Sağlık 11 Mayıs 2021 - 11:56:46

1 Haftada 5 Kilo Almak İçin Kaç Kalori Almalıyım? Ne Yapmalıyım?

1 Haftada 5 Kilo Almak İçin Kaç Kalori Almalıyım? Ne Yapmalıyım?

1 haftada 5 kilo almak zor gibi hatta bazı kişiler için hayal gibi gelebilir ama istikrarlı bir beslenme listesiyle 1 haftada 5 kilo almak hiçte zor değil.

1 Haftada 5 Kilo Almak Mümkün mü?

Fazla kilolu olmak kadar fazla zayıf olmakta aynı şekilde sağlık için sorun oluşturmaktadır. 1 haftada 5 kilo almak hem kolay hem de zordur. Eğer ki doğru beslenme yöntemlerinden destek alırsanız mümkün olabilmektedir. Yazımızın içeriğinde evde 1 haftada 5 kilo almak için denenmiş yöntemler, karışımlar ve beslenme önerileri yer alırken aynı zamanda 5 kilo için günlük alınması gereken kalori değerine de yer verilmektedir.

1 Haftada 5 Kilo Almak İçin Kaç Kalori Almalıyım?

Kalori hesaplama yöntemleri ile kilo verilirken aynı zamanda kilo da alınabilmektedir. Gün içerisinde tükettiğiniz yiyeceklerin, içeceklerin kaç kalori olduğunu bilirseniz ve en önemlisi günlük almanız gereken kalori miktarını hesapladıysanız kilo almak daha kolay olacaktır. Birçok kişi kilo almak için günde kaç kalori almalıyım diye merak etmekte ve araştırma yapmaktadır. Öncelikle şunu belirtebiliriz ki kilo almak için günlük almanız gereken kalori miktarının üzerine çıkmanız gerekmektedir. Organlarımızın fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için ve sağlıklı bir yaşam için her insanın alması gereken bir kalori değeri vardır. Bu yaşa, cinsiyete göre değişkenlik göstermektedir. Kilo almak için ise bu değerin üzerine çıkılması gerekmektedir.

1 kilo almak için 7000 kalori alınması gerekmektedir. Yaktığımız kaloriden 7000 kalori fazla aldığımızda 1 kilo almış oluruz. 5 kilo almak için ise 5x7000 kaloriden 1 hafta içerisinde 35000 kalori fazla almamız gerekmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları, kişiye özel bir diyet programı ile 1 haftada 5 kilo almak mümkündür. Fakat bunun uzman bir diyetisyen eşliğinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

1 Haftada 5 Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Zayıf olmanın asıl nedenlerine baktığımızda yetersiz ve sağlıksız beslenme, öğünler arasında uzun zaman boşluklarının olması, yemek seçimlerinin sağlıksız olması, yeterli bir şekilde gıda alımı sağlanmadan fiziksel aktiviteye geçilmesi ve enerjinin düşürülmesi şeklindedir. Bunlar normal nedenlerdir. Bunların haricinde kanser, yeme bozuklukları gibi hastalıklarda zayıflık nedeni olarak gösterilmektedir. 1 haftada 5 kilo almak evde uygulanacak bazı beslenme yöntemleri ile gerçekleştirilebilir.

Sağlıklı bir şekilde kilo almak, kademeli olarak yapılması gereken bir uygulamadır. Bir anda değil yavaş yavaş alırsanız vücudunuzda yağlanma meydana gelmeden ideal kiloya ulaşmanız mümkün olacaktır. Eğer ki kilo almak için aburcubur gibi sağlıksız besinleri tüketirseniz diyabet, obezite gibi farklı hastalıklara davetiye çıkartırsınız. Kilo almak için ne yemeliyim diye baktığımızda bol miktarda protein içeren sağlıklı besinleri tüketmelisiniz. Protein alınan kalorilerin kasa dönüşmesini sağlamaktadır. Kilo almak için 2,2-4 gram protein almaya özen gösteriniz. Eğer ki çok zayıfsanız bu miktar artabilir. Et, balık, yumurta, süt ürünleri, baklagiller, fındık gibi besinler yüksek protein içermektedir. Bununla birlikte sağlıklı karbonhidrat ve yağ tüketimi sağlayınız. Yemeklerde sos, baharat, çeşni kullanabilirsiniz.

Egzersiz yapmak kilo almak için en ideal yöntemler arasındadır. Her gün dengeli bir şekilde spor yapıp sağlıklı beslenerek kilo alımı gerçekleştirebilirsiniz. Proteinli besinler, bol sıvı tüketimi kilo almak için etkilidir. Gün içerisinde uzun saatler boyunca aç kalmayınız. 5-6 öğün yemek tüketiniz. Nişastalı ve yüksek kalorili besinleri tercih ediniz. Meyve, sebze ve et tüketimine önem veriniz.

