Sağlık 11 Nisan 2021 - 14:40:20

Kan Şekerini Ne Düşürür? Ne Yükseltir?

Kan Şekerini Ne Düşürür? Ne Yükseltir?

Kan şekeri, gün içerisinde tüketilen besinler nedeniyle yükselirken aynı zamanda düşebilmektedir. Kandaki şeker oranının yüksek olması diyabet hastalığı başta olmak üzere vücutta pek çok rahatsızlığa neden olmaktadır.

Kan Şekerini Ne Düşürür?

Vücutta kan şekerinin yükselmesi sinir hastalıklarına neden olabilirken aynı zamanda görme yetisinin kaybolması, gerginlik ve baygınlık meydana getirebilir. Bu tarz hastalıkları ve kötü sonuçları önlemek için kan şekerinin dengelenmesi ve yüksek seviyelerden düşürülmesi gerekmektedir. Evde şekeri düşürmenin yolları şu şekilde betimlenebilir:

Tarçın: Diyet listelerinde en fazla tercih edilen besinlerden biridir. Tarçınlu su içmek gün içerisinde kan şekerinin düşürülmesi ve dengelenmesi için etkilidir. Limon şekeri düşürür mü diye merak ediyorsanız bu karışımın içerisine limon de ekleyebilirsiniz. Yükselen kan şekerini düşürmek için taşını türlü besinlere ekleyebilirsiniz.

Çemen otu: Kan şekeri üzerinde çok güçlü bir etkisi olan çemen otu ölçülü bir şekilde tüketildiği zaman anti-diyabetik etkiye sahiptir. Vücutta insülin salınımını düzenleyen bu bitki şeker hastaları için adeta bir şifadır. Yüksek şekeri düşürmek son derece etkilidir.

Zerdeçal: Eğer ki kan şekeriniz son zamanlarda sürekli yüksekse tükettiğiniz besinlere zerdeçal eklenebilir. Kan şekerinin düşürülmesini sağlayan zerdeçal, makarna, pilav, makarna, çorba, yoğurt gibi besinlere katılarak tüketebilir. Vücut direncinin yükseltilmesini sağlayan zerdeçal diyabet için etkili baharatlar arasındadır.

Brokoli filizi: Tip 2 diyabet için etkili olan brokoli filizi, ani şeker yükselmelerinde tüketilebilir. Şeker hastalığı için yapılan araştırmalarda etkili olabileceği belirtilmiştir.

Sirke: Eğer ki yüksek karbonhidratlı besinler tüketiyorsanız, yiyeceklerinize sirke ekleyebilirsiniz. Bu konuda en etkili olan elma sirkesidir. Günde bir fincan kadar sirkeli su tüketmek, kan şekerinin yükselmesini önlerken aynı zamanda düşürülmesine de yardımcı olur. Doygunluk hissi veren sirke, insülin salınımını da kontrol altına alır. Kan şekeri yükselince ne yapmalı diye merak ediyorsanız bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Belirtilen besinlerin dengeli oranda tüketilmesi evde yüksek kan şekeri nasıl düşürülür sorusu için etkili ve faydalı bir yöntem olacaktır. Eğer ki şeker hastalığın varsa uzman bir doktordan destek almayı ihmal etmeyiniz.

Yüksek Şekeri En Çabuk Ne Düşürür?

Birçok kişinin merak ettiği yüksek şekeri ne düşürür sorusunun cevabı için birkaç seçenek sunabiliriz. Bunlar şöyledir:

Sarımsak: Doğal antibiyotik özelliği bulunan sarımsak yüksek kan şekerini dengelerken aynı zamanda vücudu korumaktadır. İnsülin direnci olan kişilerde yağ depolanmasını önlemektedir. İster çiğ ister pişmiş şekilde tüketebilirsiniz. Kan basıncını kontrol eden bu besin vücuda giren şekerin kana karışmasını da önlemektedir.

Yaban mersini: Antioksidan açısından zengin olan yaban mersini, taze bir şekilde tüketildiği zaman sağlık açısından oldukça etkilidir. Kan şekerini ideal seviyede tutarak yükselmesini önlemektedir. Şekeri ne dengeler sorusu için gün içerisinde yaban mersini ile yapılan içecekleri tüketmeniz faydalı olacaktır.

Tatlı patates: Glisemik indeksi düşük olan bu besin, kan şekerini dengelemektedir. Fakat ölçülü olarak tüketilmesi gerekir. Aşırı tüketilirse kan şekerinin yükselmesine neden olabilir. Kan şekerini kısa süre içerisinde dengeleyen bu besinin içerisinde şeker vardır. Fakat tehlike arz etmemektedir.

Avokado, keten tohumu, fındık, karahindiba gibi besinler de aynı şekilde kan şekerinin dengelenmesi için faydalıdır. Bunların yanı sıra kan şekeri yükselince ne yapılmalı diye baktığımızda egzersizin önemli olduğunu vurgulayabiliriz. Karbonhidratlı besinlerin tüketimini azaltmanız gerekmektedir. Lifli besin tüketin ve aynı zamanda bol miktarda su tüketimi sağlayınız. Glisemik indeksi düşük besinleri tüketiniz. Stresi yönetin ve hayatınızdan çıkartın. Aynı zamanda kilo kontrolü sağlayınız.

Kan Şekerini Ne Yükseltir?

Asıl anlamda kan şekerini yükselten yiyecekler olarak karbonhidrat değeri yüksek olan besinlerdir. Bunların yanında bazı enfeksiyon hastalıkları ve ilaçlar da aynı şekilde kan şekerini yükselmektedir. Kortizon ve kortizonlu ilaçlar, idrar söktürücüler ve adrenalin içeren ilaçlar kan şekerini yükselten ilaçlar kategorisindedir. Eğer ki besinleri listeyecek olursak:

Beyaz ekmek: Her gün tüketilen beyaz ekmek diyabet riskini artırmaktadır. Çünkü beyaz ekmek rafine undan yapılır ve çabuk sindirilir. Bu da kan şekerinin yükselmesine neden olur. Tükettiğiniz ekmeğin lif oranı yüksek olmalı ve tam buğday, çavdar ya da kepek içermelidir.

Şekerli ve gazlı içecekler: Katı besinlerin yanında karbonhidrat değeri yüksek olan sıvılar da şekerin yükselmesine neden olabilir. Her gün gazlı içecek içenlerin diyabete yakalanma oranı daha yüksektir. Bu içeceklerin yerine, su, maden suyu, ayran, yeşil çay, kefir ve ayran içilmelidir.

Kırmızı et: Yüksek oranda yağ içeren kırmızı et kan şekerini yükseltir ve diyabet riskini artırır. Salam, sosis, jambon gibi besinlerin fazla tüketilmesi da bu hastalığın oluşum riskini artırır.

Tam yağlı süt, fast-food ve paketlenmiş yiyecekler kan şekerinde yükselme meydana getirmektedir. Kan şekerini dengeleyen şeyler tüketerek hem sağlığınızı hem de kan şekerini kontrol altına alabilirsiniz.

Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Açlık kan şekerinin değeri 70 ila 99 mg/dl arasında olmalıdır. Tokluk şeker kaç olmalı diye bakacak olursak eğer bunun da 80 ila 140 mg/dl olması gerekmektedir. Şeker ölçülmeden önce kafein, alkol ve sigara alınmamalıdır. İlaç kullanılmamalı ve aşırı stres altında olunmamalıdır. Buna göre ölçüm yapılmalıdır.

  • kan şekerini ne düşürür
  • evde şekeri düşürmenin yolları
  • limon şekeri düşürür mü
  • kan şekeri yükselince ne yapmalı
  • evde yüksek kan şekeri nasıl düşürülür
  • yüksek şekeri en çabuk ne düşürür
  • yüksek şekeri ne düşürür
  • şekeri ne dengeler
  • kan şekeri yükselince ne yapılmalı
  • kan şekerini ne yükseltir
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Sebze Yemekleri Nelerdir? Pratik Sebze Yemekleri Tarifleri