Sağlık 30 Temmuz 2021 - 20:32:47

Spf Nedir, Ne Demek? Ne Anlama Gelir? Güneş Kremi Spf Kaç Olmalı?

Spf Nedir, Ne Demek? Ne Anlama Gelir? Güneş Kremi Spf Kaç Olmalı?

SPF; güneşin zararlı ışınlarına karşı bir güvenlik faktörü olarak nitelendirilen, ultraviyole A ve B'ye karşı ciltte meydana gelebilecek hasarın engellenmesini sağlayan bir etkendir. Güneş kremlerinde, nemlendirici kremlerde ve fondötenlerde bulunan bu değer, güzellik ve bakım ürünlerinin önemli bir parçasıdır.

Spf Nedir, Ne Demek?

Cildi UV ışınlarının yan etkilerine karşı koruyan SPF; Sun Protectin Factor şeklinde açıklaması bulunan, güneşten koruma faktörü ve koruma gücü olarak nitelendirilmektedir. SPF değeri arttıkça kullanılan ürünün UVB ışınlarına karşı koruma değerinin yükselmesi söz konusudur. Güneşin ilk reaksiyonu olan kızarıklığa karşı ürünün koruma gücü olarak tanımlanır. SPF hafif, orta ve yüksek koruma olarak 3 şekilde incelenmektedir. Bunu şöyle açıklayabiliriz:

 • SPF 4-12: Hafif koruma
 • SPF 14-30: Orta koruma
 • SPF 30 ve üst: Yüksek koruma

SPF 15 yaklaşık olarak %90 koruma sağlarken SPF 30 %97 koruma sağlamaktadır. Günlük kullanım için SPF 15-30 arası yeterli olmaktadır. Bu faktör günlük hayatta güneş ışınlarına karşı yaklaşık olarak %90 oranda koruma sağlar ve kızarıklığı önler. Genel olarak SPF değeri UVA'ya karşı tam koruma sağlamamaktadır. Bundan dolayı SPF ve UVA korumalar ayrıca kullanılmalıdır. Güneş kremlerinin hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruyucu olmalıdır.

SPF Nedir?

Spf Ne Anlama Gelir?

Güneş koruma faktörü olarak tanımlanan SPF, güneş ışınlarının yakma etkisine karşı korumadır. SPF güneş kremi, teninizin güneşe karşı ne kadar korunduğunu gösterir. Eğer açık ve hassas bir tene sahipseniz SPF değeri yüksek olanları tercih etmelisiniz. Genel olarak bu değer güneş kremlerinde olsa da aynı zamanda fondötende SPF değerlerine de rastlanılmaktadır. Günlük hayatta kullanılan bu fondötenler hem cildi pürüzsüz hale getirirken hem de cildi zararlı güneş ışınlarına karşı korumaktadır. SPF kaç olmalı diye baktığımızda; SPF 30 ve SPF 50 değeri cildi güneşten 2 saat boyunca korumaktadır. SPF 15 ve SPF 20 ise en fazla 1,5 saat korumaktadır. Sabah 9 da güneş cildinizi 1 saat sonra yakarken öğlen saatinde bu oran 15 dakikaya inmektedir. Bundan dolayı SPF kullanımı saate, kullanım yerine göre değişmektedir.

SPF Ne Anlama Gelir?

Güneş Kremi Spf Kaç Olmalı?

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte güneşin UV ışınları daha zarar verici olmaktadır. Cilt hasarlarını ve beraberinde cilt kanserini önlemek için güneş kremi kullanılmalıdır. Güneş kremi kaç spf olmalı diye baktığımızda ise uzmanlar en az 30 olması gerektiğini belirtmektedir. Doktorların önerdiği en iyi güneş kremi kişinin tenine göre ve yüksek SPF'li olanlardır. Eğer cildiniz hassassa SPF 50 ve üzerini kullanabilirsiniz. Özellikle güneşlenmeden 15 dakika önce kreminizi sürmeniz ve cildiniz güzelce emmesini sağlamanız gerekmektedir. Birçok kişi SPF 30 ve SPF 50 arasındaki farkı merak etmektedir. Şöyle ki bu değer güneşten korunma faktörünü gösterir ve bu ikisi arasındaki fark genel anlamda güneş ışınlarının vücuda ne kadar etki edeceğini ve kremin ne kadar koruyacağını gösterir. SPF 50 daha yüksek koruma içermektedir.

Spf Güneş Kremi Kullananlar ve Yorumlar

Gerek yaz gerekse kış aylarında güneş ışınlarının ciltte tahribat oluşturmaması için SPF güneş koruyucu kullanımı önerilmektedir. Birçok kişi SPF güneş kremlerini kullanmaktadır. Yorumlara baktığımızda özellikle beyaz tenliler için yüksek korumaların tercih edildiğini görmekteyiz. Sizler de tatile gidin ya da gitmeyin güneşe maruz kalıyorsanız eğer mutlaka güneş kremi kullanınız.

 • spf
 • spf nedir
 • sun protectin factor
 • spf değeri
 • spf ne anlama gelir
 • spf güneş kremi
 • fondötende spf değerleri
 • spf kaç olmalı
 • güneş kremi spf kaç olmalı
 • doktorların önerdiği en iyi güneş kremi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Yosun Çayı Faydaları Nelerdir? Kullananlar ve Kullanıcı Yorumları