Denenmiş Kilo Alma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı ve hızlı kilo almak için bu zamana kadar denenmiş ve sonuç vermiş bazı yöntemler bulunmaktadır. Kesin kilo alma yöntemi olarak sizlere birtakım önerile sunabiliriz:

 • Vücudunuz günlük yaktığı kaloriden daha fazlasını alınız. Her gün 300-500 kalori fazla almak yavaş yavaş kilo almayı sağlar. Daha hızlı almak istiyorsanız 700-1000 kcal fazla kalori alımı sağlayınız.
 • Makro besinler olarak tanımlanan protein, karbonhidrat, yağ alımını artırınız. Yağ tüketimi sağlıklı yağlar ile olmalıdır. Zeytinyağı, badem, fındık, fıstık, ceviz ve avokado tüketimi sağlayabilirsiniz. Bunların içerisindeki yağlar sağlıklıdır.
 • İştah artmasına destek olan yöntemleri deneyiniz. Çok zayıfım kilo almak istiyorum diyorsanız balık yağı ve B vitamini içeren besinleri düzenli olarak tüketiniz.
 • Kilo almak için sağlıksız ve yüksek kalorili besinleri tüketmeyiniz. Bunlar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirler.

Eğer ki kilo almanıza engel olarak bir sağlık problemi varsa mutlaka uzman bir doktora başvurunuz. Bu sağlık sorununun tedavi edilmesi sayesinde ideal kiloya ulaşmanız mümkün olacaktır.

1 Haftada 5 Kilo Aldıran Karışım

Sıvı tüketimi kilo almak için önemli ve etkili yöntemlerden biridir. Yüksek kalorili bir karışım için şu tarifi önerebiliriz:

Malzemeler: 150 gram yulaf ezmesi, 1 adet muz, 2 bardak tam yağlı süt, 7 yumurta beyazı, 2 avuç fındık, 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı reçel.

Tarif: Bu malzemeleri bir blendar yardımcı ile karıştırıp içebilirsiniz. Tarifin yağ değeri 45 gramdır. İçerisinde 170 gram karbonhidrat bulunmaktadır. Ayrıca 70 gram protein ve 1349 kalori vardır. Bundan dolayı tüketimi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Yavaş yavaş ve aralıklı olarak içilebilir. Bir anda hepsinin içilmesi vücudu olumsuz etkileyebilir.

Kronik sağlık problemlemleri olanların bu kilo alma karışımı kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir!

Sizlere bu yazımızda 1 haftada 5 kilo almak için etkili yöntemleri sunduk. Sağlıklı bir şekilde kilo almak için uzman bir diyetisyen desteği almayı unutmayınız. Çünkü her diyet ve yöntem her insan için aynı etkiyi göstermemektedir. Kişiye özel diyet programları uygulamak daha etkili bir kilo alma yöntemidir.

 • 1 haftada 5 kilo almak
 • 1 haftada 5 kilo almak için kaç kalori almalıyım
 • kilo almak için günde kaç kalori almalıyım
 • 1 haftada 5 kilo almak için ne yapmalıyım
 • 1 haftada 5 kilo almak evde
 • kilo almak için ne yemeliyim
 • denenmiş kilo alma yöntemleri
 • kesin kilo alma yöntemi
 • çok zayıfım kilo almak istiyorum
 • 1 haftada 5 kilo aldıran karışım
Yorumlar
Dilek Akbaş Kilo almak için ne yemeliyim? Özellikle önceden aşırı zayıf olupta sonradan kilo alan arkadaşlar bana önerilerde bulunabilirse çok sevinirim. Ne giysem ne yapsam yakışmıyor. Elbise bulmakta bile zorlanıyorum artık. Son çare çocuk reyonundan bir şeyler alıyorum. cevapla
Kübranur Taşçı 1 haftada 5 kilo aldıran karışım tarifini telefona kaydettim. Tarifteki muz, süt, bal gibi şeyleri ben de sıkça tüketmeye çalışıyorum ama böyle karışım halinde hiç yemedim tadı güzel olursa bu karışımla kilo alırım diye düşünüyorum. cevapla
Yasin Günay Aşırı zayıf arkadaşlara tavsiyem özellikle kış aylarında kilo almak için pekmez tahin karışımını ekmeğe sürüp bol bol yesinler. Pekmez tahin ile kilo almak garanti :) cevapla
Rabia Çelik sağlıklı kilo almak için protein ağırlıklı (et, balık, yumurta vs.) beslenin sağlıksız ama hızlı şekilde kilo almak istiyorum diyorsanız karbonhidrat ağırlıklı (ekmek, makarna, her türlü hamur işi vs.) beslenin. Sağlıksız beslenerek kilo almanızı kesinlikle tavsiye etmem keşke zayıf kalsaydım dersiniz. cevapla
İsmail Aydın Kilo almak için ilaç var mı arkadaşlar. Bebekler için iştah açıcı ilaçlar varya onların yetişkinler için olanı eczane aktar gibi yerlerde satılıyor mu? Bana iştah açıcı bir ilaç lazım. Canım hiçbir şey yemek istemiyor sürekli aç kaldığım için bünyem zayıf düşüyor öyle olunca da sürekli hasta oluyorum. Kilo almam şart bana yardımcı olun lütfen. cevapla
Onur Korkmaz Kilo almanın kesin çözümü bol ekmek yemek arkadaşlar. Biraz sağlıksız bir kilo alma yolu ama sonrasında sporla vücudunuzu şekle sokabilirsiniz. Arada kırmızı et tüketerek bünyenizin zayıf düşmesini de engelleyebilirsiniz. cevapla
yorum yaz
Denge Hastalığı Nedir? Sebebi, Belirtileri ve Tedavisi