekletilebilir. Bu yağı kullanmadan önce mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Herhangi kronik bir rahatsızlık var ise doktorun önerdiği ölçüde kullanılması doğru olacaktır. Ayrıca alerjik reaksiyonlara karşı da mutlaka önceden küçük bir bölgede test edilerek cilde uygulanmalıdır.

Yorumlar
Işıl Burkankulu 10 Ocak 2018 - 16:50:23 At kestanesi yağı satın almak istiyorum. Nerede bulunur nereden alabilirim? Bu yağı birçok faydası olduğunu duymuştum. Kullanımı için dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir? Kremi de aynı şekilde faydalı olur mu?cevapla
İlknur Döğenci 17 Ekim 2018 - 16:36:53 Merhabalar at kestanesi yağı variste nasıl kullanılır ve yararlı etkileri olur mu diye merak ediyorum. Bu konuda bilgi almak istiyorum. Bacaklarımda varisler var ve ne yaptıysam geçmiyor. Bunları iyileştirmek için bu yağı önerdiler. Fiyatı çok pahalı mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: