Sağlık 10 Aralık 2020 - 18:43:22

Corona Virüsü Atlattıktan Sonra Bulaşır mı? Tekrarlar mı?

Corona Virüsü Atlattıktan Sonra Bulaşır mı? Tekrarlar mı?

Covid-19 olarak isimlendirilen corona virüs, akciğerleri etkisi altına alarak vücutta ciddi bir tahribat meydana getiren hastalık çeşididir. Corona virüsü atlattıktan sonra bulaşır mı ve yeniden tekrarlar mı diye sıklık merak edilirken aynı zamanda kurtulma yollarına dair araştırmalar da bulunmaktadır.

Corona Virüs Atlattıktan Sonra Bulaşır mı?

Tüm dünyaya etkisini sarmış olan corona virüs, ülkemizde de artmaya ve yayılmaya devam etmektedir. Genç, yaşlı, çocuk herkesin hayatını tehdit eden corona virüs, vücutta ciddi bir tahribat meydana getirirken aynı zamanda ölüm gibi sonuçların alınmasına sebebiyet veren corona virüs atlattıktan sonra bulaşır mı diye merak edilmektedir. Vücudun bu virüse karşı bağışıklığı oluşur mu diye merak edilmektedir. Yapılan gözlemler neticesinde virüs atlatıldıktan sonra tekrardan bulaşabildiği ortaya koyulmuştur. Pek çok kişinin virüsü atlattıktan sonra tekrardan yakalandığı gözlemlenmiştir.

Sürekli olarak mutasyona uğradığı belirtilen ve vücutta bir bağışıklık söz konusu olmadığı için yeniden bulaşma riskinin var olduğu belirtilmektedir. Uzmanlar virüsün yapı olarak ufak değişikliklere uğradığını fakat bunun bulaşmaya ya da tedaviye etkisinin olmadığı belirtilmiştir. Uğramış olduğu mutasyonlar ile bulaşma riskinin azalması beklense de böyle bir ihtimalin olmadığı gözlemlenmektedir. Bu süreç içerisinde yapılan incelemeler göre hastalığı iyileşme sonrasında tekrardan bulaşabildiği gözlemlenmiştir.

Corona Virüs Atlattıktan Sonra Tekrarlar mı?

Ülkemiz dahil olmak üzere pek çok ülkeyi etkisi altına almış olan corona virüs atlattıktan sonra tekrarlar mı sorusu ihtimali kesin olarak değerlendirilen bir rahatsızlık olarak nitelendirilmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre virüs atlatışmış olsa bile tekrar vücuda enfekte olabilmektedir. Hastalık atlatılmış olsa bile aynı şekilde maske ve mesafe kurallarına uyulması gerekmektedir. Aksi durumda tekrar bulaşma ve başkasına bulaştırma durumu söz konusu olabilmektedir.

Her geçen vaka sayısının artması ve gerekli tedbirlere uyulmaması virüsün yayılma hızının son sürat devam etmesine neden olmuştur. Birçok kişi hastalığı bir kere geçirdim bana birşey olmaz diye düşünmektedir. Bunun sonucunda tekrar hasta olup pek çok kişiye de yayılmasına sebebiyet vermektedir. Korona virüs sürekli olarak mutasyona uğradığı için ve vücudumuzun buna bağışıklığı olmadığı için tekrarlayabilmektedir.

Koronavirüs Geçirenler ve Yorumlar Nelerdir?

Genel olarak bu virüs asemptomatik atlatılmaktadır. Geçirenlerin pek çoğu böyle söylerken bir kısmı grip benzeri belirtiler gördüğünü, bir kısmı tat alma duyusunun yok olduğunu, bir kısmı ise daha ağır atlattığını belirtmektedir. Koronavirüs geçirenler ve bu virüsü atlatanlar diğer insanları dikkatli olması konusunda uyarmaktadır. Çünkü akciğeri etkileyen bu virüs pek çok kişinin ölmesine, nefes alamamasına sebebiyet vermiştir. Ayrıca tekrar tekrar yakalanmak da kötü sonuçlar doğurabilir. Çünkü her seferinde virüs farklı şekilde etki yapıp tahribat meydana getirebilir.

Koronavirüs Ne Zaman Bitecek?

Bilim insanların cevap vermekte zorlandığı koronavirüs ne zaman bitecek sorusunun kesin ve mutlak bir cevabı bulunmamaktadır. Son zamanlarda hız kazanan aşı çalışmaları ile birtakım tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Fakat virüsün tamamen bitmesi için bunların yanınsa insanların maske ve mesafe konularında bilgi olması ve tedbirlere uyması gerekmektedir.

  • corona virüsü atlattıktan sonra
  • corona virüsü atlattıktan sonra bulaşır mı
  • corona virüsü atlattıktan sonra tekrarlar mı
  • koronavirüs geçirenler
  • koronavirüs ne zaman bitecek
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Makyaj Sabitleyici Pudra ve Sprey Nedir? Nasıl Kullanılır? Fiyatları Ne Kadar?