Sağlık

Böbrekleri Temizleyen Besinler Nelerdir? Böbrek Hücrelerini Yenileyen Bitkiler Nelerdir?

11 Aralık 2020 - 08:50:42
Böbrekleri Temizleyen Besinler Nelerdir? Böbrek Hücrelerini Yenileyen Bitkiler Nelerdir?

Vücudumuzun büyük yükünü taşıyan böbrekleri temizleyen besinler, bu organların zararlı toksin maddelerden arınmasını sağlamaktadır. Vücudumuzun temizlenmesine sağlayan bu organlarımızı korumak için bol içmeli ve sağlıklı beslenmeliyiz.

Böbrekleri Temizleyen Besinler Nelerdir?

Toplumda sık sık görülen böbrek rahatsızlıkları geç fark edilmektedir. Yapılan birtakım araştırmalara göre böbrek hastalarının sadece %10'u rahatsızlığının farkındadır. Böbreklerin fonksiyonları zayıfladığı zaman kan temizlenmez ve bu durum kandaki zararlı maddelerin dışarı atılmasına engel olur. Böbreklerin yeterli şekilde çalışmaması kansızlık ve beraberinde halsizlik meydana getirir. Uykusuzluk, cilt kuruluğu, kaşıntı, sık idrar çıkmak, idrarda kan görülmesi ve göz etrafında geçmeyen bir şişkinlik söz konusu ise böbreklerde sorun var demektir. Böbrekleri temizleyen besinler ile fonksiyonların düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.

İçeriğinde bol oranda lif barındıran elma böbreklere iyi gelen yiyecekler arasında yer almaktadır. Böbrek rahatsızlıklarından kurtulmak için bu meyveyi tüketebilirsiniz. İdrar ve mesane problemlerine karşı da iyi gelmektedir. Bununla birlikte yol kenarlarında rahatça bulunabilen ayrık otu pis kanı ve vücuttaki toksin maddeleri temizleyen bir besindir. Bu bitkiden de yararlanılabilmektedir. Böbrek taşlarının dışarı atılmasını sağlayan bal kabağı böbreklerin temizlenmesine yardımcı olan bir başka besindir. Demir ve çinko mineralleri açısından zengin olan ve omega 3 barındıran kabak çekirdeği, maydanoz ve mürdüm eriği böbrekleri temizleyen gıdalar arasında gösterilmektedir.

Böbrek Hücrelerini Yenileyen Bitkiler Nelerdir?

Sindirim sisteminin iyileştirilmesine yardımcı olan adaçayı, hazımsızlık ve şişkinlik problemlerinin giderilmesini sağlarken aynı zamanda içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde böbreklerin daha sağlıklı çalışmasını da sağlar. İçerisinde yer alan A, B ve C vitaminleri sayesinde böbreklerden kaynaklanan pek çok hastalığın önlenmesine de yardımcı olmaktadır. A vitamini bakımından zengin olan sebzeler böbrek hücrelerini yenileyen bitkiler arasında yer almaktadır. Bu sebzeler aynı zamanda kolik rahatsızlıklarının önlenmesine de yardımcı olur.

Vücutta zararlı maddeler ile savaşan ve vücudun savaşma mekanizmasını güçlendiren kuşburnu böbreklere iyi gelen bitkiler arasında yer almaktadır. Isırgan otu idrar problemlerin çözülmesine etkili olan bir başka bitkidir. İçeriğinde yer alan A, B kompleks, demir, çinko, potasyum ve C vitamini ve mineralleri ile karahindiba böbrek sağlığının korunmasına yardımcı olan bitkiler arasında yer almaktadır.

Böbrekleri Temizleyen Detoks Tarifi Nedir?

Daha sağlıklı böbrekler için bitkisel detoks sularından yararlanmak faydalı olmaktadır. Böbrekleri temizleyen detoks tarifine baktığımızda 40 gram maydanoz, 1 litre su ve 2 dili limon gerekmektedir. Maydanozları güzelce yıkayıp saplarından ayırınız. suyu ocakta kaynatıp kaynayan suyun içerisine maydanozları ekleyiniz. Sonrasında içerisine limon ekleyip içebilirsiniz. Bu detoks ile böbreklerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Böbrekleri Çalıştıran Yiyecekler Nelerdir?

D vitamini, kalsiyum ve probiyotik açısından zengin olan yoğurt böbrekleri çalıştıran yiyecekler arasında yer almaktadır. Günde bir ya da birkaç kez bir kase kadar ev yoğurdu tüketmeniz yeterli olacaktır. Antioksidan ve antienflamatuvar özelliği bulunan diüretik etkisi bulunan limon suyu böbrekler için faydalı olan bir besinlerdendir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: