Sağlık

Histerik Kişilik Bozukluğu Nedir, Ne Demek? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

10 Mayıs 2021 - 19:41:54
Histerik Kişilik Bozukluğu Nedir, Ne Demek? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Histerik kişilik bozukluğu; aşırı ilgi görme, aşırı duygusallık, dikkati üzerine çekme isteği olan, basit olayları büyütme, dramatize etmeye eğimli ve abartılmış duygusal tepkiler verme gibi özellikler meydana getiren bir tür psikolojik rahatsızlıktır.

Histerik Kişilik Bozukluğu Nedir, Ne Demek?

Genç yaşlarda meydana gelen ve aşırı duygusallık olarak kendini gösteren histerik kişilik bozukluğu; her kötü durumu kendine dert ederek ağlama, devamlı olarak ilgi bekleme ve ilgi odağı olmadıklarında kendilerini rahatsız hissetme gibi şeyler ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın görüldüğü kişiler yakın ilişki kurmakta oldukça zorlanırlar. Aşırı yakın ve samimi gibi görünebilirler. Fakat genel olarak bu durum içi boş ve duygusallıktan oldukça uzaktır. İlişkilerinde kontrolü kendileri sağlamaya çalışan bu kişiler aynı zamanda kendilerini çok fazla bağımlı da hissederler.

Sürekli ilgi odağı olma istekleri nedeniyle histerik kişilik bozukluğu olan kişiler karşı cinsi bir rakip olarak görürler. Hayal kırıklığına karşı toleransları hiç yoktur. Hayal kırıklığı yaşadıkları zaman öfke ve üzüntü gibi duygular meydana gelebilmektedir. Histerik kişilik bozukluğu örneklerine baktığımızda değersizlik ve reddedilme korkusunun hakim olduğu gözlemlenir. İntihara teşebbüsleri çok fazladır.

Histerik Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Sinsi olarak ilerleyen bu rahatsızlığa sahip olan kişiler uzun bir süre boyunca histerik olduklarının farkında değillerdir. Bu kişilere göre mutlu olmanın tek yolu insanların onları övmesidir. Zayıf yönlerini örtmek için komik gibi davranmaya çalışan kişilerin hastalığı olarak belirtilen histerik kişilik bozukluğunun belirtilerine baktığımızda şunları sayabiliriz:

  • Bu hastalığa sahip olan kişiler bulundukları ortamlarda sürekli olarak ilgi odağı olmak isterler.
  • İlgi toplamak için fiziksel görünüşlerini değiştirirler.
  • Konuşma sırasında devamlı olarak diksiyonunu düzeltir ve aynı zamanda yabancı kelimler kullanmaya özen gösterirler.
  • Yaşamış oldukları duyguları aşırı bir şekilde göstermektedirler.
  • Sürekli olarak akıl vererek konuşurlar. Aynı zamanda kendi yaptığı hataları sanki başkası yapıyormuş gibi anlatırlar.
  • Övgü toplamak ve takdir edilmek için her türlü yolu denerler.
  • Kimseye bağlanmayan bu kişiler bulundukları ortama göre davranır.
  • Kendilerine ait bir düşünce ve fikirleri bulunmamaktadır.

İlgi odağı olmak için sürekli olarak abartılı görünen bu kişiler, her şeyi aşırı düşünürler. Yüzeysel duygular sergilerler. Sürekli olarak popülerliğini artırmaya çalışırlar. Ayrıca insanlara içli dışlı davranarak kimsenin duygularını anlamayacağını sanarlar. Belirtiler dahilinde histerik ve histrionik farkı merak edilmektedir. Bu iki kavram da aynıdır. Farkı bulunmamaktadır.

Histerik Kişilik Bozukluğu Neden Olur?

Tam olarak nedeni belli olmayan histerik kişilik bozukluğu nedenlerine baktığımızda çevresel etkenlerin aynı zamanda genetiğin etkili olduğu belirtilmektedir. Çocukluk döneminde istismara uğrayan kişilerde bu rahatsızlık görülebilmektedir. Ayrıca anne ve baba ile olan iletişim bozuklukları, ihmalkar ve ilgisiz ebeveynlere sahip olan çocuklarda bu hastalığın meydana geldiği görülmektedir. İlgisiz kalan bebekler ve çocuklar duygularını dile getirmek için abartılı davranışlar sergilerler. Bu davranış büyüdüğü zaman çocukta daha da ilerler ve yetişkinlikte de görülür. Hem kız çocuklarını hem de erkek çocuklarını yetişkinlik döneminde olumsuz yönde etkilemektedir.

Histerik Kişilik Bozukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel olarak ileri düzeyde olmadığı sürece histerik kişilik bozukluğunda ilaç kullanılmamaktadır. Tedavi olarak genellikle psikoterapi uygulanmaktadır. Hastalar genel olarak kendilerini doktora tam olarak anlatamadığı için terapi biraz zorlayıcı olabilir. İyi bir güven ortamı sağlandığı zaman hasta kendini dürüst olarak ifade edebilir. Histrionik kişilik bozukluğu olanlara nasıl davranılmalı diye baktığımızda kişilere çok fazla empatik davranmayınız. Eşinizin ya da sevgilinizin böyle bir rahatsızlığı varsa tedavi olması için ikna edebilirsiniz. Böylece daha sağlıklı bir ilişkiniz olacaktır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: