Sağlık 10 Aralık 2020 - 08:50:19

Kale Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Bulunur? Nasıl Yetiştirilir?

Kale Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Bulunur? Nasıl Yetiştirilir?

Kıvırcık lahana olarak da isimlendirilen kale bitkisi, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralin karışlanmasına yardımcı olan Doğu Akdeniz ve Orta Asya'da sık rastlanılan bir bitki türüdür.

Kale Bitkisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kara lahananın bir türü olan kale bitkisi; kıvırcık lahana, kale otu ya da kara lahana olarak da isimlendirilen bir besindir. Kara lahanadan daha sert olan kale bitkisi, aynı zamanda daha geniş damarlara sahiptir. Kalın ve geniş damarlara sahip olan bu bitki koyu yeşil olana göre daha yüksek besin değerine sahiptir. Özellikle potasyum bakımından oldukça zengindir ve dünyanın en sağlıklı bitkileri arasında yer almaktadır.

İçerisinde yer alan kalsiyum değeri sütten daha fazla olan kale bitkisi Tayvan, Güney Kore, Vietnam ve Çin gibi ülkelerde özel olarak yetiştirilmektedir. Burada yaşayan halk tarafından farklı şekillerde tüketilen kale bitkisinin içerisinde yer alan potasyum sayesinde faydalı etkiler meydana getirirken aynı zamanda yan etkiler de oluşturabilmektedir. Sağlıklı besinler arasında yer alan kale bitkisinin böbrek hastalığı olan kişiler tarafından sınırlı tüketilmelidir ve dikkat edilmelidir.

Yağ açısından oldukça düşük değerlere sahip olan kale otu, diyet listelerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Yüksek oranda lif içermesi sayesinde sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Sağlıklı kilo verme konusunda sağlıklı ve düzenli bir sindirim sistemi oldukça önemlidir. Bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlayan bu bitki sayesinde kilo almayı önler ve aynı zamanda bağırsakta besin kalıntısının kalmasını önler.

Kale Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Vücudun ihtiyacı olan kalsiyumun sağlanmasına yardımcı olan kale bitkisi, diş ve kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır. Sütten daha fazla kalsiyum barındıran bu içecek, ilerleyen yaşlarda meydana gelen diş kaybı ve romatizmal birtakım hastalıkların önlenmesini sağlamaktadır. Kemiklerdeki sıvı kaybının önlenmesini sağlayan kale bitkisi kemiklerin iyileşmesini ve gelişmesini sağlamaktadır. Uzmanlar özellikle herhangi bir darbe ve kırılma gibi travmalar sonrasında kemiklerin daha kısa sürede iyileşmesini desteklemektedir.

İçerisinde yüksek oranda demir barındıran kale bitkisi kansızlık gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Kanda yer alan kan yapıcı hücrelerin artmasını sağlayan bu bitki kansızlığı önlerken aynı zamanda kan basıncının kontrol edilmesini de sağlamaktadır. Bu etki aynı zamanda yüksek ve düşük tansiyon etkilerinin giderilmesine etki eder. Yüksek oranda K vitamini içeren kale bitkisi, zihinsel problemlerin önlenmesine yardımcı olur. Sinir sisteminin güçlenmesine destek olurken aynı zamanda konsantrasyonu artırır. İleri yaşlarda meydana gelebilecek olan hafıza kaybı ve unutkanlık problemlerinin önüne geçmektedir. Hücre yenilenmesine katkı sağlayan bu bitki meme, yumurtalık ve kolon kanseri gibi rahatsızlıkların önlenmesini sağlar.

Kale Bitkisi Nerede Bulunur?

Genel olarak Doğu Akdeniz ve Orta Asya'da yetişen bu bitki Güney Kore, Tayvan, Vietnam, Çin gibi ülkelerde bulunmaktadır. Bununla birlikte son zamanlarda faydaları sayesinde dünya üzerinde pek çok kişi tarafından tüketilmektedir. Pek çok Dünya yıldızının da tükettiği belirtilmektedir. Kale otu yemeği yapılabilir ve aynı zamanda farklı pek çok şekilde tüketilebilir.

Kale Otu Nasıl Yetiştirilir?

Bu bitkinin yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Öncelikle kale bitkisi tohumu çimlendirmeden önce bir süre suda bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonra tohumları sudan çıkartıp toprağa bırakınız. Sonrasında üzerine biraz tof atın ve nemlendirilmesini bekleyiniz. Tohumları hareket ettirmeden her gün su verin ve nemlendirilmesini sağlayınız. Bu şekilde sağlıklı olarak yetişmesini sağlayabilir ve sonrasında afiyetle tüketim sağlayabilirsiniz.

  • kale bitkisi
  • kale otu
  • kale otu yemeği
  • kale bitkisi nedir
  • kale bitkisinin faydaları
  • kale bitkisi nerede bulunur
  • kale otu nasıl yetiştirilir
  • kale bitkisi tohumu
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Damiana Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı Ne Kadar?